طرح نکاشت در اطراف دریاچه ارومیه اجرا نمی‌شود

ممنوعیت خروج چغندر قند از آذربایجان غربی

|
0 دیدگاه

دبیر و مجری طرح احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه طرح نکاشت با توجه به بارشهای انجام شده به مرحله اجرایی نرسید گفت: مدیریت مصرف آب براساس نیاز گیاه در مزارع اطراف دریاچه ارومیه در حال انجام است.

دبیر و مجری طرح احیای دریاچه ارومیه امروز در نشست خبری دریاچه ارومیه در پاسخ به سوال خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به شرایط دریای خزر و سولفاته بودن آب این منطقه در مقابل آب کلریته دریاچه ارومیه امکان آب از این مکان وجود ندارد اما مذاکراتی برای واردات آب از مناطق دیگر در دست اجرا است.

وی افزود: ضلع شمالی دریاچه ارومیه کوههای نمکی وجود دارد که وقتی آب شیرین ورودی به این دریاچه با آنها برخورد می‌کند آب این دریاچه را شور می‌کند وگرنه آبهای ورودی به این دریاچه شور نیستند.

* یک و نیم میلیارد متر مکعب حق‌آبه اضافی از دریاچه ارومیه برداشت ‌می‌شود

دبیرکل خانه کشاورز ادامه داد: حوزه آبریز دریاچه ارومیه در سالهای گذشته به ۲۹۰ هکتار سطح زیر کشت آبی منتقل می‌شد که اکنون این رقم به بیش از ۵۰۰ هزار هکتار رسیده است و یک و نیم میلیارد متر مکعب از آب دریاچه ارومیه اضافه برداشت می‌شد.

کلانتری تصریح کرد: در صورتی که دریاچه ارومیه ۲۰ میلیارد متر مکعب آب داشته باشد برداشت اضافه یک و نیم میلیارد متر مکعبی سالانه ۷ تا ۸ درصد آب دریاچه را کم می‌کند که ادامه این روند باعث خشک شدن کامل دریاچه ارومیه می‌شد که تا حدودی این برداشت بی‌رویه اصلاح شده است.

وی گفت: اگر بتوانیم به درستی نیاز آبی گیاه را تامین کنیم براساس آب اختصاص داده شده حتی نیازی به تغییر الگوی کشت در شرایط فعلی نداریم.

* تامین ۴۰۰ هزار تن چغندر قند کارخانجات اصفهان و خراسان از آب دریاچه ارومیه

کلانتری با اشاره به اینکه از سایر استانهای کشور از آب دریاچه ارومیه به طور غیرمستقیم برداشت می‌کنند، گفت: در استانهای خراسان و اصفهان که کمبود آب دارند و سطح زیر کشت چغندر در آنها کاهش پیدا کرده است برای تامین چغندر مورد نیاز خود به اراضی اطراف دریاچه سرازیر شده‌اند و سالانه ۴۰۰ هزار تن چغندر قند از منطقه اطراف دریاچه ارومیه به استانهای یاد شده می‌رود.

دبیرکل خانه کشاورز تصریح کرد:  ارزش شکر تولید شده توسط این ۴۰۰ هزار تن براساس محاسباتی که ما انجام داده ایم ۱۸ میلیون دلار است اما سالانه ۲۲ میلیون دلار یعنی ۴ میلیون بیشتر برای هزینه حمل و نقل این چغندرها به اصفهان و خراسان پرداخت می‌شود که این امر در اقتصاد کلان ۴ میلیون دلار به کشور ضربه وارد می‌کند.

وی یادآور شد: دلیل اینکه ورود چغندر قند از منطقه ارومیه به استانهای خراسان و اصفهان برای کارخانجات به صرفه است آن است که تعرفه‌های بالای واردات قیمت محصول وارداتی را بالا می‌برد.

*خروج چغندر از آذربایجان غربی ممنوع شد

کلانتری گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه من‌بعد دیگر اجازه خروج چغندر از استان آذربایجان غربی را نمی‌دهد و این محصول باید تنها در خود استان مورد استفاده قرار گیرد زیرا هم توجیه اقتصادی ندارد و با کاشت ذرت به جای چغندر مازاد می‌توان سالانه ۶۰ میلیون تا ۶۴ میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی کرد.

مدیر گروه پژوهشی امور کشاورزی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: برای بهبود مصرف آب در منطقه با سازمان اصلاح نباتات و برخی شرکتهای خارجی قراردادهایی داریم تا از واریته‌هایی مقاوم به کم‌آبی در اختیار کشاورزان منطقه قرار دهیم.

وی گفت: پیشنهاداتی برای تغییر کشت سیب به انگور داشتیم اما با توجه به اینکه میزان بارشها در سالهای گذشته مناسب بوده است از این موضوع صرفنظر شد.

* طرح نکاشت در مزارع اطراف دریاچه ارومیه اجرا نشد

کلانتری در پاسخ به تسنیم گفت: طرح نکاشت در اطراف دریاچه ارومیه تنها برای دو سال در نظر گرفته شده بود تا شرایط دریاچه ارومیه به ثبات لازم برسد اما با توجه به بارندگیهای خوبی که انجام شد اجرای این طرح به فراموشی سپرده شد و عملیاتی برای جلوگیری از طرح نکاشت انجام نشد.

* ۹۰ درصد آب دریاچه ارومیه توسط بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد

مدیر گروه پژوهشی امور کشاورزی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آب مصرفی کشاورزی از دریاچه ارومیه سالانه ۴٫۲ میلیارد متر مکعب است که کل آب مصرفی از این دریاچه ۴٫۷ میلیارد متر مکعب یعنی ۹۰ درصد آب مصرفی دریاچه ارومیه توسط بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلانتری اظهار کرد: آمار به دست آمده در خصوص مصرف آب توسط بخشهای مختلف دقیق و براساس آب اختصاص داده شده به آنها اعلام می‌شود که این رقم ۹۰ درصدی مصرف آب در دریاچه ارومیه توسط بخش کشاورزی می‌تواند قابل تامین به کشور باشد.

* مصرف ۱۰۸ درصدی َآبهای تجدیدپذیر تیشه به ریشه زدن کشور است

وی تاکید کرد: بسیاری از کشورهای دنیا استفاده بیش از ۴۰ درصد از آبهای تجدیدپذیر را ممنوع و حرام می‌دانند و مصرف بالای آب از منابع تجدیدپذیر ایران که ۱۰۷ تا ۱۰۸ درصد است به نوعی تیشه به ریشه زدن کشور است.

کلانتری یادآور شد: هیچ کجای دنیا مانند ایران مصرف بیشتر از ۵۰ درصد آبهای تجدیدپذیر را ندارند و کشور ما بیشترین استفاده از آبهای تجدیدپذیر خود را دارد.

وی گفت: باید توجه داشت که مصرف آب جنگ بین وزارت کشاورزی و وزارت نیرو یا دولت با مردم نیست و باید به مصرف آب توجه بیشتری شود.

کلانتری تاکید کرد: اگر کسی به حق از مدیریت مصرف آب در اطراف دریاچه ارومیه خسارت دید ستاد احیای دریاچه ارومیه خسارت وی را پرداخت می‌کند و ما معتقدیم که در هر عملی ممکن است برخی متضرر شوند اما سعی ما این است که این اتفاق نیفتد.

دبیر و مجری طرح احیای دریاچه ارومیه افزود: ائمه جمعه و پایگاههای بسیج و شورای شهر و روستای منطقه همکاری خوبی با ستا احیای دریاچه ارومیه دارند و مردم به درستی دریافته‌اند که حتی اگر از محدودیت‌های موجود متضرر شوند احیای دریاچه ارومیه امری ضروری است.

دبیر و مجری طرح احیای دریاچه ارومیه  تاکید کرد: فعالیت زنبور عسل در شرق دریاچه ارومیه ۸۰ درصد کم شده است زیرا نمکی که از دریاچه ارومیه بر گیاهان اطراف نشسته است امکان بهرة برداری این حشره را از طبیعت نمی‌دهد و در صورتی که روند قبلی دریاچه ارومیه ادامه پیدا می‌کرد فجایع اکولوژیکی را شاهد بودیم.

وی گفت: در صورت عدم احیای دریاچه ارومیه شهر تبریز و شهرهای مراغه، آذرشهر، ملکان، بناب  و شبستان باید تخلیه می‌شدند و تنها با تخلیه شهر تبریز باید ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه را متقبل می‌شدیم.

کلانتری با اشاره به گسترش بیماریها و تغییرات ژنتیکی در اطراف دریاچه ارومیه ناشی از خشکسالی آن نیز گفت: زمستان و تابستان در شرایط خشکی دریاچه ارومیه هر کدام ۴ درجه سردتر و گرمتر می‌شود و به محصولات کشاورزی آسیب می‌رسد به همین دلیل بود که روحانی تصمیم استراتژیکی برای احیای دریاچه ارومیه گرفت.

دبیر و مجری طرح احیای دریاچه ارومیه یادآور شد: در سال ۸۲ به رئیس دولت اصلاحات و در سالهای ۸۴ دو بار به احمدی‌نژاد نامه نوشته شد و خطرات خشک شدن دریاچه ارومیه و هزاران میلیارد دلاری که از این بابت صدمه وارد می‌شود تاکید شد و باید توجه داشت که هزینه‌ای که برای احیای دریاچه ارومیه در نظر گرفته می‌شود حدود ۶ میلیارد دلار است و هزینه‌های کمتری نسبت به خسارتهای بعدی دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.