مواضع طرف مقابل را حکیمانه به مواضع خودتان نزدیک کنید

|
0 دیدگاه

یکی از مهمترین و در عین حال دشوارترین مؤلفه‌های رهبری موفق ، مدیریت افراد پرچالش در سازمان است. بیانات کوتاه و آموزنده رهبر انقلاب در این زمینه بسیار خواندنی است.

امام راحل و رهبر معظم انقلاب درمقاطع مختلف از تاریخ انقلاب با کارگزارانی مواجه شده‌اند که با خط مستقیم انقلاب زاویه داشته‌اند. برای مثال می‌توان به شرایط مرحوم بازرگان و ابوالحسن بنی‌صدر در زمان امام راحل و شرایط تکنوکراتها در برهه بعد از جنگ تاکنون در زمان امام حاضر اشاره کرد. بررسی تفصیلی این شرایط مجالی دیگر می‌طلبد؛ اما برخورد هردو رهبر بزرگوار انقلاب با جریانات انحرافی داخلی بسیار ظریف و ضمناً دارای شباهتهای بنیادین است. چنان که در عین پافشاری و عدم تخطی از اصول، جز در مواردی بسیار معدود و انگشت شمار، برخورد سخت را از جانب هیچیک از این دو رهبر بزرگ نمی‌توان سراغ گرفت. حکمت این برخوردها در بیان رهبر معظم انقلاب منعکس شده، که تقدیم خوانندگان می‌شود.

حکمت این است که شما بتوانید مواضع طرف مقابل را حکیمانه به مواضع خودتان نزدیک کنید؛ اینها در تضاد با هم نیستند. حکمت و عزت و مصلحت مکمل همند؛ باید در جهت مصالح ملی باشند؛ و در درجه‌ اول باید با حفظ «عزت ملی» و «عزت هویتی» همراه باشند. یعنی تسلیم، انسلام، انظلام، نه در مرحله‌ی باورهای قلبی و نه در مرحله‌ عمل و قرارداد، نباید وجود داشته باشد؛ این با حکمت امکان‌پذیر است.

دعوا کردن و اوقات‌تلخی کردن و حرف تند زدن، یک وقتی ممکن است به درد بخورد؛ اما این روش عمومی نیست. روش عمومی، حکمت است. حکمت یعنی با منطق، متین در عرصه‌ی دیپلماسی وارد شدن. اگر چنانچه اینجوری پیش برویم، به توفیق الهی پیشرفتهای ما هرگز متوقف نخواهد شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.