موفقیت ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه

|
0 دیدگاه

موفقیت طرح ملی ترابردپذیری شماره‌ها در زمان اجرای آزمایشی نهایتا به ۲۸ درصد رسید.

طرح ملی ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه از جمله طرح‌های وزارت ارتباطات در سطح ملی است که هم‌زمان با فرارسیدن هفته دولت به صورت تجاری مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

ترابردپذیری به معنای امکان انتقال است و ترابردپذیری شماره‌های همراه قابلیتی است که مشترکان به واسطه آن می‌توانند شماره موبایل خود را با حفظ ارقام به اپراتور دیگری منتقل کنند.

این امکان غالبا به درد افرادی می‌خورد که از خدمات اپراتور خود ناراضی هستند و تمایلی هم به خرید سیم‌کارت جدید ندارند؛ لذا به راحتی می‌توانند سیم‌کارت فعلی خود را با درخواستی ساده به اپراتور مطلوب منتقل کنند.

این طرح پیش از اجرای تجاری، حدود ۴۰ روز پایلوت شد تا مشکلات آن مشخص و رفع گردد.

در هفته اول اجرای آزمایشی، به منظور ارزیابی دقیق شرایط و پارامترهای مورد نظر، هر یک از اپراتورهای تلفن همراه می‌توانستند روزانه برای حداکثر ۵۰۰ شماره عملیات ترابرد را انجام دهند.

با گذشت یک هفته از این محدودیت و کسب موفقیت یک درصدی در پایلوت MNP، سقف ترابرد برای مشترکان در هفته دوم به حداکثر ۷۵۰ رسید و نهایتا مسئولان اجرایی در رگولاتوری موفقیت ۱۰ درصدی را اعلام کردند.

این محدودیت سقف ترابرد هم تا یک هفته اعمال شد و بعد از آن مرحله سوم با محدودیت هزار شماره در روز آغاز شد.

رئیس رگولاتوری بعد از آن در نشست خبری وزیر ارتباطات عنوان کرد: تاکنون ۶۵۷۲ تقاضا احصاء شده و ۱۳۹۷ عملیات ترابرد صورت گرفته که موفقیتی ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

حال با توجه به اینکه مرحله آزمایشی سپری و آمار کلی مربوط به ترابرد در دوره پایلوت منتشر شده است به بررسی میزان موفقیت این طرح می‌پردازیم.

علی اصغر عمیدیان -رئیس رگولاتوری- در مراسم بهره‌برداری تجاری از ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه با اشاره به آمار تعداد درخواست‌های ترابرد گفت: در حوزه خطوط دائمی و اعتباری به ترتیب ۴۶۵۸ و ۶۳۳۶ درخواست داشتیم و تعداد پورت‌های موفق نیز برای دائمی و اعتباری ۱۱۷۸ و ۱۸۷۲ بوده است.

وی افزود: در زمان اجرای پایلوت حدود ۲۲۱۳ و ۱۷۵۱ تقاضای رد شده در ارتباط با دائمی و اعتباری‌ها داشتیم.

حال با در نظر گرفتن آمار ارائه شده، متوجه می‌شویم که ترابرد دائمی‌ها در بازه زمانی پایلوت ۲۵ درصد و اعتباری‌ها حدود ۳۰ درصد بوده است.

با توجه به اینکه مجموع درخواست‌های ترابرد شماره (اعم از دائمی و اعتباری) طبق گزارش رئیس رگولاتوری ۱۰۹۹۴ و تعداد پورت‌های موفق ۳۰۵۰ بوده است، می‌توان به این نتیجه رسید که موفقیت این طرح در زمان اجرای آزمایشی ۲۸ درصد بوده است.

حدود ۳۶ درصد تقاضاها نیز در این بازه زمانی به دلایل قانونی و طبق مقررات رد شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.