فاصله گرفتن مناطق آزاد با اهداف اولیه

نبود شفافیت اطلاعاتی دلیل شکل‌گیری شرکت‌های زیرزمینی

|
0 دیدگاه

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران شکل گیری شرکت‌های زیرزمینی در مناطق آزاد برای فرار مالیاتی را ریشه در نبود شفافیت اطلاعاتی و اشکالات ساختاری دانست و گفت: با اجرایی شدن قانون مالیاتی می توان از بروز این دست مشکلات جلوگیری کرد.

محمد لاهوتی در خصوص شرایط حال حاضر مناطق آزاد گفت: از شکل گیری مناطق آزاد بالغ بر ۲۲ سال می‌گذرد و بعضی مناطق ما به نوعی تغییراتی در موقعیت آن ایجاد شده و منافعی را برای مردمان آن منطقه ایجاد کرده اند، با این حال بررسی کارنامه مناطق آزاد نشان دهنده آن است با هدف گذاری صورت گرفته فاصله زیادی داریم.
وی تصریح کرد: در ابتدا به دلیل وجود قوانین سخت و پیچیده‌ای که در سرزمین اصلی و فاصله با استانداردهای جهانی در جذب سرمایه گذاری خارجی و سرمایه گذاری داخلی داشتیم تصمیم بر ایجاد مناطق آزاد شد تا از این رو سرمایه گذاران با قوانین به نسبت راحت تر بتوانند از فرصت‌هایی که در کشور به خصوص در زمینه انرژی ارزان، نیروکار ماهر، تحصیل کرده، جوان و نسبتا ارزان و همچنین موقعیت جغرافیایی کشور در ارتباط گیری با همسایگان استفاده کنند.

لاهوتی در ادامه اظهار داشت: در تقسیم بندی های صورت گرفته در ابتدا مناطق ویژه برای سرمایه گذاری در حوزه تولید خودرو و تولید قطعات خودرو پیش‌بینی شده بودند که متاسفانه تاکنون به این اهداف نرسیدیم و مناطق آزاد و ویژه به مناطقی برای تفرجگاه و یا واردات کالاهایی که ممنوعیت واردات از گمرک دارند و یا توجیه اقتصادی برای ورود آنها نیست، شده اند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در خصوص دلایل نرسیدن این مناطق به اهداف اولیه خود گفت:دلیل نرسیدن این مناطق به اهداف خود را می توان در فاصله گرفتن از سیاست های مرتبط با این مناطق جست و جو کرد، به طور مثال با ایجاد بانک‌های خارجی در این مناطق می‌توانستیم با ایجاد رقابت سالم از تسهیلات ارزان قیمت استفاده کنیم.

همچنین به دلیل حمایت نشدن از حوزه سرمایه گذاری، عدم پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، در حال حاضر غیر از چند منطقه آزاد مابقی فعالیت محدودتری دارند و حتی در مناطقی هم که واحدهای تولیدی ایجاد شده، این واحدها به انبارهایی برای واردات کالا از کشورهای دیگر و سپس توزیع آن در سراسر کشور تبدیل شده است.

لاهوتی با اشاره به اینکه موارد بیان شده برآیند ۲۲ سال اخیر است، در خصوص تغییرات چند سال گذشته این مناطق گفت: در دو الی سه سال اخیر و با روی کار آمدن دولت یازدهم شرایط مناطق آزاد نسبت به قبل بهبود یافته، شاهد بیشتر شدن جذب سرمایه‌گذاری صنعتی در این مناطق هستیم و در این صورت با افزایش تعداد مناطق آزاد جدید می‌توان به دنبال رسیدن تولید با محوریت صادرات باشیم.

وی با اشاره به نبود شفافیت اطلاعاتی در زمینه ایجاد شرکت‌های زیرزمینی در مناطق آزاد گفت: دولت باید به عنوان متولی اصلی با شرکت‌هایی که دفاتر دوم خود را در مناطق آزاد برای فرار مالیاتی تاسیس می‌کنند، برخورد کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: شکل گیری این شرکت ها ریشه در وجود اشکالات ساختاری دارد که متاسفانه در داخل کشور هم مشاهده می شود، به همین خاطر وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان امور مالیاتی با شناسایی افراد فعال در حوزه اقتصاد از طریق اجرایی شدن قانون مالیاتی و اجرا شدن صندوق های مکانیزه می تواند از فرارهای مالیاتی جلوگیری کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.