نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای مهندسی از امضا فروشی جلوگیری می کند

|
0 دیدگاه

کیوان سرافرازی: به تازگی وزارت راه و شهرسازی با ارسال نامه ای به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها نظام نامه رفتار حرفه ای اخلاقی در مهندسی ساختمان را ابلاغ کرده است که رعایت و اجرای این نظام نامه توسط مهندسان و بنگاه های حرفه های مهندسی ساختمان الزامی است.آنطور که دکتر حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی می گوید تدوین چنین نظام نامه ای گرچه ممکن است به حذف تمامی این مسایل نینجامد اما راه را برای اصلاح بسیاری از امور هموار خواهد ساخت.

اهمیت اخلاق حرفه ای مهندسی و نهادینه کردن و اجرایی شدن آن در استان های سراسر کشور چیست؟

 واقعیت موجود نشان می‌دهد که در بستر ارایه خدمات مهندسی مشکلات، مسایل و چالش‌های عمده‌ای وجود دارد که یکی از آن ها امضافروشی است و اجرایی شدن نظام نامه اخلاق حرفه ای و نظارت بر اجرای آن توسط مدیران راه و شهرسازی می تواند موثر باشد.

 نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای به معنای حذف تمامی تخلفات در سطح جامعه نخواهد بود و اميدواريم جامعه مهندسي بتواند با  توجه همزمان به  آیین نامه کنترل ساختمان و نقشی که اصلاح آن می تواند همراه با اجرای نظام نامه اخلاق حرفه ای مهندسی داشته باشد و پس از گذشت ۲۱ سال از تصویب قانون نظام مهندسی، تنظیم مجددی در روابط صنعت ساختمان جاری و ساری ‌شود و این صنعت بتواند با بروکراسی کمتر و اطمینان بیشتر و همچنین سازمان نظام مهندسی با مرجعیت تخصصی و بر اساس آنچه که هدف قانونگذار بوده است به فعالیت خود ادامه دهد؛ همچنين بهره‌برداران نیز بتوانند ساختمان‌هایی ایمن‌تر و با صرفه اقتصادی بهتری داشته باشند.

 این یک حقیقت است و همگی به آن اذعان داریم که در دنیای معاصر با پیچیدگی های فراوانی که وجود دارد نمی توان تنها با یک توصیه اخلاقی جلوی مشکلات و مسایل مختلف در حوزه های مختلف ساخت و ساز کشور را گرفت و برای اینکار لازم است تا زنجیره های مختلفی که می تواند جلوی برخی از تخلفات را بگیرد تکمیل کرد اما می توان انتظار داشت که مانند حرفه های مختلف مهندسان ساخت و ساز در کشور با میثاق نامه کیفیت مناسب و در شان مردم را ارایه دهند.

 نظام نامه اخلاق حرفه ای در سطح بالاتری به اخلاق می‌پردازد و در تلاش است تا با خط کشی سطح وجدان حرفه ای را بسنجد.

 ویژگی های قابل توجه و قابل تامل اصلاحات آیین نامه کنترل ساختمان چیست؟

پیمانکار ساختمانی بر اساس اختیاراتی که در حین فرآیند ساخت به وی (پیمانکار) محول می‌شود تضمین ۱۰ ساله دارد.در آیین نامه کنترل ساختمان اعلام شده فردی که ساختمان را می سازد یک پیمانکار است و عناوینی همچون مجری که برای جامعه مانوس نبود دیگر کاربرد ندارد و در تعریف ارایه شده پیمانکار کسی است که از طرف مالک به کار گمارده می شود تا ساختمان را بسازد. پروانه ساخت به نام پیمانکار صادر می شود و پیمانکار که اختیارات مشخصی دارد تضمین می دهد که ساختمان در طی مدت ۱۰ سال کارکردهای اصلی خود را حفظ کند که این تضمین، سخن بسیار قابل تاملی درجامعه ما محسوب می شود.

 تبعات  اجرایی شدن آیین‌نامه کنترل ساختمان چیست؟

اگر این آیین نامه اجرایی شود دیگر هیچکس حاضر به انجام فعالیت صوری نخواهد بود.ضمانت ۱۰ ساله پیمانکاری که ضمانت را دفترخانه به ثبت می رساند نشان می دهد که با اجرایی شدن آن دیگر هیچ فردی حاضر به انجام فعالیت صوری نخواهد شد.

 متاسفانه ما شاهد رواج پدیده امضافروشی در جامعه مهندسی و رسیدن میزان آن به چند صد هزار تومان هستیم. در صورت اجرایی شدن آیین نامه جدید مقررات ملی ساختمان که در حال نهایی شدن است پیمانکاری که در دفترخانه اسناد رسمی ضمانت می دهد به ضمانتی که می دهد نیز پایبندی زیادی نشان خواهد داد و پیش بینی می شود که میزان تخلفات در این بخش تا حد قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داشت.

 مجموعه آیین‌نامه مقررات ملی ساختمان و میثاق‌نامه اخلاق حرفه‌ای مهندسی همدیگر را کامل می‌کنند اگرچه ما معتقد هستیم که این ها گام های اول است و با اجرایی شدن آن نمی توان تخلفات در ساخت و ساز را از بین برد اما می توان به کاهش ان امیدوار بود. اینها در کنار یکدیگر کمک می کند تا شان مهندسان حفظ شود.

اخلاق همواره در معرض و در تهدید قضاوت های شخصی قرار می گیرد. حرفه های مختلف سعی می کنند فضایل اخلاقی و الزامات را  تا حد ممکن مبتنی به کدهایی کنند که افراد بتوانند با آن ها رفتار خود را سنجیده تر کنند و عمق تمدنی جوامع با این ویژگی نمایان می شود. بنابراین این رفتار عمومی که می تواند خود را در رفتار فردی نشان دهد بحث مهمی است.

 حرفه های حسابداری، وکلا و پزشکان میثاق نامه اخلاق حرفه ای دارند که بر اساس آن فعالیت های خود را نیز شکل می دهند.به همت وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم، نظام نامه اخلاق حرفه ای مهندسی به منظور کاهش تخلفات ساخت و ساز و مشکلات و چالش های عمومی مطرح شد که در نهایت تدوین آن در وزارت راه و شهرسازی با همت کارشناسان مختلف انجام گرفت و در هیات دولت مصوب شد و در نهایت نیز به استان های سراسر کشور ابلاغ شد.

 پنج اصل شناخته شده در نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای در تشریح دو اصلِ رجحان منافع عمومی بر منافع شخصی و بحث تضاد منافع است. تمام بحث ما با شهرداری‌ها و انضباط شهری بر اصل رجحان منافع عمومی بر منافع شخصی استوار است که منافع عمومی فدای منافع شخصی نشوند و شهرها بر اساس توجه به انضباط شهرهای و رعایت موضوعات مختلف زیست محیطی و میراثی و حقوق شهروندی اداره شوند. بدین معنا که ساخت حداکثر طبقات و تغییر کاربری به دلیل درآمدزا بودن اولویت نباشد بلکه همه چیز بر مبنای قانون و البته اخلاق حرفه‌ای ادامه یابد.

 مهندسان و مدیران در اجرایی شدن پنج اصل نظام نامه اخلاق حرفه‌ای چه نقشی دارند؟

 مهندسان و مدیران واقف باشند که منافع عمومی بر منافع شخصی رحجان دارد. محیط‌زیست و نگه‌داری و مراقبت از آن، همچنین حفاظت از آثار تاریخی و بافت‌ها و بناهای ارزشمند آن بر منافع شخصی رجحان دارد. همچنین بحث تضاد منافع و جلوگیری از ایجاد شرایط فعالیت برای اشخاصی که دارای تضاد منافع هستند نیز از اصول مهمی است که می تواند به کاهش تخلفات ساخت و ساز در مهندسی ساختمان ها کمک شایان توجهی کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.