نظام بانکی در پی کسب مشروعیت است

|
0 دیدگاه

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت: امروز موضوع بحران مشروعیت نکته مهمی است که شبکه بانکی با آن روبرو است و برای رفع این مساله تلاش می کند.

کوروش پرویزیان روز شنبه در آیین رونمایی از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبنا) با تاکید امروز شبکه بانکی با بحران مشروعیت مواجه است، اظهار داشت: این بحران حتما زایده نظام بانکی ما نیست بلکه بخشی از جامعه این توقع و انتظار را از نظام بانکی دارند تا به این مساله پاسخ دهد.
وی خطاب به مدیران عامل بانک های کشور و اعضای هیات مدیره آنها گفت: خدشه ای که به اعتماد عمومی نسبت به نظام بانکی وارد شده، خدشه به مشروعیت نظام بانکی است.
مدیرعامل بانک پارسیان اظهار داشت: خبرنگاران امین و مستقل و کسانی که اخبار صحیح به جامعه می رسانند و کار متقاعدسازی جامعه را بر عهده دارند در فضای جدید با چالش ها و محدودیت هایی نیز مواجه هستند.
پرویزیان با یادآوری این که در شبکه های اجتماعی پایگاه های تهاجم علیه جریان مشروع رسانی شکل می گیرد، گفت: این پایگاه ها اخبار کذب و نومید کننده را تولید می کنند که متاسفانه به سرعت منتقل می شود.
وی با تاکید بر تولید اخبار صحیح ادامه داد: برای نمونه امروز می بینیم که یک شبکه خبری چوگنه اخباری مشابه شبکه های خبری ناسازگار با نظام جمهوری اسلامی بازپخش می کند.
رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی تاکید کرد: برای رفع بحران مشروعیت لازم است درباره مسایلی چون حلال یا ناپاک بودن برخی عملیات بانکی چه در قراردادهای تسهیلاتی و چه در موارد علی الحساب و نیز تسهیم سود که برخی عنوان می کنند، پاسخ درست و شایسته داشته باشیم.
پرویزیان خواستار تنویر افکار عمومی درباره عملکرد بانک ها در حوزه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی شد و اظهار داشت: عملکرد نظام بانکی در این زمینه فراتر از تجهیز مالی ۷۵۰۰ بنگاه کوچک و خرد بوده است که باید بازگو شود.
وی با بیان اینکه باید مشکلات و محدودیت های نظام بانکی نیز شفاف سازی شود، اظهار داشت: با راه اندازی این پایگاه انتظار می رود که بتوانیم بخشی از انتظارات عمومی را پاسخ دهیم.
وی با یادآوری حمایت دولت های غربی از بانک های خود در زمان بروز بحران سال ۲۰۰۷ میلادی گفت: در آن زمان دولت ها با وجود تبعیت از سیاست اقتصاد آزاد، نسبت به تزریق منابع مالی به بانک های اقدام کردند تا از خطر ورشکستگی رهایی یابند.
پرویزیان در عین اظهار داشت: البته در ایران شبکه بانکی باید ظرفیت سازی کند و منتظر دست غیب دولت برای کمک نباشد زیرا دولت ها نمی توانند به نظام بانکی کمک کنند کما اینکه موضوع افزایش سرمایه بانک ها در چند دولت و مجلس مطرح شده اما به سرانجام نرسیده است.
وی با یادآوری افزایش توقعات از نظام بانکی اظهار داشت: در شبکه خبری اقتصاد و بانک که امروز به بهره برداری می رسد، باید به درستی نارسایی های شبکه بانکی تحلیل شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.