نوسان شاخص کل بورس در مرز کانال ۷۸ هزار واحدی

|
0 دیدگاه

شاخص کل بورس با رشد ۱۱۷ واحد در معاملات امروز (چهارشنبه) و ثبت رقم ۷۸ هزار و ۸۱ واحد، پرونده کاری این هفته را با روندی مثبت به پایان رساند.

شاخص کل بورس در هفته ای که گذشت، بین کانال های ۷۷ هزار و ۷۸ هزار واحدی در رفت و آمد بود به طوری که چند افت و خیز کوتاه را پش سر گذاشت.
در جریان معاملات آخرین روز کاری هفته، یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از دو هزار و ۴۱۵ میلیارد ریال در ۵۰ هزار نوبت خرید و فروش شد.
نمادهای فارس (هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس)، وغدیر (سرمایه گذاری غدیر)، وخاور (بانک خاورمیانه)، فملی (صنایع ملی مس) و فولاد (فولاد مبارکه) با تاثیر مثبت سبب صعود شاخص به کانال ۷۸ هزار واحدی شدند، در مقابل نمادهای اخابر (مخابرات) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) با تاثیر منفی، مانع اوج گیری شاخص شدند.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد که شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) ۴۱ واحد، شاخص آزاد شناور ۱۷۵ واحدی و شاخص بازار دوم ۸۸۵ واحد رشد کرده است، اما شاخص کل (هم وزن) ۱۹ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۱۵ واحد و شاخص بازار اول ۲۴ واحد افت کرده است.
بیشترین رشد قیمت در معاملات امروز مربوط به نمادهای بانک خاورمیانه، صنایع لاستیکی سهند، دوده صنعتی پارس، داده پردازی ایران و سیمان شمال بود.
بیشترین کاهش قیمت نیز به حق تقدم کشاورزی و دامپروری مگسال، حق تقدم بانک انصار، حق تقدم سیمان سپاهان، حق تقدم عمران و توسعه فارس و داده پردازی ایران تعلق داشت.

** پایان هفته کاری بورس با خبر انتشار ۴۰۰ هزار میلیارد ریالی اوراق اسناد خزانه
بازار سرمایه این هفته را با موافقت مجلس با انتشار ۴۰۰ هزار میلیارد ریالی اوراق اسناد خزانه به پایان برد.
نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) با انتشار و فروش ۴۰ هزار میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه برای پرداخت بدهی های دولت به بانک ها، پرداخت مطالبات پیمانکاران از جمله صدا و سیما، مطالبات شهرداری ها از دولت و پرداخت بدهی خرید تضمینی محصولات کشاورزی موافقت کردند.
در صورت اجرایی شدن این مصوبه، بازار سرمایه پذیرای این اوراق خواهد بود.
طبق مصوبه مجلس، به دولت اجازه داده شد برای پرداخت بدهی خود به طلبکاران از جمله بانک ها، پیمانکاران، شهرداران (با اولویت شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت) و بدهی های مربوط به خرید تضمینی محصولات استرات‍ژیک کشاورزی، تا معادل ۴۰۰ هزار میلیارد ریال اوراق اسناد خزانه و یا سایر اوراق اسلامی با سررسید تا ۵۰ ساله منتشر و از طریق واگذاری آن به طلبکاران مزبور، تمام یا بخشی از بدهی های خود را تسویه کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.