نگاه به سهام عدالت، سیاسی و انتخاباتی نیست

|
0 دیدگاه

رییس کل سازمان خصوصی سازی گفت: انتخابات اردیبهشت ماه سال آینده هیچ ارتباطی به سهام عدالت ندارد و تقارن زمان آزادسازی سهام عدالت با انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم تصادفی است.

«میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی» امروز (دوشنبه) در پایان نشست خبری به مناسبت هفته دولت، در جمع خبرنگاران افزود: همه تلاش دست اندرکاران امر این است که به منظور دور شدن از هر گونه شائبه انتخاباتی بودن سهام عدالت، تفکیک زمانی بین این دو مقوله اتفاق بیفتد.
وی بیان کرد: برای این منظور باید یا وقفه در کار ایجاد شود یا زودتر اقدام های اجرایی صورت گیرد که مورد دوم به پرداخت زودتر سود از سوی شرکت های سهام عدالت منوط است.
وی یادآوری کرد سازمان خصوصی سازی فقط مسئولیت ساماندهی سهام عدالت را بر عهده دارد.

** توزیع سود سهام عدالت برخلاف قانون است
معاون وزیر اقتصاد گفت: هرگونه توزیع سود سهام بین مردم خلاف قانون است؛ زیرا این سهام آزاد نشده است که بخواهد سودی به مردم بدهد.
به گفته این مسئول، اگر این سهام آزاد شود، شاید تا مدتی قابل خرید و فروش نباشد.
وی اضافه کرد: آزادسازی این سهام به آن معنی که ورقه سهم در اختیار صاحبان آن قرار گیرد، موضوعی است که هنوز پاسخ روشنی به آن داده نشده است.
پوری حسینی ادامه داد: لایحه دولت در این زمینه به دنبال آن بود که صندوق های سرمایه گذاری تعاون (EFP) قابل معامله در بورس وارد شود اما هنوز نهایی و ابلاغ نشده است.
وی بیان داشت: تهیه این لایحه در دولت، به پایان کار مجلس نهم کشیده شد و بر این اساس تاخیر در ارایه آن طبیعی به نظر می رسد اما به محض نهایی شدن، هیات دولت آن را اطلاع رسانی می کند.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: صندوق های قابل معامله در بورس تنها راه اجرای آزادسازی سهام عدالت به شمار می روند که پیش بینی شده است این صندوق ها به صورت تخصصی ایجاد و اداره شوند.
وی اضافه کرد: برآورد اولیه این سازمان، تشکیل پنج تا ۱۰ صندوق است؛ یعنی ۴۹ شرکت از مجموع ۶۰ شرکت سرمایه پذیر که قیمتگذاری شده اند، به چند دسته تقسیم و به همان اندازه صندوق تشکیل می شود.

** شمار ثبت نام شوندگان افزایش نمی یابد
پوری حسینی تاکید کرد متولیان سهام عدالت تا امروز هیچ قصدی برای افزودن شمار ثبت نام شوندگان ندارند.
به گفته وی، تا پایان پارسال ۴۹ میلیون و ۱۳۲ هزار و ۲۵۱ نفر در سهام عدالت ثبت نام شدند و از آغاز امسال، مجوزی برای ثبت نام نداشتیم.
وی گفت: برآوردها حاکی است ارزش پرتفوی سهام عدالت ۵۵۰ هزار میلیارد ریال است اما همه شرکت های سهام عدالت بورسی نیستند.
رییس کل سازمان خصوصی سازی اعلام کرد این سازمان در مزایده های سال های ۹۳ و ۹۴ توفیق چندانی نداشت و یادآور شد: مزایده های سازمان در این دو سال به ترتیب فقط در ۱۳ و ۲۴ درصد موارد موفقیت آمیز بود که برخی دلایل آن مربوط به وضعیت نه چندان جالب بازارهای پولی، مالی و سرمایه ای بویژه در دوران پیش از برجام برمی گردد. بخشی از این مشکل نیز مربوط به بحث های فنی خصوصی سازی بود.

** واگذاری سهام عدالت در سال ۱۳۹۵
وی گفت: این سازمان هم اینک مشغول آماده سازی واگذاری شرکت های «آلومینای ایران» در جاجرم، «لوله گستر» اسفراین، «پتروشیمی دماوند»، «نساجی قائمشهر»، «پتروشیمی ابن سینا» و بیش از ۱۹۰ جایگاه سوخت است. نیمه دوم امسال همه شرکت هایی که در فهرست واگذاری قرار گرفتند اما به فروش نرفته بودند، دوباره واگذار می شوند.
پوری حسینی درباره واگذاری شرکت های توزیع برق اضافه کرد: در صورت واگذاری، مردم باید به ازای هر کیلووات برق مصرفی به جای ۵۰۰ ریال کنونی، دستکم یک هزار و ۱۰۰ ریال بپردازند و سازمان خصوصی سازی را مقصر این افزایش قلمداد می کنند؛ بر این اساس ابتدا باید دولت تکلیف یارانه های برق را مشخص کند و سپس برای خصوصی سازی تصمیم گیری شود.
وی افزود: در بحث واگذاری های انجام شده به عموم، در چند مورد شاهد حضور شرکت های خارجی هستیم که برای خرید سهام بنگاه ها اقدام کرده اند.
این مسئول اعلام کرد: برپایه آمارها، در ۱۲٫۵ سال آغاز خصوصی سازی سهم بخش خصوصی در واگذاری ها ۱۸ درصد و سهم نهادهای شبه دولتی (خصولتی) ۳۸ درصد بود اما در نیمه دوم واگذاری ها در سه سال گذشته سهم بخش خصوصی و خصولتی ها به ترتیب به ۳۵ و ۲۷ درصد تغییر یافت.

** اقتصاد مقاومتی
وی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره پیشبرد برنامه های اقتصادی مقاومتی در این سازمان گفت: مقوله خصوصی سازی همسو با اقتصاد مقاومتی به شمار می رود و به گونه ای برنامه ریزی شده است که وابستگی دولت به درآمدهای نفتی کاهش یابد.
رییس کل سازمان خصوصی سازی گفت: در این سازمان، با اجرای خصوصی سازی هم به افزایش درآمدهای غیرنفتی و هم کاهش هزینه های وابسته به نفت اندیشیده می شود.

** واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس
وی درباره آخرین وضعیت واگذاری سهام دو باشگاه پرطرفدار استقلال و پرسپولیس تهران گفت: سازمان در این زمینه وظایف خود را انجام داده است اما زمانی تصمیم بر این شد که به طور موقت از فهرست واگذاری ها خارج شوند و تا زمانی که دولت تصمیم جدید نگیرد، این سازمان کاره ای نخواهد بود.
به گزارش ایرنا، رییس کل سازمان خصوصی سازی پیش از این اعلام کرده بود ارزش واگذاری های انجام شده در ۱۵ سال گذشته، یک هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال بود که ۳۰۰ میلیارد ریال آن در قالب واگذاری به عموم مردم، ۳۰۰ میلیارد ریال در قالب رد دیون و ۳۰۰ میلیارد ریال دیگر در قالب سهام عدالت بوده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.