نگاه مثبت وزیر پیشین انرژی الجزایر به توافق فریز نفتی

|
0 دیدگاه

وزیر پیشین انرژی الجزایر و رئیس دوره های پیشین نشست اوپک، شرایط را برای دستیابی به توافق برای محدود کردن تولید نفت مناسب می داند.

شکیب خلیل، رئیس پیشین سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، گفت که این نهاد در مسیر دستیابی به توافقی در زمینه محدود کردن سطح تولید نفت با دیگر کشورهای تولید کنننده غیر عضو در ماه آینده (سپتامبر) در الجزایر قرار دارد، زیرا تولیدکنندگان عمده آن تاکنون به سطح حداکثر ظرفیت خود رسیده اند.

وی افزود: با وجود ناکامی طرح مشابهی در نشست ماه آوریل دوحه، اکنون با توجه به اینکه عربستان سعودی، ایران، عراق و همچنین روسیه که عضو اوپک نیست، نزدیک و یا با حداکثر ظرفیت تولید می کنند، امکان دستیابی به توافق در این باره وجود دارد.

خلیل، در سال ٢٠٠٨ که آخرین باری بود که اوپک کاهش تولید را اجرا کرد و در ماه دسامبر همان سال در الجزایر اعلام شد، زمام این سازمان را در دست داشت.

عبدالله بن حمد العطیه، وزیر پیشین انرژی قطر نیز در این زمینه گفت: دستیابی به توافق برای محدود کردن تولید ضرورت دارد.

خلیل تصریح کرد: همه شرایط برای دستیابی به یک توافق فراهم است و شاید زمان مناسب فرارسیده باشد، زیرا بیشتر کشورهای عمده تولید کننده نفت مانند روسیه، ایران، عراق و عربستان سعودی در حال رسیدن به بالاترین سطح تولید خود هستند و به تمام سهم بازار که می توانسته اند، دست یافته اند.

در حالی که قیمتهای نفت از هنگام اعلام تشکیل نشست غیررسمی اوپک در ماه آینده (سپتامبر) در الجزیره، بهبود یافته، اما تحلیلگران بانک یو بی اس و کامرزبانک درباره دستیابی به توافق در محدود کردن تولید، تردید دارند و سخنان مقامهای عربستان سعودی و نیجریه، امیدواری اندکی در این باره ایجاد کرده است.

خلیل که از ١٩٩٩ تا ٢٠١٠ وزیر انرژی و معادن الجزایر بوده است، افزود: با توجه به این که کشورهای تولید کننده تقریبا با تمام ظرفیت خود تولید می کنند، تاثیر هرگونه توافقی برای جلوگیری از افزایش بیشتر تولید، اساسا روانی خواهد بود. زیرا مازاد عرضه نفت خام جهانی، تاکنون کاهش یافته است و بازارها احتمالا در سال آینده به توازن کامل خواهند رسید.

العطیه نیز گفت که تولید کنندگان جهانی نفت به دلیل روند کند توازن مجدد، باید با یکدیگر برای تسریع این روند همکاری کنند.

بنابر پیش بینی وی، دستیابی به توافق در الجزایر واقعا دشوار خواهد بود.

به گفته وی، اوپک و دیگر تولیدکنندگان باید اقدامی بکنند، زیرا به موازنه رسیدن بازار به خودی خود، زمان زیادی طول خواهد کشید. حتی در سال آینده نیز ما باید محتاط بوده و انتظار نداشته باشیم که بازار به سرعت به توازن برسد.

با این حال هر دو وزیر سابق یعنی شکیب و العطیه معتقدند که توافق بر سر محدود کردن تولید حتی به طور نمادین، روحیه تلاش را در میان سرمایه گذاران و معامله گران نفت، زنده خواهد کرد.

العطیه گفت: توافق برای محدود کردن تولید نفت، تاثیر اساسی عمده ای نخواهد داشت و تنها به بهبود وضع بازار کمک خواهد کرد.

به گفته وی، برداشتن یک گام، بهتر از دست نزدن به هیچ اقدامی است.

قرار است نشست غیررسمی ١٤ کشور عضو اوپک در ماه سپتامبر در الجزیره پایتخت الجزایر برگزار شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.