نیازی به استفاده از کارت سوخت احساس نمی شود

|
0 دیدگاه

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی گفت: با توجه به منطقی بودن رشد بنزین و به حداقل رسیدن قاچاق بنزین نیازی به استفاده از کارت های سوخت وجود ندارد.

عباس کاظمی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی اظهار داشت: وظیفه اصلی این شرکت بر چند محور اصلی استوار است یکی از مهمترین آنها امنیت عرضه انرژی و استمرار آن می باشد.

وی در ادامه افزود: بحث کیفی سازی فرآورده ها نیز به طور جدی در دست بررسی است به طوری که عرضه بنزین  و نفت گاز یورو ۴ که در ابتدا به ۸ کلانشهر عرضه می شد در حال حاضر به ۲۰ شهر بهبود یافته است.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: پتانسیل فعلی ۲۶ میلیون لیتر بوده که با راه اندازی پالایشگاه بندر عباس به بیش از ۳۰ میلیون لیتر خواهد رسید.
کاظمی با اشاره به اینکه محور سوم فعالیت شرکت پالایشگاه پخش افزایش صادرات است ،گفت: امروز پتانسیل صادرات ۵۰۰ هزار بشکه فرآورده های نفتی وجود دارد اما به دلیل محدودیت های بندری تنها ۴۰۰ هزار بشکه زا آن به طور روزانه صادر می شود. بر همین اساس تا پایان سال جاری و توسعه اسکله های بندر ماهشهر زمینه صادرات حداکثری فراهم می شود.
وی در ادامه افزود: سعی ما بر توسعه خطور و استفاده حداکثری از راه آهن می باشد به طوری که با مهندسی معکوس خطوط تهران به اهواز به ماهشهر از تردد بیشتر کامیون های حامل سوخت کاسته و این امر را به ناوگان ریلی واگذار کند.
  کارت سوخت 

معاون وزیر نفت با اشاره به بحث کارت سوخت بنزین و گازوئیل اظهار داشت: در سال گذشته تخفیف سوخت ناوگان دیزلی بر اساس پیمایش و برنامه صورت گرفت که در نتیجه آن ۸ میلیون لیتر از مصرف این فرآورده کاهش پیدا کرد و استفاده از کارت سوخت در این زمینه پیشنهاد خود وزارت نفت بوده است.

 وی همچنین اظهار داشت: عرضه کارت سوخت بنزین نیز در دهه ۸۰ به علت پایین بودن قیمت آن و قاچاق بیش از اندازه این فرآورده صورت گرفت، اما در حال حاضر قیمت منطقی شده و از خرداد ماه سال گذشته تاکنون که عرضه سهمیه کارت سوخت متوقف شده رشد مصرف منطقی بوده و در حدود ۳٫۲ درصد نسبت به سال گذشته بوده است.
کاظمی تاکید کرد: بر همین اساس که هم مصرف منطقی بوده و هم قاچاق این فرآورده به صفر رسیده است نیازی به استفاده از کارت های سوخت احساس نمی شود؛ همچنین شرکت پالایش پخش نیازی به اطلاعات خروجی از این کارت ها ندارد چرا که داده های آماری از خروجی پالایشگاه ها مشخص می شود.
وی افزود: حتی اگر در ابتدای امر مسئولین اجازه واقعی شدن قیمت را می دادند نیازی به عرضه بنزین با کارت سوخت وجود نداشت.
مدیر عامل شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی یادآور شد: طبق برنامه ریزی های انجام شده عرضه نفت گاز (گازوئیل) علاوه بر پیمایش و برنامه به وسیله موقعیت یاب (GPS) عرضه خواهد شد.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.