هزینه تولید شمش فولاد کاهش یافت

|
0 دیدگاه

یک تولیدکننده فولاد کشور یکی از عوامل تعیین کننده در بازار فولاد را هزینه های تولید و قیمت تمام دانست و از بهره برداری تکنولوژی هندی در بخش احیای فولاد خبرداد.

مهدی رنجبری از پایین آمدن هزینه تولید شمش فولاد در کشور خبرداد و تاکید کرد: با توجه به تکنولوژی انتخاب شده، محصول کیفی تولید شده  با قیمت رقابتی به مشتریان عرضه  می‌شود و از حجم واردات محصولات خارجی از جمله کشورهای روسیه، چین و… به کشور کاسته خواهد شد.

وی از بهره برداری از تکنولوژی هندی در بخش احیای فولاد اشاره کرد و افزود: در قسمت احیای روش استفاده از کوره های افقی دوار استفاده شده به نام SLRN که براساس آن اولین خروجی آهن اسفنجی در ایران است. البته تاکنون در این واحد تولیدی مجوز ظرفیت تولید تا ۳۰۰ هزار تن گرفته شده و در حال رایزنی برای افزایش آن تا ۵۰۰ هزار تن هستیم.

مدیرعامل مجتمع فولاد کویر دامغان اضافه کرد: استفاده از هر روشی به غیر روش فعلی مورد استفاده در این واحد تولیدی هزینه سرمایه گذاری را ۳ تا ۴ برابر افزایش می دهد و همین امر باعث شده تا سرمایه گذاران بخش خصوصی رغبتی برای سرمایه گذاری در این بخش نداشته باشند اما با استفاده از روش مورد استفاده می‌توان هزینه تولید را به شدت کاهش داد. در این روش سنگ آهن به طور مستقیم در کوره های احیا شارژ می‌شود و نیاز به سرمایه گذاری در بخش گندله سازی نمی‌باشد.

وی به اشتغال ایجاد شده در این واحد تولیدی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱۵۰ نفر به طور مستقیم در این کارخانه مشغول به کار هستند که هدفگذاری بنا بر افزایش ظرفیت بر اشتغال بیش از ۶۰۰ نفر تا نیمه اول سال ۹۶ است.

براساس این گزارشٰ در حال حاضر صنعت فولاد ایران در آستانه تعطیلی قرار گرفته چراکه عدم وجود تعادل بین تولید داخلی و تقاضای موجود در بازار از یک‌ سو ونیز وجود محصولات ارزان تر و با کیفیت تر کشورهایی چون روسیه، اوکراین و بالاخص چین عرصه را به آنها تنگ کرده است که قطعا می توان با جایگزینی تکنولوژی روز فضای رقابتی را بهبود بخشید و از تعطیلی مجتمع های فولادی کشور جلوگیری کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.