واکنش نوبخت به انتقادها: در برنامه ششم نوآوری کردیم

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان برنامه و بودجه علی‌رغم انتقاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به نقایص تدوین لایحه برنامه ششم، این برنامه را نوآورانه، جامع‌نگر و مسئله‌محور دانست.

محمد باقر نوبخت در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید مرکز آمار ایران در پاسخ به سؤالی درباره کیفیت لایحه برنامه ششم گفت: برنامه ششم جامع‌نگر و مسئله‌محور تدوین شده است. لایحه برنامه ششم با ۵ پیوست بالغ بر ۲۰۰۰ صفحه به مجلس نهم ارائه شد، اما علی‌رغم اینکه کمیسیون تلفیق مجلس قبل کلیات آن را تصویب کرد و برنامه را هم به تصویب رساند با توجه به اینکه مهلت زمانی دوره تقنینی نهم اجازه نداد کار باقی ماند و به همین جهت در مجلس دهم لایحه با همان پیوستها تقدیم شد.

وی افزود: برای ۱۵ موضوع فرابخشی و ۳۲ موضوع بخشی به‌تفصیل مشخص شد که وضعیت سال ۹۵ به چه شکل هست و آن جامعه ایده‌آل در سال پایانی برنامه یعنی سال ۹۹ چگونه است و ما برای اینکه از وضع موجود به وضع مطلوب برویم و چه اهداف کمی باید داشته باشیم، چه راهبردهایی برای نیل به اهداف باید اتخاذ شود، همه این موارد به‌تفصیل در مجموعه‌ای که تقدیم مجلس شد منعکس شده است.

نوبخت ادامه داد: با توجه به آنکه نمایندگان یک‌سری ایرادهای شکلی را به لایحه برنامه ششم وارد دانسته‌اند، ما اقدام نوآورانه‌ای انجام دادیم و با توجه به آنکه در سنوات گذشته برخی مواد تکرار می‌شد این موارد را جمع‌آوری و همه آنها را به‌صورت یکجا تحت عنوان لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه به مجلس تقدیم کردیم که مجلس محترم آن را تصویب کرده است.

معاون رئیس جمهور در ارتباط با آنچه در برنامه هست، گفت: ما تلاش کردیم با یک رویکرد نوآورانه آنچه حاصل از ده برنامه قبل ایجاد شد، به‌جای آنکه همه مسائل را در اولویت قرار دهیم، برنامه جامع‌نگر و مسئله‌محور طراحی کردیم و امروز اولویتها و اهداف در نزد نمایندگان محترم مشخص است.

وی افزود: تا آنجا که بنده مطلع هستم همه کمیسیونهای محترم به‌ویژه کمیسیون برنامه و بودجه به کلیات لایحه  برنامه ششم رأی داده‌اند، امیدواریم که نمایندگان مردم چه در کمیسیون تلفیق و چه کمیسیونهای تخصصی با عقل جمعی آنچه را از سوی دولت با ۸۵هزار نفرساعت کار و با برخورداری از تواناییهای بخش خصوصی و خبرگان برنامه‌ریزی به‌دست آمده است به‌صورت منقح‌تر تصویب کنند.

به گزارش تسنیم، تعداد زیادی از اعضای کمیسیونهای اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس دهم لایحه برنامه ششم توسعه را فاقد انسجام کلی و دارای نقایص محتوایی دانسته‌اند، تا آنجا که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دهم برنامه ششم توسعه را تنها گزارشی از سوی سازمان و برنامه و بودجه نامیده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.