ورود ۲۰ آفت خطرناک گیاهی به کشور از طریق قاچاق میوه

|
0 دیدگاه

 

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: در دو دهه اخیر حدود ۲۰ بیماری و آفت خطرناک نباتات که بعضی از آنها از نظر اقتصادی و حتی اجتماعی خانمانسوز بوده‌اند از طریق میوه و محصولات قاچاق  وارد کشور شده‌اند.

به گزارش خبرنگار کشاورزی روزنامه آسیا، محمدعلی باغستانی دیروز در یک نشست خبری با اعلام این مطلب، گفت: سازمان حفظ نباتات، هم وظیفه کشف‌کردن و هم قرنطینه میوه و محصولات وارداتی را بر عهده دارد اما ما فقط روی مبادی قانونی نظارت داریم و از نهادهای مسئول خواست که در زمینه قاچاق میوه توجه بیشتری داشته باشند.

رئیس سازمان حفظ نباتات در توضیح بیشتر این موضوع گفت: مثلا همین هفته گذشته حدود ۱۰۱ تن میوه قاچاق در استان آذربایجان غربی و در مرز بازرگان کشف و معدوم کردیم که از این رقم ۷۲ تن آن مربوط به گوجه فرنگی و ۲۳ تن لیموترش و بقیه مربوط به سایر میوه‌ها بوده است که فاقد شناسنامه و گواهی مبداء بود.

وی به خسارت‌هایی که آفات وارداتی ناشی از میوه‌های قاچاق به کشور به‌وجود می‌آورد اشاره کرد و گفت: در ۲۰ سال اخیر ۱۵ تا ۲۰ نوع آفت قرنطینه‌ای مانند جاروئک لیموترش، کرم ساقه‌خوار برنج،  مگس زیتون و… به کشور وارد شده که فقط به‌دلیل وارد‌شدن جاروئک لیموترش مجبور شدیم ۱۴ هزار هکتار باغات را امحاء کنیم و هنوز هم این بیماری کنترل نشده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان این مطلب که پیشگیری و توجه به سلامت جامعه باید «از مرزعه تا سفره»  انجام شود، گفت: به‌دلیل توجه نکردن به بخش سلامت در تولید محصولات کشاورزی، تمامی این اعتبار به بحث درمان در وزارت بهداشت تخصیص می‌یابد که باید نگرش در این خصوص تغییر کند.

باغستانی ادامه داد: براساس طرح سلامت، برای تولید سالم محصولات، طرحی را پیشنهاد دادیم که بر اساس آن به‌عنوان مثال برای یک قلم محصول مثل گوجه فرنگی  شش میلیارد تومان بودجه لازم داشتیم اما هیچ اعتباری تخصیص داده نشد.

وی گفت: به‌جای آن که بودجه کلان را صرف درمان مردم کنیم، بهتر است بودجه‌ای برای ارتقای سلامت محصولات کشاورزی اختصاص یابد که علی‌رغم درخواست مکرر طی چند سال اخیر ریالی به ما نداده‌اند.

باغستانی در بخش دیگری از سخنان خود به حذف سموم مسئله‌دار از سیستم کشاورزی کشور اشاره و اعلام کرد: ۱۹ قلم سم مسئله‌دار سال گذشته از لیست سموم کشور حذف شده و امسال بنا داریم، با ثبت تجاری نام سموم، هر سمی که در کشور وارد و مصرف می‌شود را شناسنامه‌دار کنیم و در این راستا تاکنون ۲۵۰ برند سم در سازمان حفظ نباتات مراحل آزمایشی خود را طی می‌کنند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور  با اشاره به فعالیت این سازمان در شناسایی فروشگاه‌های غیرمجاز سم در کشور، عنوان کرد: سه‌هزار و ۵۰۰ فروشگاه غیرمجاز سم در کشور شناسایی شده و شخص وزیر کشاورزی هر ۱۵ روز یک‌بار گزارش برخورد با این فروشگاه‌ها را مطالبه می‌کند که طبق آخرین آمار هنوز ۱۳۰۰ فروشگاه غیرمجاز داریم که امیدواریم تا ۶ ماه آینده تکلیف‌شان مشخص شود.

 

وی همچنین اقدامات این سازمان در زمینه مقابله با آفات زراعی طی سال جدید را مورد اشاره قرار داد و گفت: در سال زراعی جاری عملیات مدیریت آفات در بیش از ۱۲ میلیون هکتار انجام شده که از این مقدار، ۹ میلیون و ۳۸۰ هزار هکتار آن در اراضی زراعی و ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار هکتار آن مربوط به اراضی باغی بوده است.

به گفته باغستانی: امسال سطح مبارزه با سن غلات ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار بوده که نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد افزایش داشته است.

وی پیش بینی کرد: میانگین سن‌زدگی غلات کشور در سال جاری به زیر ۰.۵ درصد برسد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور افزود: سال گذشته با اقدام به موقع شبکه پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات در زمینه مبارزه با مگس زیتون در سه استان قزوین، زنجان و گیلان از ایجاد ۶۰ میلیارد تومان خسارت این آفت جلوگیری شد.

باغستانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در زمینه واردات غیر مجاز محصولات کشاورزی بحث بیوتروریسم مطرح است؟ تصریح کرد: به هر حال این یک واقعیت و یکی از نگرانی هایی است که ما در این زمینه داریم. چرا که در حال حاضر در دنیا فقط جنگ با اسلحه مطرح نیست و روش های جدیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.