کاهش انگیزه کشاورزان در پی رونق قاچاق

وقتی طعم خوش میوه ایرانی فدای ظاهر جذاب می‌شود

|
0 دیدگاه

قاچاق محصولات کشاورزی به خصوص ورود میوه‌های جذاب، به کشور اثرات سوء فراوانی را به همراه دارد که از جمله آن می‌توان به کم شدن تقاضا برای خرید محصولات کشاورزی داخلی و کاهش درآمد کشاورزان اشاره کرد که در پی آن دیگر انگیزه‌ای برای تولید محصولات کشاورزی باقی نمی‌ماند.

امروزه قاچاق به پدیده‌ای تبدیل شده است که تمام بخش‌ها از جمله کشاورزی را تحت تاثیر خود قرار داده و تا جایی پیش رفته که میوه‌های جذاب قاچاق با ظاهری فریبنده جای طعم دلنشین میوه‌های داخلی را گرفته و  باعث کاهش انگیزه کشاورزان در تولید محصولات کشاورزی شده است.

این ‌درحالی است که باتوجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص بحث قاچاق و مبارزه با آن، سخت‌گیری در مرزها چندین برابر شده  و معدوم کردن کالا و محصولات قاچاق برای مبارزه با قاچاقچیان، طبق برنامه انجام می‌شود.

باتوجه به تنگ‌ تر شدن عرصه برای قاچاقچیان، باز هم شاهد ورود کالا و محصولات کشاورزی قاچاق از مرزها به داخل کشور هستیم و این امر باعث از بین رفتن زمینه تولید و اشتغال برای کشاورزان و تولید کنندگان می‌شود.

قاچاق از موضوعات مهمی است که برخورد و مبارزه با آن در هر جامعه‌ای ضروری است اما همیشه افراد سودجو راهی برای دور زدن قوانین و قاچاق محصولات پیدا می‌کنند که ضربه جدی به اقتصاد جامعه وارد می‌کند.

در بخش کشاورزی نیز موضوع قاچاق و ورود محصولات کشاورزی جذاب، به کشور تقاضا را برای خرید محصولات داخلی کاهش می‌دهد که با کم شدن درآمد کشاورزان زمینه مهاجرت آنها به شهرهای بزرگ درجستجو شغل جدید و رهایی زمین‌های کشاورزی محیا می‌شود.

فاطمه پاسبان کارشناس کشاورزی با اشاره به موضوع قاچاق و خطراتی که در پی آن بخش کشاورزی را تهدید می‌کند اظهار کرد: کشاورز هم مانند دیگر تولیدکنندگان نیازمند دریافت سود مناسب از فروش محصولات خود است و اگر هر سال شاهد کاهش درآمد خود باشد، تغییر کاربری زمین خود یا فروش آن را مقرون به‌صرفه می‌داند و دیگر انگیزه‌ای برای ادامه کشت و کار نخواهد داشت.

وی افزود: قاچاق محصولات کشاورزی به خصوص میوه‌های جذاب به داخل کشور توجه به میوه‌های داخلی و تقاضا را از سوی مصرف کننده کاهش می‌دهد و این امر باعث متضرر شدن کشاورز و از بین رفتن زمینه تولید محصولات کشاورزی خواهد شد.

کوهسار خالدی کارشناس کشاورزی نیز در زمینه قاچاق و اثرات سوء آن در گفت‌وگو با میزان، گفت: موضوع قاچاق در بخش‌ کشاورزی نیاز به امکانات ویژه ای از جمله تجهیزات سرمایشی و وسایل نقلیه دارای تهویه مناسب برای جابه‌جایی محصولات کشاورزی دارد، زیرا محصولات کشاورزی در زمان کوتاهی خراب می‌شوند و امکان نگهداری طولانی مدت آنها در محیط معمولی وجود ندارد.

این کارشناس کشاورزی گفت: معمولا قاچاق محصولات کشاورزی از مرز آبی یا بازارچه‌های مرزی انجام می‌شود و با وجود کنترل‌های شدید از سوی ستاد مبارزه با قاچاق، مدت‌هاست که شاهد ورود میوه‌های جذاب قاچاق و ضربه به تولید محصولات کشاورزی هستیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.