رشد 89 واحدی بورس

پالایشگاه ها شاخص را بالا بردند

|
0 دیدگاه

شاخص کل بازار بورس و اوراق بهادار امروز (شنبه) با ۸۹ واحد رشد به ۷۷ هزار و ۹۶۸ واحد رسید.

در معاملات امروز(شنبه) بیش از ۸۰۷ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش سه هزار و ۲۶۱ میلیارد ریال در ۵۵ هزار و ۹۴۶ نوبت خرید و فروش شد.
گروه پالایشی و پتروشیمی سهم اصلی را در رشد شاخص ایفا کردند، به طوری که نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، فارس (هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شبریز (پالایش نفت تبریز) شاخص را بالا بردند، در مقابل، خساپا (سایپا)، بترانس (ایران ترانسفو) و وپاسار (بانک پاسارگاد) تاثیر منفی بر شاخص داشتند.
بیشتر شاخص های اصلی بازار امروز رشد کردند و بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) ۳۱ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۶۶ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۵۳ واحد، شاخص بازار اول ۱۰ واحد و شاخص بازار دوم ۵۰۲ واحد افزایش یافتند.
شاخص آزاد شناور در معاملات امروز افت کرد و ۱۸ واحد پایین آمد.
بالاترین رشد قیمت نیز به حق تقدم کابل البرز، حق تقدم شیرپاستوریزه پگاه خراسان، تامین ماسه ریخته گری، کارخانجات تولیدی شیشه رازی و سرمایه گذاری اعتبار ایران تعلق داشت.
حق تقدم شیر پاستوریزه پگاه اصفهان، حق تقدم حمل و نقل توکا، حق تقدم عمران و توسعه فارس، حق تقدم سیمان سپاهان و فنرسازی خاور نیز بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

**انتقال نقدینگی از بانک ها به بورس
علی اسلامی بیدگلی رییس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، درباره دلایل رشد بازار، گفت: کاهش نرخ سود بانکی به مرور زمان در حال پذیرش توسط مردم است و آنها در حال انتخاب بازار جایگزین بانک ها هستند که بازار سرمایه بهترین جایگزین سرمایه هایی است که از بانک ها در حال خارج شدن هستند.
این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه کاهش نرخ سود منجر به ورود نقدینگی های جدید به بازار سرمایه شده است، افزود: این بخش از جریان نقدی ورودی در بازار ناشی از سررسید شدن سپرده های بانکی با نرخ های جذاب قبلی و نبود امکان تمدید این حساب ها با نرخ های قبلی است.
اسلامی به کاهش نرخ بازده موثر اوراق مشارکت منتشر شده در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: این موضوع نیز عامل دیگری برای ورود نقدینگی های جدید به بازار سرمایه است و ورود این نقدینگی ها هرچند آرام و به مرور زمان انجام می شود اما باعث افزایش تقاضا در بازار شده است.
وی همچنین عامل دیگر رشد بازار را افزایش تقاضا برای صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت دانست و گفت: در گذشته تقریبا ۱۰۰ در صد منابع این صندوق ها در بازار بدهی یا سپرده های بانکی سرمایه گذاری می شد اما با توجه به کاهش نرخ سود و نبود فرصت سرمایه گذاری جایگزین ، صندوق ها ۱۰ درصد منابع خود را در بازار سرمایه وارد کرده اند.
اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه ارزش صندوق های با درآمد ثابت نزدیک به ۷۰۰ هزار میلیارد ریال است، ۱۰ درصد این مبلغ رقمی قابل توجه برای بازار سرمایه است که باعث تحریک تقاضا می شود.
رییس هیات مدیره مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی درباره گزارش های سه ماهه و تاثیر آنها بر رشد بازار سرمایه، ادامه داد: نمی توان گفت گزارش های دوره ای وزنه سنگینی برای رشد بازار سرمایه بوده، هرچند برخی از این گزارش ها رو به بهبود و باعث رضایت سهامداران بوده اما در همه موارد، این اتفاق رخ نداده است.
وی معتقد است بهبود عملکرد برخی شرکت ها باعث ایجاد امیدواری برای سرمایه گذارانی شده است که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند و از این نظر می توان سهمی از رشد بازار را به دلیل عملکرد مثبت برخی شرکت ها دانست.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به بهبود قیمت مواد پایه در بازارهای جهانی در هفته های گذشته اشاره کرد و ادامه داد: تحرک بازارهای جهانی در هفته های گذشته منجر به تحریک تقاضا و استقبال سهامداران از شرکت های معدنی شده است که این موضوع نیز در رشد بازار سرمایه تاثیر گذار بوده است چراکه در روزهای رشد بازار، شرکت های معدنی سهم بالایی در این صعود داشتند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.