ذخیره‌سازی ۴۲ میلیون بشکه‌ای نفت خام فوق سبک ایران در دریا

پیش‌بینی تقاضاهای جدید برای خرید نفت ایران

|
0 دیدگاه

یک موسسه معتبر ایرانی در بررسی وضعیت بازار نفت ایران به ذخیره‌سازی نفت خام فوق سبک استخراجی از میدان گازی پارس جنوبی در دریا اشاره کرده و این حجم از ذخیره‌سازی‌ها را در ماه فوریه ۴۲ میلیون بشکه اعلام و عنوان کرده که این میزان، بیشترین رقم از ماه آگوست ۲۰۱۵ است.یک موسسه معتبر ایرانی در بررسی وضعیت بازار نفت ایران به ذخیره‌سازی نفت خام فوق سبک استخراجی از میدان گازی پارس جنوبی در دریا اشاره کرده و این حجم از ذخیره‌سازی‌ها را در ماه فوریه ۴۲ میلیون بشکه اعلام و عنوان کرده که این میزان، بیشترین رقم از ماه آگوست ۲۰۱۵ است.

بر اساس گزارش موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی از آخرین وضعیت بازار نفت ایران، در اواخر سال ۲۰۱۱، اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم‌های نفتی را علیه ایران تحمیل کردند؛ در نتیجه صادرات نفت ایران از ۲٫۶ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۱ به یک میلیون در سال ۲۰۱۵ رسید.

در ادامه این گزارش آمده است: کشورهای اروپایی و آفریقای جنوبی، واردات نفت خود را از ایران متوقف کرده و سایر کشورها نیز خرید نفت خود را کاهش دادند. در ۱۶ ژانویه سال ۲۰۱۶ با نهایی شدن توافق هسته‌ای ایران، امکان افزایش صادرات فراهم شد. با اعلام این خبر، قیمت نفت به ۲۷٫۶ دلار در هر بشکه رسید که کمترین میزان از سال ۲۰۰۳ است.

طبق این گزارش، ایران در ماه فوریه که اولین ماه پس از برداشته‌شدن تحریم‌ها بود، با تولید ۳٫۲۲ میلیون بشکه در روز بالاترین تولید خود طی چهار سال گذشته را داشته است که ۲۲۰ هزار بشکه در مقایسه با ماه قبل و ۳۸۷۰ هزار بشکه از مدت مشابه سال قبل بیشتر است. افزایش تولید نفت خام ایران در ماه مارس نیز ادامه داشت و حجم صادرات ایران ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت. ایران دوباره به بازار اروپا بازگشت و عرضه خود را به شرکای تجاری خود در آسیا بالا برد، به طوری که ماه فوریه فروش نفت خام ایران به اروپا، به ۱۴۰ هزار بشکه در روز رسید که عمده آن به شرکت‌های توتال، کپسا و لیتسکو فروخته شد.

این موسسه معتبر ایرانی در ادامه گزارش داده که پیش‌بینی می‌شود پالایشگاه ایتالیایی ایپلوم و پالایشگاه یونانی هلنیک واردات خود را از ایران دوباره آغاز خواهند کرد؛ همچنین صادرات ایران به شرکت‌های انی و ساراس نهایی شده است.

بر اساس این گزارش، شرکای تجاری ایران اعم از کره جنوبی، ژاپن و هند نیز خرید خود را از ایران افزایش داده‌اند. کره جنوبی خرید خود را از ایران دو برابر کرده و به ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسانده است. با این وجود، افزایش فروش نفت خام ایران تا حدودی به خاطرنگرانی بانک‌ها و صاحبان کشتی‌ها از تجارت با ایران کند بوده است. برای جبران این مشکل، شرکت ملی نفت ایران پیشنهاد پرداخت با تاخیر را به خریداران اصلی داده است. در ماه فوریه صادرات میعانات، تنها ۸۰ هزار بشکه در روز بود که از میانگین سال ۲۰۱۵، پایین‌تر است.

در ادامه گزارش این موسسه تصریح شده است: ایران نفت خام فوق سبک استخراجی از میدان گازی پارس جنوبی را در دریا ذخیره‌سازی کرده است. این حجم از ذخیره‌سازی‌ها در ماه فوریه چهار میلیون بشکه افزایش یافته و به ۴۲ میلیون بشکه رسیده است که بیشترین رقم از ماه آگوست ۲۰۱۵ است. در حال حاضر ایران ۲۱ کشتی بسیار بزرگ حمل نفت خام را برای ذخیره‌سازی به کار گرفته است که ۵۰ درصد از ناوگان حمل و نقل نفتی ایران است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.