چرا رئیس جمهور جزئیات رشد ۹۴ را اعلام نمی‌کند؟

|
0 دیدگاه

عضو هیئت علمی دانشگاه هشید بهشتی گفت: باید از آقای رئیس جمهور سئوال کرد که چرا جزئیات رشد اقتصادی سال ۹۴ را به مردم اعلام نمی‌کنید و درباره آن صحبت نمی کنید اما رشد اقتصادی ۳ ماهه را پررنگ می‌کنید و به آن اتکا می‌کنید.

پرویز داوودی درباره اعلام رشد اقتصادی ۴.۴ درصدی در ۳ ماهه نخست ۹۵، اظهار داشت: شیوه محاسبه رشد اقتصادی ۳ ماهه به گونه‌ای است که برای درک وضعیت اقتصادی کشور چندان قابل اتکا نیست.

وی افزود: حتی رشد اقتصادی ۰.۹ درصدی اعلام شده از سوی مرکز آمار برای سال ۹۴ با توجه به سایر واقعیت‌ها و سایر آمارهای اقتصادی نیز نمی‌تواند با واقعیت همخوانی داشته باشد،چنانکه بعضی کارشناسان معتقدند این میزان رشد اقتصادی واقعیت ندارد و رشد اقتصادی سال ۹۴ صفر یا حتی منفی بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: اگر این ۴.۴ درصد درست باشد وقتی شما سال قبل از آن رشد منفی داشته‌اید این رشد فقط به معنی جبران آن رشد منفی قبلی است و اگر خیلی تلاش کنید تازه به نقطه صفر رسیده‌اید.

وی با اشاره به اعلام رشد ۴.۴ درصدی از سوی رئیس‌جمهور گفت: این صحبت قابل اتکا نیست و باید از آقای رئیس جمهور سئوال کرد که چرا شما رشد اقتصادی سال ۹۴ را به مردم اعلام نمی‌کنید و درباره ان صحبت نمی کنید اما رشد اقتصادی ۳ ماهه را پررنگ می‌کنید و به آن اتکا می‌کنید؟ چنانکه حتی جزئیات آن رشد ۰.۹ درصدی سال گذشته که از سوی مرکز آمار اعلام شده به صورت مکتوب ارائه نشده است.

داودی ادامه داد: چطور در حالی که در سایت‌های مرکز آمار و بانک مرکزی رشد سال ۹۴ رسما اعلام نشده است و تنها به صورت شفاهی رشد اقتصادی ۰.۹ درصدی را اعلام کرده‌اند که آن هم کاملاً از نظر کارشناسان زیر سئوال است و ابهامات جدی درباره آن وجود دارد، رشد ۳ ماهه اول سال ۹۵ از سوی رئیس جمهور اعلام می‌شود؟ آن هم با توجه به این نکته که محاسبات رشد اقتصادی ۳ ماهه اتکای بسیار بیشتری به برآوردهای کلی دارد تا محاسبات دقیق.

وی در پایان تصریح کرد: به نظر می‌رسد هنوز کارشناسانی در اطراف رئیس جمهور هستند که آمار درستی به ایشان ارائه نمی‌دهند و ایشان را به یک سمت و سوی انحرافی سوق می‌دهند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.