کاهش ۲۴ درصدی ارزش سهام معامله شده در جهان

|
0 دیدگاه

فدراسیون جهانی بورس ها با انتشار گزارشی اعلام کرد: ارزش سهام معامله شده در شش ماهه اول سال ۲۰۱۶ میلادی در جهان با کاهش ۲۴ درصد به رقمی معادل حدود ۴۵ هزار میلیارد دلار رسید.

در گزارش فدراسیون جهانی بورس ها(WFE) که تازگی ها منتشر و به بررسی آمار و اطلاعات با اهمیت مربوط به نیمه نخست سال ۲۰۱۶ پرداخته است آمده است در این مدت بازار سهام نقد شاهد کاهش  ۲۴ درصدی در ارزش معاملات و کاهش ۷ درصدی در دفعات معامله در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۵ بود که این کاهش بیانگر افت معاملات در منطقه آسیا- اقیانوسیه و به طور مشخص سرزمین اصلی چین است.
همچنین در بازار مشتقه های کالایی و ارزهای خارجی معامله شده، کلیه مشتقه های قابل معامله با رشد حدودا یک و نیم درصدی در نیمه نخست سالجاری میلادی همراه بود.
این گزارش می افزاید: بر اساس آمار فدراسیون، روند های مهم نیمه نخست سال ۲۰۱۶ به شرح زیر است:
ارزش بازار جهانی: ارزش کل بازارهای بورس در این مدت نسبت به نیمه نخست سال ۲۰۱۵ با کاهش ۹ و نیم درصدی، به رقم بیش از ۶۷ هزار میلیارد دلار رسید و سهم بورس های منطقه اقیانوسیه در این کاهش ۴ هزار میلیارد بوده است که با درنظر گرفتن این کاهش، ارزش بازار بورس این کشورها به رقم ۲۳ هزار و سیصد میلیارد دلار رسید که این میزان نسبت به نیمه اول سال قبل میلادی ۱۵ درصد کاهش یافته است.
همچنین ارزش بازار بورس های منطقه اروپا، خاورمیانه و آفریقا با کاهش تقریبی ۱۰ درصدی در این مدت به عدد ۱۸۰۰ میلیارد دلار رسید که این کاهش در پی افت ۱۱۰۰ میلیاد دلاری( تقریبا ۳٫۶ درصدی) ارزش بورس ها در قاره آمریکا اتفاق افتاد و این در حالی است که ارزش بازار  حوزه آمریکا در پایان ماه ژوئن ۲۰۱۶ نسبت به پایان دسامبر سال ۲۰۱۵ با رشد اندک چهار و سه دهم درصدی  به رقم ۲۹ هزار و ۱۴۰ میلیارد دلار رسید.
افزون بر این؛ ارزش سهام معامله شده در شش ماهه اول سال ۲۰۱۶ میلادی در جهان با کاهش  ۲۴ درصد به رقمی معادل حدود ۴۵ هزار میلیارد دلار رسید که این رقم در مدت مشابه سال گذشته بیش از ۵۹ هزار میلیارد دلار بوده است و علت عمده این کاهش نیز پایین آمدن معاملات در منطقه آسیا- اقیانوسیه است که در این حوزه ارزش سهام معامله شده ۴۷ درصد نسبت به مدت نیمه ابتدایی سال ۲۰۱۵ افت داشت و قاره آمریکا نیز در این بازار روندی متفاوت را تجربه کرد و ارزش سهام مورد معامله در شش ماه اول سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به مدت مشابه، دو و سه دهم درصد رشد داشت.
اثین گزارش می افزاید: تــعداد کل معاملات نیز در این مدت کاهش حدود هفت درصد را نسبت به شــش ماهه نخست سال ۲۰۱۵ نشان  می دهد و در حالی که بورس های کشور های منطقه آسیا- اقیانوسیه ۶۶ درصد معاملات را در نیمه نخست سال به خود اختصاص دادند، کاهش دفعات معامله کاملا ناشی ازاین افت در منطقه مورد اشاره است.
هر دو منطقه آمریکا و نیز حوزه اروپا- خاور میانه و آفریقا هم در این مدت شاهد رشد دفعات معامله نسبت به شش ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۶ بودند و به ترتیب رشد ۲۳ درصدی و کمتر از ۹ درصدی را در دفعات معامله تجربه کردند.
عرضه های اولیه و گردش سرمایه: تعداد کل شرکت های پذیرش شده در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل با افت  نزدیک به ۴۹ درصد همراه بود. همچنین این کاهش در مورد گردش سرمایه نیز اتفاق افتاده و شاهد کاهش تقریبی ۳۱ و نیم درصدی بود که با درنظر گرفتن عرضه های اولیه و گردش سرمایه، سرمایه جذب بازار شده توسط شرکت های تازه پذیرش شده (که فقط  کمتر از ۱۰ درصد ارزش بازار را تشکیل می دهد) ۶۴ درصد کاهش داشت و ارزش شرکت های از قبل پذیرفته شده نیز با کاهش ۲۴ درصدی همراه شد.
همچنین مشتقه های قابل معامله در مدت مورد اشاره، نسبت به شش ماهه نخست سال قبل از نظر تعداد( قرارداد ها) شاهد افزایشی حدودا یک و نیم درصد بودند که مهمترین علت این افزایش، بالا رفتن تعداد معاملات مشتقه های ارزی و کالایی است که نسبت به سال قبل به ترتیب حدود ۴۷ درصد و ۲۶ درصد افزایش پیدا کردند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.