کاهش ۴۰ درصدی خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی جهان

|
0 دیدگاه

آمارهای شورای جهانی طلا نشان می دهد حجم خرید طلای بانک های مرکزی جهان در ۳ ماهه دوم ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد کاهش یافته است.

شورای جهانی طلا اعلام کرد،  بانک های مرکزی جهان، که حدود ۳۲ هزار و ۹۰۰ تن طلا در اختیار دارند، خرید طلای خود را در سه ماهه دوم امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۴۰ درصد کاهش داده و به پایین ترین رقم از سال ۲۰۱۱ رسانده اند. این سومین کاهش متوالی سه ماهه خرید طلای بانک های مرکزی جهان است و طولانی ترین دوره افت خرید در طی حداقل ۵ سال گذشته به شمار می رود.

خرید طلا در سال ۲۰۱۶ در حالی کاهش یافته که قیمت فلز زرد بیشترین رشد نیمه نخست سال را در طی ۴۰ سال گذشته تجربه کرده است. جان ناگی، مدیر ذخایر بانک مرکزی انگلیس در دهه ۱۹۹۰ گفت، بانک های مرکزی اقتصادهای نوظهور که میزان درامدشان از محل صادرات کاهش یافته، طلای کمتری خریداری کرده اند.

تورستن پروتل، تحلیلگر کالا در لاندس بانک اشتوتگارت گفت: «جریان ورود سرمایه به (بازار طلا) به شدت کند شده است… این می تواند عاملی بسیار مهم برای بازار باشد.»

خرید های بانک های مرکزی جهان به ویژه پس از بحران مالی تاثیری افزایشی بر بازار طلا داشته است. قبل از آن ذخایر طلای دولت ها تقریبا ۲ دهه در حال کاهش بود. اما بانک های مرکزی جهان از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ به این طرف، هر ساله در حال افزایش ذخایر طلای خود بوده اند به نحوی که حجم ذخیره آنها در ماه ژوئن به بیشترین رقم در ۱۵ سال گذشته رسید.

کند شدن اخیر روند خرید طلا احتمالا نشان دهنده خستگی خریداران به ویژه در کشورهایی با صادرات کمتر است. بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، تا ماه آوریل حجم کلی تجارت جهانی به پایین ترین رقم از سال ۲۰۱۰ تاکنون رسیده بود، در حالی که حجم ذخایر ارزی نسبت به دوره اوج خود در ۲ سال قبل، تقریبا ۱۸ درصد کاهش یافته بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.