کشاورزی در شمال سیستان و بلوچستان دوباره رونق می‌گیرد

|
0 دیدگاه

در حال حاضر با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت جهاد کشاورزی ایجاد کمربند امنیتی در شرق کشور مبتنی بر کشاورزی و رونق اقتصادی در حال شکل گیری است.

اشتغالزایی در حوزه کشاورزی برای مردم سیستان و بلوچستان بویژه در روستاهای مرزی در اولویت قرار گرفته است. در حال حاضر با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت جهاد کشاورزی کمربند امنیتی در شرق کشور مبتنی بر کشاورزی و رونق اقتصادی در حال شکل گیری است.

سیستان و بلوچستان با وجود برخورداری از ظرفیت های قابل توجه اقتصادی، از جمله استان های محروم کشور به حساب می آید که متاسفانه از نرخ بیکاری بالا و فقر فزاینده رنج می برد. قرار داشتن این استان در همسایگی افغانستان و پاکستان به عنوان دو کشور بی ثبات مسلما یکی از مهمترین عواملی است که وضعیت کنونی را برای سیستان و بلوچستان رقم زده است. با انتقال نا امنی در افغانستان و پاکستان به سیستان و بلوچستان ایران، تبعا سرمایه گذاری اقتصادی با ریسک بالایی مواجه شده و این مساله در بلند مدت، محرومیت ساختاری و نهادینه شده را به این استان کشور تحمیل کرده است.

با تلاش دستگاه های امنیتی و نیروهای نظامی مقتدر و فداکار کشور مدت هاست که فرصت جولان از اشرار و تروریست ها گرفته شده و دیگر شاهد تکرار حوادث تلخ دهه ۸۰ در این منطقه از کشور نیستیم. اما گزارش های دریافتی حاکی از این است که مسئولان نظامی و امنیتی کشور به همین سطح از برقراری امنیت و آرامش راضی نشده اند و با هوشمندی، ریشه های اجتماعی – اقتصادی یارگیری گروه های قاچاقچی و اشرار را هدف قرار داده اند.

آقای حاجی دهمرده یکی از رزمندگان دفاع مقدس و برادر شهید است که به همراه تعداد دیگری از رزمندان و ایثارگران با دریافت ۱۶۰ هکتار زمین از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فاصله ۱۰ کیلومتر تا مرز پاکستان مشغول کشاورزی و اشتغالزایی برای جوانان شده و در روستای مرزی حرمیک یک دهکده اقتصاد مقاومتی تاسیس کرده است.

او درباره علت ورودش به عرصه کشاورزی، می گوید: «پیش از ورود به کار کشاورزی، کارگاه تولیدی داشتم اما از آنجایی وضعیت تولید در کشور مناسب نیست و تلاطم های سیاسی و اجتماعی اثر مستقیم خود را در ضربه به تولید برجای می گذارد، به این نتیجه رسیدم که کار کشاورزی از ثبات بیشتری برخوردار است. ضمن اینکه همیشه علاقه اصلی ام به کشاورزی بود.»

حاجی دهمرده، می افزاید: «سیاست سپاه پاسداران در مرزهای شرق کشور ایجاد کمبرند امنیتی مبتنی بر کشاورزی و اشتغالزایی برای مردم است. بنده به همراه ۱۵ ایثارگر دیگر، ۱۶۰ هکتار زمین از سپاه پاسداران در روستای حرمیک به صورت مشارکتی دریافت کردیم و سپاه ۱۷ حلقه چاه آب هم برایمان حفر کرد و با کار کارشناسی جهاد کشاورزی کشت محصول را آغاز کردیم.»

این فعال اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان می کند: «در حال حاضر در زمین های مورد اشاره، مشغول پرورش ماهی و کشت خربزه ملون، خربزه مشهدی و هندوانه هستیم. موفقیت این طرح موجب شده است که در اطراف ما مردم دوباره دست به کار شوند و حدود ۲۰۰ هکتار زمین زیر کشت هندوانه و خربزه برود.»

حاجی دهمرده در پاسخ به این سوال که کشاورزی چگونه می تواند موجب ایجاد کمربند امنیتی در منطقه شود، گفت: «روستای ما کمتر از ۱۰ کیلومتر با مرز فاصله دارد. بیکاری موجب مهاجرت مردم روستاهای مرزی و متروکه شدن آن ها می شود. خالی از سکنه شدن روستاهای مرزی بهترین فرصت برای اشرار، قاچاقچی ها و گروه های تروریستی است. اما وقتی کشاورزی رونق پیدا می کند، رفت و آمد و عبور و مرور دائمی مردم جریان می یابد و خلافکارها مجبور به ترک منطقه می شوند.»

او اضافه می کند: «همه مردم دوست دارند در آرامش و امنیت کار کنند و رزق حلال کسب کنند. با ادامه حمایت های سپاه و جهاد کشاورزی این منطقه می تواند به قطب کشاورزی سیستان و بلوچستان تبدیل شود.»

حاجی دهمرده در زمین هایش تا امروز برای ۳۰ جوان سیستانی اشتغالزایی کرده است. او که در عملیات کربلای ۴ شرکت کرده، معتقد است تامین غذای مردم و اشتغالزایی برای جوانان ادامه راه رزمندگان دفاع مقدس است. او درباره نحوه شهادت برادرش می گوید: «برادرم در تک شلمچه اسیر شد اما هیچ خبری از او نداشتیم و به عنوان مفقودالاثر شناخته می شد. ۴ سال بعد مشخص شد که او اسیر است. بعد از پایان اسارت که راهی کشور شد به دلیل عوارض شیمیایی به شهادت رسید.»

حاجی دهمرده خاطرنشان می کند: «از جانب کشورمان حقی است بر گردن ما و آن حق عبارت است از کار و تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی. خدا راشکر که بعد از ۱۰ سال خشکسالی، کشاورزی دوباره در استان ما رونق گرفته است. جهاد کشاورزی اخیرا در حال واگذاری ۱ هکتار زمین به هر خانواده است و خودش هم کار آبیاری قطره ای را انجام می دهد. در حال حاضر مردم بومی دوباره به کشاورزی روی آورده اند که مایه امیدواری است.»

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.