کمترین آسیب اقتصاد ایران از کاهش قیمت نفت

|
0 دیدگاه

حجم واردات گاز و فراورده های نفتی ایران در سال گذشته به ۲ میلیارد و ۲۳۳ میلیون دلار رسیدکاهش قیمت نفت و فرآورده های نفتی در بازارهای جهانی مهمترین دلیل کاهش ارزش دلاری محموله های وارداتی به ایران تلقی می شود .

در حالی حجم واردات گاز و فراورده های نفتی در سال گذشته کاهش چشمگیری را تجربه کرده است که بسیاری از منتقدین ، واردات بنزین را دستاویز حمله به دولت یازدهم قرار داده اند . این در حالی است که آمارها نشان می دهد حجم واردات این اقلام یعنی فرآورده های نفتی و گاز به کشور در سال ۱۳۹۴ حتی از دوره تحریم فروش بنزین به ایران نیز کمتر شده است .

در سال ۱۳۹۱ که تحریم های نفتی علیه ایران به اجرا گذاشته شد حجم واردات فراورده هیا نفتی و گاز از ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار ناگهان به ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار کاهش یافت اما این وضعیت در سال ۱۳۹۲ تداوم نیافت و ارزش اقلام وارداتی مذکور به ۳ میلیارد ۲۶۳ میلیون دلار رسید .

هر چند دولت نسبت به واردات بنزین با کیفیت به منظور اختلاط بنزین و پیگیری از بحران های زیست محیطی ناشی از تولید بنزین با کیفیت اقدام می کند اما حجم واردات این اقلام در سال گذشته حتی از سال های تشدید تحریم ایران و ممانعت از فروش بنزین به کشور کمتر است .

ارزان شدن قیمت فرآورده های نفتی ، در پی کاهش قابل توجه قیمت نفت در بازارهای جهانی یکی از مهمترین دلایل کاهش ارزش واردات در این حوزه تلقی می شود . قیمت نفت در بازارهای جهانی به شدت در سه سال اخیر روندی کاهشی را تجربه کرده است .

کشورهای نفتی بخش مهمی از درآمدهایشان را از دست داده اند و بررسی ها نشان می دهد ایران به دلیل موقعیت ویژه خود ، پس از برجام ، کمترین آسیب را از محل کاهش قیمت نفت پذیرا شده است .

نمودار زیر وضعیت واردات گاز و فراورده های نفتی از سال ۱۳۸۷ تا پایان سال گذشته را از نظر ارزشی نشان می دهد :

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.