کمپین جلوگیری از ابقای رییس بانک جهانی کلید خورد

|
0 دیدگاه

انجمن قدرتمند کارکنان بانک جهانی خواستار جست و جوی بین المللی برای یافتن جایگزینی برای جیم یونگ کیم، رییس این نهاد جهانی شد.

در شرایطی که جیم یونگ کیم کمپین خود برای دومین دور ریاست پنج ساله بانک جهانی را آغاز کرده است، تلاش کارکنان این نهاد علیه ابقای وی در این سمت، از بحران رهبری در بانک جهانی حکایت دارد.

رهبران انجمن کارکنان بانک جهانی در نامه ای به هیات مدیره این نهاد نوشتند: دنیا تغییر کرده و ما هم باید به همراه آن تغییر کنیم. تا زمانی که مقررات بازی را تغییر ندهیم، بانک جهانی ممکن است در صحنه جهانی به یک نهاد منسوخ تبدیل شود.

بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، آقای کیم در سال ۲۰۱۲ به سمت ریاست بانک جهانی منصوب شد و دوره پنج ساله وی در ژوئن سال آینده به پایان می رسد.

ریاست وی بر بانک جهانی با موجی از انتقادات روبرو بوده که بیشتر آن انتقادات درون سازمانی و مربوط به سازماندهی دشواری بوده که وی اجرا کرده است اما این فعال سابق و پزشک، بانک جهانی را متحول کرده تا با بحرانهای جدیدی که خارج از مسئولیتهای سنتی این موسسه بوده اند مانند شیوع ابولا در سال ۲۰۱۴ در غرب آفریقا مقابله کند.

وی از حمایت بزرگترین سهامدار بانک جهانی یعنی آمریکا برخوردار است. وزارت خزانه داری آمریکا که بر روابط واشنگتن با این بانک نظارت می کند، در بیانیه ای اعلام کرد: آمریکا از ریاست کیم بر بانک جهانی و اقداماتی که برای انجام اصلاحات مهم در پیش گرفته است، حمایت می کند.

هیات مدیره بانک جهانی مذاکرات غیررسمی درباره انتصاب آقای کیم به سمت رییس بانک جهانی برای یک دوره پنج ساله دیگر را آغاز کرده است و قرار است در نشستی که اواخر ماه جاری برگزار می شود، درباره این موضوع رسما صحبت کند.

منابع نزدیک به هیات مدیره بانک جهانی اظهار کرده اند این پروسه احتمالا شبیه آنچه در صندوق بین المللی پول اتفاق افتاد، خواهد بود. در صندوق بین المللی پول کریستین لاگارد اوایل امسال برای دومین دور به عنوان مدیرکل صندوق انتخاب شد.

آقای کیم در نشستی که امسال با کارکنان بانک جهانی داشت، برای ریاست مجدد ابراز تمایل کرد اما رسما تلاش برای انتصاب دوباره را آغاز نکرده است با اینهمه وی به اعضای هیات مدیره گفته است مایل است برای دور دوم هم فعالیت کند.

در نامه انجمن کارکنان بانک جهانی آمده است که وقت آن رسیده که این سازمان توسط یک غیر آمریکایی هدایت شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.