گذر دلار بانکی از مرز ۳۱ هزار ریال؛ رشد شتابان یورو

|
0 دیدگاه

قیمت گذاری ارز در نظام بانکی ایران در ماه مرداد جاری نوسان قابل توجهی نداشت اما در نهایت قیمت دلار آمریکا از کانال ۳۱ هزار ریال عبور کرد.

نگاهی به نرخ های رسمی بانک مرکزی در مدت یاد شده حاکی از آن است نرخ دلار که ماه مرداد را با رقم ۳۰ هزار و ۹۰۹ ریال آغاز کرده بود، در شانزدهم مرداد ماه با ثبت قیمت ۳۱ هزار و ۲۰ ریال از این مرز عبور کرد.
پرونده نرخ دلار بانکی در مرداد ماه ۱۳۹۵ با پشت سر گذاشتن هشت روز افزایشی و ۱۲ روز روند کاهشی در نهایت با قیمت ۳۱ هزار و ۶۹ ریال بسته شد.
نرخ دلار در ۱۱ روز در مرداد ماه امسال به دلیل تعطیلات رسمی در ایران و بسته بودن بازارهای جهانی در روزهای یکشنبه، ثابت بود. این ارز در یک روز کاری ثبات قیمت را در شبکه بانکی تجربه کرد اما این فرآیند نتوانست مانعی برای افزایش قیمت رسمی آن باشد و این ارز در طول یک ماه ۱۶۰ ریال افزایش را پشت سر گذاشت.
ارزش یورو که از دیگر ارزهای مهم در مبادلات ارزی ایران به شمار می رود، افزایش یک هزار و ۱۰۴ ریالی را در دومین ماه فصل تابستان ثبت کرد که حاکی از رشد شتابان ارزش آن در برابر ریال و در مقایسه با دلار است.
این ارز که پس از رای مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا در تیرماه روزهای پر افت و خیزی را پشت سر گذاشته بود، توانست در ماه مرداد روند افزایشی را خود را تثبیت کند به گونه ای که در ۱۸ روز کاری قیمت آن رشد کرد و در هشت روز با افت ارزش رو به رو شد.
یورو که در ۱۰ روز از ماه مرداد ثابت ماند، این ماه را با نرخ ۳۴ هزار و ۸۳ ریال کلید زد، اما در روزهای پایانی مرداد با رشد فزاینده ای مواجه شد به گونه ای که از ۲۷ مرداد ماه از کانال ۳۵ هزار ریالی عبور کرد و عدد ۳۵ هزار و ۳۴ ریال را در برابر ریال پشت سر گذاشت و در نهایت به قیمت ۳۵ هزار و ۱۸۷ ریال در پایان مرداد رسید.
پوند انگلیس نیز به رغم آنکه در ۱۳ روز افزایش ارزش را درنظام بانکی کشور تجربه کرد و هشت روز افت قیمت داشت، در نهایت ۲۶۵ ریال کاهش را در مرداد ماه پشت سر گذاشت. این ارز ماه مرداد را با نرخ بانکی ۴۰ هزار و ۸۸۷ ریال آغاز کرد و هر چند در نیمه مرداد به رقم ۴۱ هزار و ۳۲۵ ریال هم رسید اما در نهایت پرونده آن با نرخ ۴۰ هزار و ۶۲۲ ریال در مرداد ماه بسته شد.
در مجموع نرخ ارزهای عمده در مرداد ماه به رغم ماه قبل از آن (تیر) نوسان های چشم گیری نداشت و بجز هفته نخست که آن هم به انتظار بازار برای تصمیم گیری در مورد نرخ بهره بانکی در آمریکا باز می گشت، در شبکه بانکی تغییرات آرام بود.
در بازار آزاد نیز صرافان مرداد ماه را با نرخ هر دلار ۳۵ هزار و ۸۰ ریال آغاز کردند و روند تغییرات ثبت شده حاکی از آن است که دلار جایگاه خود را بر سکوی بالای ۳۵ هزار ریال تثبیت کرده است و قصد پایین آمدن ندارد.
یورو و پوند انگلیس نیز با پشت سر گذاشتن تبعات ناشی از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا سعی کردند در مرداد ماه جایگاه قیمتی خود را در برابر ریال تثبیت کنند و به همین دلیل هر یورو در بازه قیمت گذاری ۳۸ تا ۳۹ هزار ریال و هر پوند بین ۴۵ تا ۴۷ هزار ریال نوسان داشت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.