گمرک ایران و سازمان بنادر تفاهم کردند

|
0 دیدگاه

مسئولان عالی گمرک ایران و سازمان بنادر تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند که بنابراین ارتباط سیستمی بین دو سازمان برقرار خواهد شد

مسعود کرباسیان – رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران- و محمد سعید نژاد –مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی- امروز سه‌شنبه در ساختمان گمرک جمهوری اسلامی ایران با یکدیگر تفاهمنامه‌ای را امضا کردند که به موجب آن تبادل الکترونیکی اطلاعات بین سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران برقرار خواهد شد.

در بندهای این تواهم نامه آمده است، سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به ارائه اطلاعات تاییده تالی و مانیفست به صورت الکترونیکی به گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدام کند.

سازمان بنادر و دریانودری نسبت به ارائه اطلاعات تاییده صادره به صورت الکترونیکی به گمرک ایران اقدام کند و نحوه ارائه اطلاعات از سوی سازمان بنادر ودریانوری به گمرک ایران به گونه ای باشد که فرآیند کلی قبلی درقبض انبارهای قابل معامله مشخص شده باشد.

همچنین گمرک ایران پروانه الکترونیکی گمرک را با درج آخرین اطلاعات و شماره قبض انبارهای صادره تویط سازمان بنادر صادر کرده و مراتب را  به سازمان ارسال کند.

همچنین گمرک ایران به محض تخصیص شماره ثبت (کوتاژ) ، بسته شدن فرآیند قبض انبار، تغییرات ، تمدید، صدور، تغییرنام، صدور قبض انبار، بر مبنای شماره قبض انبار اظهار شده به سازمان بنادر منعکس کند.

همچنین طبق این توافهم‌نامه صدور بیجک خروجی کالا و کانتینر از سوی سازمان بنادر و دریانوردی از سامانه خود و بر اساس اطلاعات پروانه گمرکی که منطبق بر اطلاعات آخرین قبض انبارهای صادره از سوی سازمان بنادر و دریانوری است انجام پذیرد. بیجک مذکور ملاک تسویه پروانه گمرکی و خروح کالا و کانتیر از درب خروج گمرک است.

به گزارش ایسنا، چندی قبل حدود ۲۱۰ کانتینر قاچاق کالا در بندر شهید رجایی کشف شد که به گفته کارشناسان امر تا برقرار نشدن تبادل الکترونیکی اطلاعات سازمان بنادر وردریانوری و گمرک جمهوری اسلامی ایرانی ، وقوع چنین اتفاقاتی در بنادر ایران محتمل بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.