یارانه‌ ۱۰ میلیون نفر حذف می‌شود؟

|
0 دیدگاه

حذف یارانه اقشار ثروتمند از سال گذشته توسط دولت آغاز شد و همزمان با مصوبه مجلس مبنی بر کاهش سهم یارانه نقدی دولت با محدودیت‌هایی درخصوص درصد خطای بالا مواجه شد،‌ اما شنیده می‌شود که دولت بر سر حذف ۳ تا ۱۰ میلیون نفر از یارانه‌بگیران در حال تصمیم‌گیری است.

یارانه اقشار ثروتمند جامعه براساس مصوبه مجلس باید حذف شود و در این باره تعداد ۲۴ میلیون نفری خانوارهای غیرنیازمند اعلام شد.

بر اساس این گزارش دولت درباره حذف ۲۴ میلیون نفر از یارانه بگیران مقاومت کرد، چرا که بانک‌های اطلاعاتی و تبعات اجتماعی و سیاسی حذف این تعداد از یارانه‌بگیران بیش از آن چیزی بود که دولت برنامه‌ریزی کرده بود.

با وجود مصوبه مجلس دولت برنامه‌ریزی کرده تا با کمترین درصد خطا یارانه خانوارهایی را که غیرنیازمند هستند را حذف و در بخش‌هایی همانند توانمندسازی اقشار ضعیف جامعه و همچنین بسته اشتغال‌زایی هزینه کنند.

در این باره یک مقام مسؤول وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه هرچه تعداد حذف شدگان یارانه افزایش پیدا می‌کند به دنبال آن درصد خطا نیز افزایش می‌یابد، اظهار داشت: مصوبه مجلس برای حذف یارانه‌بگیران قابلیت اجرایی به طور کامل ندارد اما در حال شناسایی خانوارهای ثروتمند هستیم.

وی افزود: دولت برسر حذف ۳ تا ۱۰میلیون نفر از یارانه‌بگیران فعلی در حال بحث و چانه‌زنی است به طوریکه کمترین خطا در آن وجود داشته باشد و افراد با درآمدهای کافی از لیست یارانه‌بگیران حذف شوند.

هم  اکنون بیش از ۷۵ میلیون نفر در کشور یارانه می‌گیرند که قرار بود دولت علاوه بر اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها، طرح تحول اقتصادی از جمله توجه به بخش تولید را نیز در دستور کار قرار دهد.

بر همین اساس با اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها و واقعی کردن قیمت‌های حامل‌های انرژی و سایر کالاها که در معیشت مردم اثرگذار است،‌قیمت تمام شده تولید بسیار افزایش پیدا کرد و به همین جهت تولیدکنندگان امکان رقابت با خارجی‌ها را از دست دادند.

بنابراین دولت تنها یک راه برای پرداخت سهم تولید از محل هدفمندسازی یارانه‌ها را خواهد داشت و آن حذف اقشار غیرنیازمند و تزریق آن به بخش مولد اقتصاد است.

همچنین در صورت حذف ۱۰میلیون نفر از یارانه‌بگیران چیزی حدود ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال منابع بدست خواهد آمد که می‌توان موتور محرک خوبی برای بخش تولید کشور باشد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.