یک میلیون هکتار جنگل در عرصه وقف قرار دارد

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: از مجموع ۲ میلیون هکتار جنگل‌، یک میلیون هکتار آن در عرصه وقف قرار دارد که با تفاهم‌نامه‌ای توانسته‌ایم ۷۰۰ هزار هکتار آن را برگردانیم.

خداکرم جلالی پیش از ظهر امروز به مناسبت هفته دولت در جمع خبرنگاران در محل وزارت جهاد کشاورزی حضور یافت و گزارشی از عملکرد سازمان متبوعش در حوزه مبارزه با زمین‌خواری، بیابان‌زایی و حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه ایران جزء کشورهایی است که روی کمربند خشک زمین قرار گرفته، خاطرنشان کرد: بحث تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین سبب کمبود آب شیرین و بیابان‌زایی شده است که استراتژی ما در سازمان جنگل‌ها حول ۵ محور برای حل این مسئله شکل گرفته است.

وی بحث حفاظت از جنگل‌ها، جامعه‌نگری در حوزه آبخیزداری، استفاده از مشارکت مردم برای حفاظت از جنگل‌ها، مهار عوامل ناپایدار منابع طبیعی و جلوگیری از گرد و غبار را از جمله آنها دانست.

به گفته جلالی، حفاظت مشارکتی در ۶ میلیون هکتار از اراضی کشور، تثبیت مالکیت دولت در ۲ میلیون هکتار از اراضی و اجرای طرح کاداستر در ۱۲ میلیون هکتار در عرصه‌های جنگلی و مرتعی از جمله سیاست‌های راهبردی سازمان جنگلها و مراتع و جزء اقداماتی است که انجام شده است.

وی در مورد برخورد با پدیده زمین‌خواری و بازپس‌گیری جنگل‌هایی که از منابع طبیعی در دست افراد افتاده بوده، گفت: در راستای اجرای احکام قضایی از ۴۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی جنگل‌های کشور خلع‌ید شد و ایستگاه‌های دیده‌بانی و پایشی برای اطلاع به موقع از حریق تشکیل داده‌ایم، چرا که سالانه به طور متوسط ۱۸ هزار هکتار اطفاء حریق در جنگلها و مراتع انجام می‌دهیم.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع همچنین در مورد آخرین وضعیت خشکیدگی جنگل‌های بلوط کشور در منطقه زاگرس، گفت: خوشبختانه تغییرات اقلیمی نقش زیادی در مهار آفت‌های این جنگل داشت به طوریکه ۲ مرتبه سرمایه منفی ۱۰ درجه ببه کمک ما آمد و سبب شد بتوانیم حائلی بین مناطق آلوده و مناطق سالم ایجاد کنیم.

وی همچنین در مورد آفت شب‌پره که به جان جنگل‌های شمشاد افتاده بود نیز گفت: با سمپاشی ۲۰۰ هکتار از این جنگل با این آفت برخورد کرده‌ایم چرا که این آفت وارداتی است و سازمان حفظ نباتات به دنبال ردیابی منشأ آن است.

همچنین به بحث قاچاق چوب در جنگلهای شمال کشور اشاره کرد و گفت: طی ۴ سال اخیر، ۵۹۸ تن ذغال که به صورت غیرمجاز از چوب جنگل‌ها درست شده کشف شد و در کنار آن ۶ هزار و ۱۷۴ تن چوب، هیزم و بوته طی ۳ سال اخیر کشف شده است.

وی در مورد کاهش بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور برای احیای آن نیز اینگونه توضیح داد که طی مصوبه دولت از سال ۹۱ میزان بهره‌برداری از ۸۵۰ هزار متر مکعب در سال به ۵۵۰ هزار متر مکعب رسیده که آن هم بیشتر مربوط به درختان افتاده، آسیب‌دیده و شکسته شده است.

وی در مورد توسعه زراعت چوب نیز گفت: زراعت چوب در سطح ۹۵۰۰ هکتار انجام شده و تولید و خرید ۷۷ میلیون اصل نهال اعم از جنگلی، مرتعی و بیابانی انجام شده است.

به گفته رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع ۲۹۵ پروژه در حوزه‌های آبخیزداری، بیابان‌زدایی، جنگل‌کاری در استان‌های مختلف کشور با اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

البته رئیس سازمان جنگل‌ها گلایه‌ای هم از عدم تخصیص بودجه و کمبودها که کار را کمی کند می‌کند کرد و گفت: با آنکه به نیمه سال رسیده‌ایم، اما هنوز هیچ کدام از طرح‌های ما تخصیص نگرفته و برای طرح‌های اضطراری از جمله مهار آتش‌سوزی با مشکل مواجه هستیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در مورد جنگل کاری در اطراف دریاچه ارومیه برای مبارزه با بیابان‌زایی و پدیده گرد و غبار انجام شده است، گفت: با اشاره به کاهش شدید آب دریاچه ارومیه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار هکتار زمین‌های اطراف دریاچه نیاز به اقدامات بیابان‌زدایی دارند که از سال ۹۳ کار را شروع کرده‌ایم که ۲۸۰۰ هکتار نهال‌کاری، ۱۹۵۰۰  هکتار قرق و در سطح ۴۰۰ هزار هکتار مدیریت چرا انجام گرفته است.

جلالی این را هم اذعان داشت که برای مهار بیابان‌زایی اطراف دریاچه ارومیه حداقل ۱۰ سال زمان نیاز است که شاخص ارزیابی عملکرد سازمان جنگل‌ها و مراتع بین ۱۹ دستگاه در ستاد احیای دریاچه ارومیه ۱۰۰ است.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع در مورد پرونده‌های مهم زمین‌خواری در استان‌های مختلف گفت: ۷۰ پرونده مهم را در استان‌ها شناسایی کرده‌ایم که یک مورد آن بیش از ۳ هزار هکتار جنگل در چهارمحال و بختیاری بوده است که با کمک دستگاه قضایی خلع‌ید شد.

وی مسئله وقف در کشور را یکی دیگر از مسائلی دانست که امروز در عرصه مرتع و جنگل مشکلاتی ایجاد کرده است و در توضیح بیشتر این موضوع اظهار داشت: به عنوان مثال در آغ‌مشهد ساری در سالهای گذشته ۵ هزار هکتار جنگل وقف شده و اکنون نایب خاص هم دارد و تفاهم‌نامه‌ای با سازمان اوقاف در همین راستا را داریم که تاکنون طی آن ۷۰۰ هزار هکتار از این گونه جنگل‌ها را در ۴ سال اخیر برگردانده‌ایم، چرا که معتقدیم باید فردی که مالک جایی است آن را وقف کند نه آنکه عرصه‌ای که متعلق به ملت است، وقف شود.

جلالی در مورد آخرین آمار آتش‌سوزی در جنگل‌ها گفت: یک هزار و ۲۵۰ مورد آتش‌سوزی در ۵ ماهه امسال داشته‌ایم که نسبت به ۵ ماهه مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد کاهش داشته است و در کنار آن سطح آتش‌سوزی در جنگل‌ها ۱۰ درصد کاهش یافته است.

وی در مورد تعیین تکلیف زمین‌هایی که به تعاونی‌های مسکن واگذار شده اما همچنان در حد زمین باقی مانده و سند آن در دست مالکان است، گفت: اغلب این تعاونی‌ها در شمال تهران بوده که بالای ۱۸۰۰ متر ارتفاع دارند  و بنا بر دستور مقام معظم رهبری باید معوض این زمین‌ها داده شود.

جلالی ادامه داد: شورای عالی شهرسازی و معماری این مسئله را در دستور کار قرار داد و وزارت جهاد ملزم شد اراضی معوض را معرفی کند که نزدیک به ۱۵۰۰ هکتار زمین در شهرهای جدید اطراف تهران از جمله پردیس به عنوان جایگزین معرفی شد، اما خود افراد راضی نیستند خارج از تهران به آنها زمین داده شود.

وی در مورد اجرای طرح تنفس در راستای احیای جنگلها نیز گفت: برخی می‌گویند باید جنگلها را رها کرد و کسی داخل جنگل نرود تا آن احیا شود اما برخی هم به روش‌های علمی معتقدند و اگر دولت بخواهد جنگل‌های شمال را به درستی مدیریت کنیم، باید سالانه ۷۰۰ میلیارد تومان به ما بودجه داده شود، تا کل ۲ میلیون هکتار اراضی را مدیریت کنیم، چرا که در برخی موارد ما حتی با تعداد محدود نیرو مواجه هستیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.