اتصال دوباره ایران به بورسهای جهانی

۱۰ میلیون نفر کد سهامداری گرفته‌اند

|
0 دیدگاه

رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار با بین این که ضریب نفوذ بازار سرمایه که در ابتدای دولت یازدهم ۷ میلیون نفر بود، گفت: به ۸ میلیون ۸۰۰ هزار نفر رسیده و ۱۰ میلیون کد سهامداری تا کنون صادر شده است.

محمد فطانت رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار و مشاور وزیر امور اقتصاد و دارایی ضمن تشکر و قدردانی از دست اندرکاران بازار سرمایه اظهار کرد: وزیر امور اقتصادی و دارایی بهترین گزینه موجود را برای سکانداری بورس انتخاب کرده است. همه فعالان بازار سرمایه از دکتر شاپور محمدی به نیکی یاد می کنند و امید است با حضور رییس جدید سازمان بورس این سازمان دوران موفقی را پشت سر بگذارد.

مشاور وزیر امور اقتصاد و دارایی در مراسم تکریم خود ضمن تبریک روز خبرنگار عنوان کرد: در آستانه این روز از خبرنگارانی که در تمام ساعات شبانه روز و در هر لحظه‌ای از کار خود نقش ممتاز و کلیدی برای بازار سرمایه ایفا می‌کنند، قدردانی می کنم و در عین حال  از تمام افرادی که طی مدت ۲۰ ماه گذشته با سازمان بورس همکاری داشته‌اند، تشکر می کنم.

رئیس سابق سازمان بورس با اشاره به اهم اقدام‌های صورت گرفته در ۲۰ ماه گذشته گفت: ۲۵ فعالیت منحصر به فرد طی این مدت در بازار سرمایه انجام شده است؛ برای نخستین بار ۵ نوع اوراق صکوک جدید معرفی شد و از طریق آن تامین مالی صورت گرفت. سلف استاندارد، اوراق اجاره دولت، اوراق خزانه اسلامی و اوراق رهنی از جمله اوراقی است که در این ۲۰ ماه برای نخستین بار در بازار سرمایه عرضه شد. عرضه این اوراق نیاز به تلاش گسترده کمیته فقهی و سایر همکاران سازمان بورس و اوراق بهادار داشت.

وی ادامه داد: قبل از ۲۰ ماه گذشته، هزار تا دو هزار میلیارد تومان تأمین مالی صورت می‌گرفت که در این ۲۰ ماه ۱۴ هزار میلیارد تومان تأمین مالی از طریق بازار سرمایه انجام گرفت.

فطانت افزود: عضویت ایران در آیسکو و WFE فرایند بین المللی شدن بازار سرمایه ایران را تسهیل کرد و سبب حضور کشورهای خارجی در بازار سرمایه ایران شد که می توان به کره جنوبی اشاره کرد.

رییس سابق سازمان بورس اظهار داشت: برای نخستین بار نرخ سود و بازده در بازار سرمایه مشخص شد و برای آن منحنی بازده تعریف شد، که از طریق آن سرمایه گذاران و سرمایه پذیران می توانند سیاست های پولی خود را تنظیم کنند.

وی ادامه داد: نقشه بازار سرمایه بر مبنای اولویت های ۷گانه وزارت اقتصاد و سند بالادستی اقتصاد مقاومتی تدوین شد.

فطانت با بیان اینکه یکی از مهمترین بخش های اقتصاد امروز ایران شرکت های دانش بنیان است، عنوان کرد: در بخش شرکت های دانش بنیان به صورت گسترده تأمین مالی از طریق بازار سرمایه صورت گرفت و صندوق های جسورانه به عنوان هشتمین نهاد مالی طراحی شد و ۵ صندوق مجوز گرفت.

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطر نشان کرد: نهمین نهاد مالی موسسات رتبه بندی بودند که از طریق همکاری سازمان بورس و موسسات رتبه بندی معتبر بین المللی آیین نامه اجرایی آنها تدوین شد و نخستین موسسه رتبه بندی با کمک همتای قبرسی خود مجوز فعالیت گرفت و در حال حاضر نرخ ریسک کشور را با چشم انداز مثبت پیش بینی کرده است.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی در بورس کالا با هدف حمایت از کشاورزان از دیگر فعالیت های این دوره است، ادامه داد: تعیین قیمت روزانه سکه در بورس کالا از دیگر فعالیت‌های انجام شده در بورس کالا است.

فطانت ادامه داد: از طریق ارسال و انتشار مستقیم اطلاعات به سامانه کدال و تدان شفافیت بازار سرمایه افزایش یافت و بخش زیادی از راه های دسترسی به اطلاعات نهانی حذف شد.

وی تصریح کرد: بخش گسترده ای از نیاز صنعت نفت کشور به منابع مالی در کسری از ثانیه از طریق بازار سرمایه صورت گرفت که پارس جنوبی و غرب کارون از جمله پروژه هایی بودند که از تأمین مالی مذکور بهره بردند.

مشاور وزیر اقتصاد با بیان اینکه مشکلات مالیاتی ناشران از طریق همکاری سازمان بورس و وزارت اقتصاد رفع شد، اظهار داشت: جذب سرمایه گذاری خارجی و ایجاد بسترهای لازم برای حضور شرکت ها و صندوق ها سرمایه گذاری بین المللی طی این ۲۰ ماه به حداکثر خود رسید.

فطانت سایر اقدامات انجام شده طی ۲۰ ماه سکانداری سازمان بورس و اوراق بهادار را برشمرد و گفت: توسعه صندوق های سرمایه گذاری، ایجاد مکانیزم تأمین مالی بخش کشاورزی از طریق گواهی سپرده و صندوق های کالایی، حل مسأله خوراک پتروشیمی ها، تعیین و معرفی شاخص های جدید، برگزاری همایش بین المللی بازار سرمایه با حضور بیش از ۱۷ بورس جهان در آن و تدوین دستورالعمل شرکت های کوچک و متوسط و ایجاد تابلوی جدید SME در فرابورس از دیگر اقدامات انجام شده طی ۲۰ ماه گذشته بود.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۲۱ شرکت جدید به ارزش ۲۰ هزار میلیارد تومان در بورس پذیرش شد. همچنین ضریب نفوذ بازار سرمایه که در ابتدای دولت یازدهم ۷ میلیون نفر بود به ۸ میلیون ۸۰۰ هزار نفر رسیده و ۱۰ میلیون کد سهامداری تا کنون صادر شده است.

فطانت خاطر نشان کرد: معاملات برخط در این مدت ۱۰۰ درصد رشد داشته و ارزش معاملات ۲ برابر ۸ سال گذشته بوده که همه این اقدامات ناشی از توجه دولت یازدهم به بازار سرمایه بوده است.

مشاور وزیر اقتصاد در پایان با تأکید بر اینکه بازار سرمایه به پشتوانه نیروهای خلاق و جوان آینده روشنی را پیش رو خواهد داشت، خاطر نشان کرد: از همه فعالان حوزه بازار سرمایه شورای عالی بورس، کمیته فقهی، رییس بانک مرکزی، وزارت مسکن و وزرات نفت تشکر و قدردانی کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.