۲۲۰ هزار حلقه چاه مجاز کشاورزی برقی می‌شود

|
0 دیدگاه

مدیر عامل موسسه جهاد نصر با اشاره به برقی شدن ۲۲۰ هزار حلقه چاه مجاز کشاورزی گفت: هزینه اجرای این طرح براساس قانون از محل صرفه‌جویی انجام شده در مصرف گازوئیل تامین می‌شود.

یدالله شمایلی امروز در نشست خبری موسسه جهاد نصر اظهار کرد: طرح توسعه ۵۵۰ هزار هکتاری دشت‌های خوزستان و ایلام به عنوان بزرگترین پروژه بخش کشاورزی ایران است که توسط موسسه جهاد نصر در حال انجام است.

وی افزود: در راستای توسعه آبزی‌پروری با اولویت پرورش ماهی در قفس که به وزارت جهاد کشاورزی تکلیف شده است تعهد انجام ۸۰ هزار تن در افق ۱۴۰۴ انجام می‌شود.

مدیر عامل موسسه جهاد نصر ادامه داد: برقی کردن چاههای مجاز کشاورزی از سوخت گازوئیل به برق ماموریت دیگر موسسه جهاد نصر است که این امر با توجه به کاهش هزینه‌هایی که برای کشاورزان دارد توسط این موسسه انجام می شود.

وی تصریح کرد: ۲۲۰ هزار چاه مجاز کشاورزی در این طرح برقی می‌شود که این امر نقش موثری در کاهش هزینه‌های تولید کشاورزان و مصرف سوخت دارد.

شمایلی تاکید کرد: مقابله با ریزگردها نیز از دیگر وظایف این موسسه است که اقداماتی در این خصوص به تازگی در استان خوزستان در حال انجام است.

مدیر عامل موسسه جهاد نصر در خصوص طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام گفت: اجرای این طرح در سال ۸۸ به موسسه جهاد نصر محول شد و در سال ۷۲ در جریان سفر هیئت دولت به این مناطق با اختصاص یک و نیم میلیارد دلار برای شتاب گرفتن طرح از صندوق توسعه ملی موافقت شد.

وی تاکید کرد: در فاز اول این طرح ۳۱۲ هزار هکتار براساس یک و نیم میلیاردی که تا سال ۹۶ به این موسسه اختصاص می‌یابد اجرا می‌شود.

شمایلی گفت: فاز دوم این طرح نیز براساس منابع آبی که وزارت نیرو در اختیار این طرح قرار می‌دهد انجام می‌شود.

* ۹٫۵ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات کشاورزی با اجرای بزرگترین پروژه کشاورزی اضافه می‌شود

مدیر عامل موسسه جهاد نصر یادآور شد: براساس پیگیری‌های معاون اول رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی آب مورد نیاز برای  ۲۳۸ هکتار اختصاص یافت و وزارت جهاد کشاورزی در حال بررسی شرایط اجرای فاز اول و دوم آن به طور توأمان در سال ۹۵ و ۹۶ است. براساس برآورد انجام شده با اجرای طرح یاد شده ۹٫۵ میلیون تن به محصولات کشاورزی ایلام و خوزستان اضافه  و ۲۱۰۰ میلیارد تومان به درآمد کشاورزان منطقه افزوده می‌شود.

شمایلی گفت: در راستای اجرای این طرح ۳۰۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در اجرای بزرگترین طرح کشاورزی کشور ایجاد می‌شود که از لحاظ اجتماعی و فرهنگی تبعات مناسب و بی‌نظیری در منطقه دارد.

وی یادآور شد: در حال حاضر برای اجرای این طرح ۹ کارخانه احداث صنایع جانبی و ۸ هزار و ۵۰۰ نفر نیرو به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حال انجام کار هستند.

مدیر عامل موسسه جهاد نصر در خصوص وضعیت اجرای طرح برقدار کردن چاههای کشاورزی گفت: در ابتدای امر این طرح به صورت پایلوت در شهریار تهران انجام می‌شود و در مرحله بعد با همکاری دستگاه‌های نیرو، جهاد کشاورزی و سازمان مدیریت ادامه طرح به مرحله اجرایی درمی‌آید.

وی در پاسخ به تسنیم گفت: قانون اشاره کرده است که هزینه‌های اجرای این طرح از محل صرفه‌جویی مصرف گازوئیل پرداخت شده توسط دولت پرداخت می‌شود هرچند کشاورزان نیز بخشی از هزینه‌ها را نیز می‌پردازند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.