۶۰ درصد خدمات دولت به دفاتر پیشخوان سپرده می‌شود

|
0 دیدگاه

معاون رییس جمهور گفت: قرار است ۶۰ درصد خدمات دولت به صورت الکترونیکی تا پایان سال ۹۶ از طریق دفاتر پیشخوان ارایه شود.

جمشید انصاری در دومین همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند با بیان اینکه دولت از شهرداری‌ها و بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در حوزه شهر هوشمند و ارایه خدمات الکترونیکی حمایت می‌کند، گفت: اراده دولت بر توسعه دولت الکترونیکی و هوشمندسازی اداری است و در این راه، برنامه جامع اصلاح نظام اداری در حال اجراست.

وی افزود: نکته مهم در زمینه توسعه خدمات الکترونیکی به شهروندان، توجه به نقش محوری شهرداری‌هاست و دولت هم از حرکت شهرداری‌ها به سمت الکترونیکی شدن حمایت می‌کند.

رییس سازمان امور اداری و استخدامی ادامه داد: هوشمند شدن شهرها بدون حضور و نقش آفرینی بخش خصوصی ممکن نمی‌شود و دولت از فعالیت بخش خصوصی به طور عام و از همکاری آنها با شهرداری‌ها در جهت توسعه خدمات الکترونیکی به طور خاص حمایت می‌کند.

انصاری با بیان اینکه شهر هوشمند و توسعه خدمات الکترونیکی یک مفهوم است که باید آن را بسط و گسترش داد، ابراز کرد: این که چند مدیر دولتی و خصوصی بر این موضوع مسلط باشند، توسعه خدمات الکترونیکی را به یک مطالبه عمومی تبدیل نمی‌کند و به این منظور باید مفهوم شهر هوشمند را در سطح جامعه گسترش داد.

وی افزود: توصیه من این است که برای عمومی کردن موضوع شهر هوشمند و تبدیل آن به یک مطالبه اجتماعی، مفهوم‌سازی عمومی شکل گیرد و در گفتمان رایج مسئولان و مردم به عنوان یک ضرورت مطرح شود.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه دولت برنامه دولت الکترونیکی را در سال ۹۳ به تصویب رسانده و قرار است آن را تا پایان سال ۹۶ اجرایی کند، گفت: پروژه‌های مشخصی در این زمینه تعریف شده که بخش خصوصی می‌تواند در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کرده و مشارکت کند.

انصاری ادامه داد: پروژه الکترونیکی کردن خدمات اداری با تاکید بر اطلاع‌رسانی الکترونیکی یکی از این پروژه‌هاست که در کل دستگاه‌های اجرایی کشور پیاده می‌شود و قرار است این پروژه تا پایان سال ۹۶ به طور کامل اجرایی شود.

وی ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات را یکی دیگر از پروژه‌های مهم دولت دانست و گفت: در زمینه ارایه خدمات الکترونیکی به شهروندان که عمده این خدمات هم در شهرداری‌ها ارایه می‌شود، دولت برنامه‌ریزی کرده و براساس هدف برنامه ۶۰ درصد خدمات تا پایان سال ۹۶ به صورت الکترونیکی به مردم ارایه خواهد شد.

معاون رییس جمهور گفت: پروژه دیگر که زمینه همکاری بخش خصوصی در آن فراهم است، بحث استقرار پنجره واحد برای ۱۰ موضوع مهم است. همچنین قرار است ۶۰ درصد خدمات دولت به صورت الکترونیکی تا پایان سال ۹۶ از طریق دفاتر پیشخوان ارایه شود.

انصاری با تاکید بر اینکه باید بین شهر هوشمند و شهر الکترونیکی تفاوت قایل شویم، گفت: رییس جمهور در سخنرانی اخیرشان در اجلاس بین‌المللی شهرداران اعلام کردند که دولت برای توسعه شهر الکترونیکی تلاش خواهد کرد و بخش خصوصی باید مشارکت جدی در این حوزه داشته باشد.

وی درباره تفاوت شهر الکترونیکی و هوشمند توضیح داد: در شهر الکترونیکی موضوع زیرساخت و سیستم‌های ارتباطی یک هدف است در حالیکه در شهر هوشمند این موارد وجود داشته و به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین با توجه به اینکه هنوز با استقرار کامل زیرساخت‌ها فاصله داریم، باید در درجه نخست برای رسیدن به شهر الکترونیکی بکوشیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.