۸۰ درصد درآمد شهرداری‌ها هم قانونی و هم غیرقانونی است

|
0 دیدگاه

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه در ادامه سریال حمله دولتی ها به شهرداری‌ها، با بیان این‌که ۸۰ درصد بودجه کلانشهرها از محل فروش قانونی و غیرقانونی تراکم است گفت: شهرداری به ازای تسهیلات بانکی عارضه‌های سنگین در شهر ایجاد می‌کند.

پیروز حناچی اظهار کرد:‌ صحبتی که رئیس‌جمهور در اجلاس جهانی شوراها و شهرداران مطرح کرد یک سخن عمومی بود. وی مثال زد که وابستگی نظام مدیریت شهری به تراکم‌فروشی از وابستگی به نفت بدتر است و هر چه سریع‌تر این اتکا باید کاهش یابد، این حرف بسیار درستی است.

وی تصریح کرد:‌ در مورد ۸ کلانشهر مطالعاتی انجام داده‌ایم که نشان می‌دهد در ۱۰ساله اخیر به طور متوسط ۷۹ درصد بودجه کلانشهرهای ما مستقیماً به عوارض ساخت و ساز مربوط می‌شود. در میان کلانشهرها تهران در همه آمارها از جمعیت گرفته تا صدور پروانه ساخت و ساز و عوارض و… به طور طبیعی با فاصله متوسط سه‌برابری نسبت به کلانشهرهای دیگر در حال حرکت است.

وی با بیان این‌که اکثرا بانکها پشت پروژه‌های بزرگ شهری هستند، افزود: نمی‌گوییم چرا شهرداری از موسسات مالی و اعتباری یا بانکها استقراض می‌کند. مهم این است که این بانکها به‌ ازای تسهیلاتی که به شهرداری می‌دهند چه چیزی می‌گیرند. شهرداری به‌ازای این تسهیلات عارضه‌های سنگین در شهر ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: این موضوع بسیار مهمی است چون شهرها با ایجاد عارضه خود را اداره می‌کنند و عوارض ایجاد‌شده بر کیفیت زندگی افراد تاثیر منفی می‌گذارند. این مسئله به یک سیکل باطل و تکراری تبدیل شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که کمیسیون ویژه‌ای با نام «کمیسیون تهران و کلانشهرها» برای رسیدگی به تراکم‌فروشی در شهرها ایجاد شده و به تازگی بحث ایجاد درآمد پایدار شهرداری‌ها مطرح است، گفت: بر اساس این طرح دولت به دنبال این است که یک درآمد حداقل اما ثابت و پایدار برای شهرداری‌ها تعیین کند. قرار است بخشی از مالیاتها و درآمدهای محلی مستقیم به شهرداری اختصاص داده شود.

حناچی بیان کرد:‌ هر شنبه جلسه برای بررسی طرح مذکور تشکیل می‌شود اما هیچ تعجیلی برای تدوین و تصویب آن نداریم، چون این طرح یکی از قوانین مادر محسوب می‌شود.

به گزارش تسنیم رئیس‌جمهوری اواخر تیرماه امسال با انتقاد شدید به تراکم‌فروشی در شهرها گفته بود: اتکا درآمد شهرداری‌ها به فروش تراکم مضرتر از اتکا به درآمدهای نفتی است.

روحانی اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ۲۰۱۶، افزود:‌مشکلاتی که در حوزه شوراها و شهرداری‌ها وجود دارد، یک مشکل عمومی است و همه باید دست به دست هم این مشکلات را برطرف کنیم تا مردم در برابر زحمات شوراها و شهرداری‌ها احساس لذت بیشتری بکنند، ضمن اینکه باید از تجربه کشورهای دیگر نیز در این زمینه استفاده کرد.

پس از این اظهارات بود که هم وزیر راه و شهرسازی و هم شماری از معاونان وی بر حجم انتقادات خود در خصوص عملکرد شهرداری‌ها به خصوص شهرداری تهران افزوده‌اند. یک گمانه‌زنی وجود دارد که این قبیل موضعگیری‌ها به انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری مرتبط است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.