۱۰۰درصد بودجه عمرانی و طرح های سفر رئیس جمهوری به خراسان شمالی تخصیص می یابد

|
0 دیدگاه

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه بر عزم دولت و این سازمان برای تخصیص کامل اعتبارات عمرانی و ۱۰۰درصد تعهدات دولت برای اجرای تمام طرح های سفر کاروان تدبیر و امید تاکید کرد.

محمدباقر نوبخت صبح امروز یکشنبه در نشست شورای برنامه ریزی خراسان شمالی در بجنورد با اشاره به رقم مصوب یکهزار و ۳۶۰ میلیارد ریال اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای برای اجرای طرح های عمرانی سال جاری در این استان و نیز تعهد شش هزار و ۳۳۰ میلیارد ریالی دولت برای اجرای طرح های مصوب سفر دولت تصریح کرد: مجموع این اعتبارات در سال جاری به طور ۱۰۰درصدی به استان تخصیص می یابد تا این طرح ها در همین دولت به نتیجه برسد.
وی افزود: نوزدهمین سفر استانی کاروان تدبیر و امید به خراسان شمالی، ۲۴ خرداد سال گذشته و در دومین سالگرد انتخاب دکتر روحانی به ریاست جمهوری انجام شد که تصویب ۲۶ طرح بزرگ عمرانی، زیربنایی و اشتغالزا را در پی داشت بر این اساس عملکرد دولت در تخصیص اعتبارات مصوب اجرای این طرح ها تاکنون ۳۸ درصد بوده است.
وی با اشاره به هم افزایی بیشتر بین دستگاه های دولتی استان تاکید کرد و گفت: استاندار و سازمان برنامه ریزی باید با همفکری نخبگان این خطه و بر مبنای سند آمایش تهیه شده و با اتکا به توانمندی نیروی انسانی همین استان، افق ۵ ساله خراسان شمالی را در قالب چارچوب برنامه ششم توسعه تهیه و برای تصویب به دولت ارائه کنند.
نوبخت این اقدام را به منزله نقشه راه و ریل گذاری درست حرکت در مسیر دستیابی به اهداف بلندمدت توسعه ای دانست و اضافه کرد: برای بودجه ۹۶ هم تمهیدی اندیشیده می شود تا چنان چه مشخص شود که در فرآیند بودجه ریزی در سال های پس از تأسیس استان خراسان شمالی، اعتبارات متناسب با شاخص های این استان تخصیص نیافته و به نوعی حق این استان ادا نشده است، در این خصوص یک بازنگری کلی را داشته باشیم.
سخنگوی دولت همچنین در این جلسه با انتقاد از اطلاق صفت نابرخوردار به خراسان شمالی، این استان را استانی برخوردار به لحاظ بهره مندی از نیروی انسانی توانمند توصیف کرد که برای افزایش رفاه مردم به تخصیص امکانات مادی بیشتری نیاز دارد.
نوبخت افزود: در راستای توازن بخشی و برقراری عدالت در تخصیص منابع و ارتقای شاخص های توسعه ای در منطقه، ۱۰۰درصد اعتبارات عمرانی پیش بینی شده برای این استان در سال جاری پرداخت خواهد شد و علاوه بر آن، تلاش می شود سهم خراسان شمالی از جدول توازن بخشی۲ بودجه سال جاری هم که معادل ۲ هزار میلیارد ریال پیش بینی شده است و بخشی از آن در قالب ماده ۱۸۰ و قسمتی هم در قالب کمک های فنی و اعتباری دولت توزیع می شود، پرداخت شود.
به گفته وی، بودجه خراسان شمالی برای سال جاری ۲هزار و ۶۹۰ میلیارد ریال درنظر گرفته شده که هزار و ۳۳۰ میلیارد ریال آن اعتبارات جاری هزینه ای و مابقی هم اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای و عمرانی است.
استاندار خراسان شمالی نیز دراین نشست، یکی از دستاوردهای مهم دولت یازدهم را احیای نظام مدیریت و برنامه ریزی و تشکیل سازمان های برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی برشمرد و آن را زمینه ساز خروج از وضعیت نابسامان قبلی و حرکت در چارچوب اصول کارشناسی توصیف کرد.
محمدرضا صالحی در ادامه ضمن اظهار گلایه از روند کند فرآیند اداری و بانکی در استان افزود: متاسفانه روند فرآیندهای بانکی واختصاص تسهیلات به بنگاه های اقتصادی و تولیدی در کشور کند بوده و لازم است تا رئیس سازمان برنامه و بودجه در این زمینه تدابیر لازم را درنظر بگیرند.
وی پیشنهاد کرد: نرخ تسهیلات بانکی برای استان های کمتر توسعه یافته همانند خراسان شمالی، مشابه تسهیلات اعطای صندوق توسعه ملی درنظر گرفته شود. افزایش سقف تسهیلات دهی بانک های استان به ۱۰۰ میلیارد ریال، خواسته دیگر استاندار خراسان شمالی از معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در این نشست بود.
در ابتدای این جلسه، حسن نادری رئیس سازمان برنامه استان گزارشی از رئوس اقدامات انجام شده در این استان طی سال جاری ارائه کرد و گفت: تعریف ۷۰ پروژه در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، تکمیل فرایند ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی، تهیه اسناد توسعه ای ذیل برنامه ششم و تصویب سند آمایش سرزمینی استان را از این جمله برشمرد.
نماینده مردم شهرستان های بجنورد، راز و جرگلان، مانه و سملقان،گرمه و جاجرم در مجلس شورای اسلامی در ادامه این جلسه اظهار کرد: تحول اساسی در کشور و دستیابی به اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله را نیازمند تصمیم های انقلابی دولت و مجلس است.
علی قربانی با اشاره به شرایط نابسامان اقتصادی به ارث رسیده به دولت یازدهم تصریح کرد: در حالی که در هشت سال دولت گذشته ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم، اما در نهایت دولت تدبیر و امید کشورر را با نرخ تورم ۴۳ درصدی، رشد منفی و انبوهی از فسادهای مالی تحویل گرفت و اکنون نیز ۶۰۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح های ناتمام عمرانی و پرداخت بدهای های دولت نیاز است.
وی اضافه کرد: با توجه به محدودیت منابع دولتی و در شرایطی که حدود ۹۰ درصد بودجه سالانه صرف پرداخت حقوق کارکنان دولت می شود، باید بخش خصوصی به شکل جدی به عرصه کار و تولید وارد شود.
وی ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک با تکمیل طرح آمایش سرزمینی تمام استان ها و جمع بندی نهایی آن، توزیع بهینه منابع و امکانات و برنامه ریزی یکپارچه و منسجم را در کشور شاهد باشیم.
در ادامه این جلسه رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی افزایش سهم اعتباری این حوزه از تسهیلات صندوق توسعه ملی را خواستار شد.
عبدالله یوسفی گفت: سهم استان های کمتر توسعه یافته مثل خراسان شمالی از منابع ملی باید بیشتر شود تا توانمندی های این مناطق بالفعل شود.
وی همچنین خواستار آن شد تا از اعتبارات حوزه سلامت در کشور، بودجه ای هم به دامپزشکی و حفظ نباتات اختصاص یابد تا تأمین امنیت غذایی و تولید غذای سالم تسهیل شود.
وی به خرید ۲۴۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان اشاره کرد و افزود: این رقم را نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد بالاتراست و آن را یک رکورد تاریخی توصیف کرد.
وی افزود: به جز بهبود ۱۱ درصدی بازندگی در استان، این عملکرد حاصل کوشش خستگی ناپذیر کشاورزان و اتخاذ تدابیر به کارگرفته شده دانش بنیان اعم از توزیع بذر اصلاح شده به میزان ۲٫۵ برابر گذشته، تقویت و بهبود ضریب مکانیزاسیون و اقدامات ترویجی و کارشناسی بوده است و همه این ها در حالیست که به دلیل محدودیت منابع آبی، سطح زیرکشت کاهش داشته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در ادامه گفت: بنگاه های صنعتی بزرگ استان که در فهرست واگذاری قرار گرفته اند، باید تا زمان تکمیل طرح های توسعه ای و به نتیجه نشستن سرمایه گذاری ها واگذار نشوند.
یحیی نیکدل خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: تسریع در اجرای طرح GTPP پتروشیمی بجنورد و حل مشکلات دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای طرح های بزرگی مثل سیمان سمنگان از دیگر مطالبات و اولویت های این حوزه به شمار می رود.
وی افزود: ظرفیت سازی برای توسعه قابلیت های این استان در حوزه معادن و نیز صنایع پایین دستی پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم باید در اولویت کاری این استان قرار گیرد.
نیکدل همچنین از روند عملکرد بانکها در ارائه تسهیلات گلایه کرد و افزود: بانک ها در ارائه تسهیلات به بنگاه های معرفی شده از سوی استان، تسهیل و تسریع را سرلوحه کارشان قرار دهند.
وی یادآور شد: از ۱۳۶ واحد تولیدی که اخیرا به بانک ها معرفی کرده ایم، تا امروز فقط به ۶ واحد تسهیلات موردنظر پرداخت شده است و جا دارد که دولت هم حمایت خود را از بانک های دولتی افزایش دهد تا بتوانند بیشتر تسهیلات بدهند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: سهم این استان در افق ترسیم شده در حوزه گردشگری کشور جذب ۲۰۰ هزار گردشگر است که باید زیرساخت های آن فراهم شود.
محمد سویدانلویی با اشاره به پیش بینی جذب ۲۰ میلیون گردشگر به کشور در افق چشم انداز صنعت گردشگری ایران پس از برجام تصریح کرد: خراسان شمالی سال گذشته حدود ۲۵۰۰ گردشگر خارجی داشت. وی با بیان این که احداث ۲ هتل ۴ستاره و یک هتل ۵ ستاره در استان در همین راستا برنامه ریزی شده است، افزود: جهت گیری صندوق توسعه ملی هم باید به سمت اعطای تسهیلات به سرمایه گذاران در استان های کمتر برخوردار تغییر یابد.
وی خاطرنشان کرد: در ۳ سال گذشته ۸ کاوش باستان شناسی در استان با حضور هیئت های خارجی انجام شده و به زودی هم یک هیئت چینی کار کاوش در تپه و ارگ نادری شیروان را آغاز خواهند کرد.
به گزارش ایرنا با حضور محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به صورت نمادین پروژه های جهاد کشاورزی و شرکت گاز مورد بهره برداری قرار گرفت.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه مقارن ظهر شنبه برای انجام سفری دو روزه وارد خراسان شمالی شد و پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدا به اسفراین عزیمت و ۸۴ طرح عمرانی این شهرستان را افتتاح کرد.
نوبخت همچنین پس از سخنرانی در سالن ۱۰۰۰ نفری مجتمع آموزش عالی فنی مهندسی اسفراین از طرح در دست اجرای راه آهن این شهرستان بازدید کرد.
نوبخت عصر شنبه هم با حضور در بجنورد مرکز خراسان شمالی در جلسه برگزیدگان و فعالان اقتصادی استان در استانداری سخنرانی کرد.
افتتاح همزمان طرح های هفته دولت در بجنورد مرکز خراسان شمالی با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، افتتاح و بازدید بخشی از پروژه دوبانده کردن محور بجنورد به جنگل گلستان و شرکت در شورای برنامه ریزی استان و نشست خبری با خبرنگارن از برنامه های دومین روز سفر محمد باقر نوبخت به خراسان شمالی در روز یکشنبه بود.
استان ۹۳۶ هزار نفری خراسان شمالی در شمالشرق کشور واقع است

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.