۳هزار میلیارد ریال اوراق سلف بزرگترین پالایشگاه خاورمیانه در چند ثانیه فروخته شد

|
0 دیدگاه

سه هزار میلیارد ریال اوراق سلف بنزین اکتان ۹۰ پالایشگاه ستاره خلیج فارس امروز(سه شنبه) در چند ثانیه در بورس انرژی فروخته شد.

اوراق سلف نوعی از ابزارهای تامین مالی اسلامی به شمار می روند که براساس آن، پس از انتشار اوراق سلف، خریداران این اوراق می توانند در سر رسیدها، می توانند یا اقدام به دریافت محصول کنند و یا اینکه معادل ارزش آن را دریافت کنند.
پس از عرضه اوراق سلف بنزین اکتان ۹۰ پالایشگاه ستاره خلیج فارس تعداد یک میلیون و ۴۰۰ هزار و ۵۹۲ سهم با قیمت پایه ۲ میلیون و ۱۴۱ هزار و ۹۵۰ ریال به فروش رفت.
ارزش این تامین مالی برای بزرگترین پالایشگاه تولیدکننده بنزین کشور، سه هزار میلیارد ریال بوده که طبق مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار نرخ سود این اوراق ۲۰ درصد است که به صورت روزشمار به خریداران و سرمایه گذاران آن پرداخت می شود.
به گزارش ایرنا، فاز نخست بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی خاورمیانه، قرار است تا پایان امسال به بهره برداری برسد و روزانه ۱۲ میلیون لیتر را روانه بازار کند و هنوز محصولی را تولید نکرده است.
راه اندازی این طرح، بارها به تاخیر افتاده و مجری این طرح، همواره کمبود منابع مالی را بهانه کرده است؛ اما اکنون با فروش اوراق سلف موازی استاندارد بنزین، بخشی از نقدینگی اجرای این طرح، تامین و مشکل مالی بر طرف می شود.
پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه ای ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه در دست ساخت میعانات گازی منطقه خلیج فارس و حتی خاورمیانه، از ظرفیت تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین و ۱۴ میلیون لیتر گازوییل با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا برخوردار بوده و در کنار این دو فرآورده استراتژیک نفتی محصولات دیگری همچون ۲هزار تن در روز گاز مایع، سه میلیون لیتر سوخت هواپیما و ۱۳۰ تن گوگرد تولید وعرضه خواهد شد.
در شرایط کنونی، ساخت کل طرح پالایشگاه ستاره خلیج فارس به میزان ۸۶ درصد کامل شده و پیشرفت ساخت و راه اندازی فاز نخست این طرح پالایشگاهی ایران و خاورمیانه از مرز ۹۰ درصد عبور کرده است.
براساس برنامه زمان بندی، امسال واحد تقطیر این پالایشگاه میعانات گازی و سال آینده دیگر واحدهای فرآیندی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در مدار بهره برداری قرار می گیرد.
قرار است که با راه اندازی فاز نخست تا پایان امسال، روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو۴ عرضه شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.