۶ دستگاه واگن مسافربری ساخت واگن پارس اراک به ناوگان ریلی کشور پیوست

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک گفت: ۶ دستگاه واگن مسافربری ساخت این شرکت با تحویل به شرکت ریل ترابر صبا به ناوگان ریلی کشور پیوست.محمدرضا مختاری افزود: ساخت پنج واگن از سری رام دوم نیز در این شرکت در دست تولید است که به زودی به شرکت بهره بردار تحویل می شود.

وی ارزش ریالی واگن های تحویلی را ۱۵۰ میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: برخورداری از سیستم صوتی و تصویری پیشرفته، قابلیت اتصال به اینترنت، مانیتور ۱۹ اینچ در کوپه ها و سیستم داخلی ضد حریق مهمترین مشخصه های واگن های تولیدی شرکت واگن پارس اراک است.

مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک بیان کرد: ساخت و تحویل ۳۷ واگن مسافربری به شرکت ریل ترابر صبا از سال گذشته در دستور کار شرکت واگن پارس اراک قرار گرفت که پیش از این نیز ۱۱ واگن به این شرکت تحویل داده شد.

وی اظهار کرد: برخی شرکت های مسافربری و متروی کشور برای واردات پنج هزار دستگاه واگن باری با کشور روسیه وارد مذاکره شده اند که تولید کننده روسی برای تحویل این واگن ها به صورت اقساط اعلام آمادگی کرده است.

مختاری افزود: واردات واگن به کشور با توجه به پیشنیه شرکت واگن پارس و وجود فناوری و دانش نوین ساخت و طراحی مغایر با اصل اقتصاد مقاومتی است و لازم است تا دولتمردان در این خصوص پیگیری های لازم را در دستور کار دهند.

مختاری اضافه کرد: با مداخله شرکت واگن پارس اراک و دیگر تولید کنندگان واگن داخلی، مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیمی مبنی بر مشارکت شرکت های ایرانی با شرکتهای روسی اتخاذ کردند.

وی ادامه داد: با توجه به تامین برخی زیر ساخت ها و قطعات لازم از جمله چرخ، محور و ترمزهای مطابق با استاندارد های جهانی از خارج کشور، واگن پارس اراک آماده مشارکت برد برد با طرف های خارجی است.

مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک اضافه کرد: شرکت های فولاد سازی بسیاری در نقاط مختلف کشور فعالیت می کنند که برای ساخت بدنه واگن ها می توان از تجربه و توان مهندسی آنان بهره گرفت.

مختاری تصریح کرد: هم اینک واگن های تولیدی شرکت واگن پارس اراک ۶۰ درصد بومی سازی شده که با حمایت دولت می توان در این صنعت ارزشمند و ارز آور خودکفا شد.

مختاری اضافه کرد: دولت یازدهم می تواند با اعطای تسهیلات کم بهره و بلند مدت به شرکت های بهره بردار واگن های مسافربری، گام مهمی در راستای حمایت از تولیدات داخلی و تحقق اصل اقتصاد مقاومتی بردارد.

وی گفت: شرکت متروی تهران نیز برای تامین دو هزار دستگاه واگن مورد نیاز خود با کشور چین وارد مذاکره شده در صورتی که با حمایت دولت از تولید کنندگان داخلی از جمله واگن پارس اراک، می توان نیاز کشور را تامین کرد.

مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک بیان کرد: اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب در حوزه صنعت ریلی و تولید کنندگان ایرانی از جمه واگن پارس نمود پیدا کرده است.

وی افزود: تولید کنندگان داخلی باید با تکیه بر توان ملی، کار و سرمایه ایرانی تعالی کشور را رقم بزنند اما در این میان دولت نیز باید نقش حمایتی خود را استمرار بخشد.

شرکت واگن پارس اراک واحد تولیدی مادر تخصصی در حوزه محصولات ریلی خاورمیانه است.

این شرکت در سال ۱۳۵۴ آغاز به کار کرده و در سال ۱۳۶۴ با سرمایه گذاری سازمان صنایع و نوسازی ایران به یکی از زیر مجموعه های این سازمان پیوست.

کارگاه های تولیدی شرکت واگن پارس در فضایی به وسعت ۳۳ هکتار جانمایی شده است.

این شرکت به عنوان بزرگترین سازنده انواع لوکوموتیو، واگن های باری، مسافری و مترو در خاورمیانه، متولی اصلی تولیدات سیستم حمل و نقل ریلی کشور است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.