آیا ایران آینده تولید نفت خود را قربانی فریز می‌کند؟

|
0 دیدگاه

بلومبرگ با بیان این که رقم تولید دقیق نفت ایران قبل از تحریم ها مشخص نیست و این مسئله توافق بر سر فریز نفتی را پیچیده کرده است، نوشت: ایران احتمالا حاضر به قربانی کردن رشد تولید آینده خود هم نخواهد بود.

تحلیلگران نفتی در حال تکاندن گرد و غبار آمارهای میزان تولید سال های گذشته هستند تا بفهمند که ایران باید چه مقدار نفت دیگر تولید کند تا به سطح تولید قبل از تحریم ها برسد و احتمالا به طرح فریز نفتی بپیوندد.
ایران همچنان به افزایش تولید نفت خود از میادین واقع در مرز این کشور با عراق ادامه می دهد. تهران قصد دارد تا پایان سال ۲۰۱۶ روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نوعی نفت سنگین جدید با نام کارون غربی به تولید خود اضافه کند و تولید خود را در طی ۳ سال ۷۰۰ هزار بشکه در روز بالا ببرد. توسعه تولید در دراز مدت از قراردادهای جدیدی که قرار است با شرکت های خارجی منعقد شود به دست خواهد آمد. ایران امیدوار است تا ماه اکتبر اولین پیشنهادات را از سوی طرف های خارجی دریافت کند و تولید خود را در طی ۲ تا ۳ سال به ۵ میلیون بشکه برساند. این رقم حداقل ۱٫۳ میلیون بشکه در روز بالاتر از رقم تولید سال ۲۰۱۰ یعنی سال قبل از تحریم های ایران و بالاترین رقم تولید پس از پیروزی انقلاب اسلامی خواهد بود.
رقم تولید دقیق ایران قبل از تحریم ها مشخص نیست و این به ایران امکان می دهد تا ادعا کند که هنوز به این رقم نرسیده است. آیا رقم اعلامی ایران به اوپک مبنی بر تولید روزانه ۳٫۵۷۶ میلیون بشکه نفت درست است؟ یا اینکه باید به رقم ۳٫۶۲۸ میلیون بشکه اعلامی از سوی منابع ثانویه اوپک در مورد تولید ایران در سال ۲۰۱۱ اعتماد کرد؟ اگر سهم ایران را ۱۲ درصد از تولید متوسط کل اوپک در سال ۲۰۱۶ بدانیم، (به استثنای تولید اعضای جدید یعنی اندونزی و گابن) که معادل میزان سهم ایران از تولید اوپک در سال ۲۰۱۱ است، باید ایران حق تولید ۳٫۸۵۴ میلیون بشکه در روز را داشته باشد. از سوی دیگر، بر اساس امارهای ارائه شده به سازمان جودی، ایران در سال ۲۰۰۸، روزانه ۴٫۰۶۴ میلیون بشکه نفت تولید کرده بود. محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفته، شاخص مد نظر ایران در مورد رسیدن به سطح تولید قبل از تحریم ها «اندکی» بالاتر از ۴ میلیون بشکه در روز است که در اواخر سال ۲۰۱۶ یا اوایل سال آینده به دست خواهد آمد.
افزایش مجدد صادرات شاید معیاری بهتر برای ارزیابی بلندپروازی های کوتاه مدت ایران در بازار نفت باشد. بر اساس آمارها، ایران در ماه اوت روزانه ۲٫۱۶ میلیون بشکه نفت صادر کرد، در حالی که متوسط صادرات نفت این کشور در سال ۲۰۱۱ که به اوپک اعلام شده بود، ۲٫۵۳۷ میلیون بشکه بود. ایران هنوز باید ۳۸۰ هزار بشکه دیگر به صادرات خود اضافه کند تا به سطح صادرات قبل از تحریم ها دست یابد.
حتی در آن صورت، ایران احتمالا حاضر به قربانی کردن رشد تولید آینده خود نخواهد بود. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران ماه گذشته اعلام کرد، تولید کنندگانی که بازارهای نفت را بی ثبات کرده اند، بیشترین مسئولیت را برای تثبیت بازارها بر عهده دارند.  هم عربستان هم عراق، تولید خود را از سال ۲۰۱۰ تاکنون بیش از ۲ میلیون بشکه در روز افزایش داده اند، در حالی که تولید نفت ایران در این مدت ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.