آیا علائم رونق در بازار مسکن پدیدار شده است؟

|
0 دیدگاه

آیا افزایش ۲۷.۶ درصدی معاملات مسکن در مردادماه سال ۱۳۹۵ نشانه بازگشت رونق به این بازار است؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند بیانگر دوره رونق و رکود بخش مسکن تلقی شود، میزان معاملات مسکن در هر ماه است. بر اساس آخرین گزارشی که از معاملات مسکن در شهر تهران منتشر شده است، معاملات مسکن در مردادماه ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳۰٫۱ درصد افزایش یافته است. این میزان رشد معاملات نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته و تا حدودی می‌تواند نوید خارج شدن بخش مسکن از رکود را دهد. بسیاری از کارشناسان نیز معتقدند بعد از مشاهده سه یا چهار ماه پی در پی کاهش یا افزایش در معاملات مسکن می‌توانیم بگوییم این بخش وارد دوره رکود یا رونق شده است. بنابراین با توجه به افزایش ۲۷٫۶درصدی معاملات که در تیرماه نیز شاهد آن بودیم، می‌توانیم منتظر آمار معاملات مسکن در ماه‌های آینده بمانیم و اطمینان بیشتری نسبت به این موضوع پیدا کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز، از جمله عواملی که اثر زیادی در افزایش معاملات در تیر و مردادماه ۱۳۹۵ داشته است، می‌توان به تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم اشاره کرد. چرا که از ۱۹ خردادماه امسال اولین ثبت‌نام‌کنندگان این تسهیلات وام‌های خود را دریافت کردند. در چند ماه گذشته نیز بارها از سوی کارشناسان و متولیان بخش مسکن در خصوص ایجاد تغییر و تحول نسبی در این بخش سخنانی شنیده‌ایم و در این میان به مراتب به موضوع اثرگذاری تسهیلات در این رونق نسبی نیز اشاره می‌شود. وزیر راه و شهرسازی هم چندی پیش بیان کرد: «فکر می‌کنم آمارهایی که بانک مسکن در ماه‌های گذشته اعلام کرده است، آمارهای امیدوارکننده‌ای باشد. آمارهای ما در وزارت راه و شهرسازی برای ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد و همچنین تسهیلاتی که برای ساخت و خرید مسکن در ماه‌های ذکر‌شده ارائه شده است و مقایسه آنها با سال‌های قبل نشان‌دهنده رشد در این حوزه است. آمارهای بانک مسکن برای سه ماه نخست سال جاری نشان‌دهنده رشد بیش از ۸۰ درصد است و این نشان می‌دهد که به تدریج به سمت رونق مسکن حرکت می‌کنیم.»

البته اعمال شرایط تسهیل‌کننده در اعطای تسهیلات مسکن هم تا حدودی می‌تواند امید رسیدن به بازار مسکن پررونق‌تر را برای ما به وجود آورد. در این زمینه نیز اقدامات زیادی صورت گرفته که بر اساس آن شاهد کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم از ۱۴ به ۱۱ درصد بودیم، همچنین چند روز گذشته نیز رئیس‌جمهور نوید کاهش سود این تسهیلات به ۹٫۵ درصد را به مردم داد. به طور یقین تک‌رقمی شدن نرخ سود تسهیلات باعث جذابیت اخذ تسهیلات مسکن می‌شود و به دنبال آن شاهد افزایش بیشتر معاملات خواهیم بود. آمارهای موجود نیز میزان اثرگذاری این تسهیلات را نشان می‌دهد. مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن نیز  بیان کرد: «روند افتتاح حساب صندوق نشانگر افزایش تعداد حساب‌های افتتاحی روزانه نسبت به گذشته است به نحوی که متوسط حساب‌های افتتاحی در روز در سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۱۶۹ فقره حساب بوده که این تعداد در سه‌ماهه نخست سال جاری به ۲۰۳ فقره حساب و از ابتدای تیرماه نیز به ۳۵۹ فقره حساب رسید.» مرادی افزود: «این موضوع نشان می‌دهد حساب‌های افتتاحی در سه‌ماهه نخست سال جاری ۲۰ درصد و از ابتدای تیرماه ۱۱۲ درصد نسبت به حساب‌های افتتاحی سال ۱۳۹۴ رشد داشته است که عمده دلیل آن نیز اتخاذ سیاست‌های تسهیل‌گر در این خصوص است.»

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.