اتریش خرید نفت از ایران را آغاز کرد

|
0 دیدگاه

سفیر اتریش در ایران گفت: خرید نفت از ایران پس از مدت ها وقفه و با رفع تحریم ها، بار دیگر از هفته گذشته و با خرید یک میلیون بشکه آغاز شده است.

‘فردریش اشتیفت’ روز سه شنبه در دیدار با استاندار گلستان در گرگان اظهار کرد: قبل از آغاز تحریم ها، اتریش سالانه ۵۰۰ میلیون یورو نفت از ایران خریداری می کرد ،اما با آغاز تحریم ها، این مراوده متوقف و تا مدت ها مسکوت ماند.

وی بیان کرد: علاوه بر نفت، اتریش وارد کننده محصولات دیگری از جمله زغفران ، پنبه ، گردو ، تولیدیات کشاورزی و تجهیزات اندازه گیری از ایران است که امیدواریم تبادلات تجاری دو کشور بار دیگر به دوران اوج قبل از آغاز تحریم ها بازگردد.

سفیر اتریش در ایران افزود: برای آسان تر شدن تجارت دو کشور، به زودی یک بانک اتریشی فعالیت خود را در ایران آغاز می کند که با راه اندازی این نمایندگی، مبادله پول های ناشی از واردات و صادرات کالای دو کشور آسان تر خواهد شد.

اشتیفت ادامه داد: اتریش، اولین کشور اروپایی بود که پس از پیروزی انقلاب و همچنین رفع تحریم ها ، رئیس جمهوری خود را به ایران فرستاد تا حسن نیت خود را برای برقراری ارتباط دو سویه و مستمر با طرف های ایران ثابت کند.

وی گفت: ارتباط ایران و اتریش، ریشه تاریخی دارد که یک نمونه از این مراوده بلند مدت، سکونت حدود ۴۰ هزار ایرانی و فعالیت بیش از ۲ هزار پزشک ایرانی در اتریش است.

سفیر اتریش در ایران بیان کرد: در سفر سال گذشته رئیس جمهوری اتریش به ایران، نقشه راه همکاری های بیشتر دو کشور تا سال ۲۰۲۰ ترسیم و فعالیت ها برای رسیدن به این هدف ها در بخش های دامداری ، گردشگری ، محیط زیست ، توسعه مراکز آموزش عالی و کشاورزی آغاز شد.

اشتیفت به ظرفیت های گردشگری اتریش نیز اشاره کرد و گفت: سالانه حدود ۲۴۰ میلیون گردشگر از جاذبه های طبیعی و تاریخی اتریش دیدن می کنند که نتیجه حضور آنها ، درآمد سالانه ۲۴ میلیارد یورو معادل ۸ درصد تولید ناخالص ملی این کشور است.

وی به زمینه های مشترک همکاری اتریش با استان گلستان نیز اشاره کرد و افزود: ظرفیت های فراوان کشاورزی و تولیدات باغی این استان، می تواند سرآغاز فصل مشترک مراودات تجاری میان تجار اتریشی و گلستانی باشد.

سفیر اتریش در ایران بیان کرد: سفر هیات تجاری اتریش به گلستان در آینده نزدیک ، زمینه ساز توسعه همکاری ها بین این کشورو گلستان خواهد شد. اشتیفت، گیاهان دارویی را یکی از زمینه های بالقوه همکاری گلستان و اتریش دانست و گفت: تولید انواع گیاهان دارویی در گلستان، می تواند این حوزه را به یکی از بخش های ثابت بازارهای اتریش در آینده تبدیل کند.

وی افزود: در سال های اخیر و با شناخته شدن بیشتر تاثیر این گیاهان بر سلامتی، علاقه مردم اتریش به استفاده از آنها و بهره مندی از فواید طب ایرانی افزایش یافته که برای گسترش نفوذ این طب در اتریش ، تاکنون چند جلسه میان دانشمندان طب ایرانی با اندیشمندان اتریشی برگزار شده است.

رایزن اقتصادی بخش کشاورزی اتریش در ایران هم گفت: یکی از بخش های مهمی که می تواند منجر به آغاز همکاری های استان گلستان و کشور اتریش شود، حوزه جنگل است.
‘جرج جرج وینگارز’ اظهار کرد: حدود ۶۰ درصد مساحت اتریش را جنگل ها تشکیل می دهند که اجرای طرح های گوناگون مرتبط با توسعه و بهره برداری علمی از آن ، موجب افزایش دانش این بخش شده است.

وی بیان کرد: اتریش در این بخش تاکنون با استان های گیلان و مازندران طرح های مشترک را آغاز کرده و به نتایج مطلوبی هم رسیده است که می توان این تجربیات را در استان گلستان هم انجام دهد.

استاندار گلستان در این جلسه با اشاره به ظرفیت ها و امکانات استان گفت: گیاهان دارویی ، محصولات کشاورزی و دامی و زغفران می تواند از جمله بخش های همکاری مشترک گلستان و اتریش باشد.

حسن صادقلو اظهار کرد: گلستان از جمله استان های شاخص ایران در تامین امنیت غذایی و تولید گندم است و سالانه حدود یک و نیم میلیون تن گندم و ۱۵۶ هزار تن گوشت مرغ در استان تولید می شود.

وی با اشاره به روابط نزدیک گلستان با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان، اضافه کرد: دو سال قبل راه آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان در مرز این استان با حضور روسای جمهوری ۳ کشور افتتاح شد و گلستان تبادلات تجاری تنگاتنگی با این کشورها، کشورهای حوزه CIS و چین پیدا کرد و بر اساس برنامه ریزی، حجم مبادلات با قزاقستان در آینده از یک میلیارد دلار کنونی به ۱۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

بازدید از واحدهای گردشگری و نمایشگاه صنایع دستی ، جلسه با اعضای اتاق بازرگانی گرگان ، بازدید از جاذبه های گردشگری استان و بازدید از نمایشگاه بین المللی ماشین آلات گلستان از جمله برنامه های سفیر اتریش در ایران در جریان سفر دو روزه به استان گلستان است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.