اختلاف ۲۰۰ هزار نفری آمار ۲ نهاد دولتی در مورد جمعیت بیکاران کشور

|
0 دیدگاه

بیکاری ۲.۵ میلیون نفری که وزارت کار اعلام می‌کند با آمار ۲.۷ میلیون نفری بیکاری از سوی مرکز آمار همخوانی ندارد.

در حالی مرکز آمار در آخرین گزارش های خود نرخ بیکاری را ۲میلیون و ۷۲۹ هزار نفر اعلام کرد که مقامات دولتی می گویند عملکرد دولت در زمینه اشتغالزایی با وجود افزایش تعداد بیکاران قابل دفاع است چرا که تعداد متقاضیان کار بیشتر شده است.

علی ربیعی، وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی بارها بیان کرده است که تعداد بیکاران به ۶میلیون نفر رسیده و در صورتی که به آن رسیدگی نشود در سال ۱۴۰۰ این تعداد به ۱۰ میلیون می‌رسد.

افزایش تعداد بیکاران به اعتقاد کارشناسان بازارکار ناشی از اوضاع نامناسب اقتصادی و تولید و در نقطه مقابل بهبود فعالیت‌های اقتصادی به معنی رونق اشتغال و کاهش نرخ بیکاری است.

با وجود اینکه مرکز آمار معتقد است تعداد واقعی بیکاران ۲میلیون و ۷۲۹ هزار نفر است برخی می گویند آمارهای ارائه شده این مرکز درست نیست و اختلاف های زیادی با تعداد واقعی بیکاران دارد.

چندی پیش حجت الله میرزایی، معاون اقتصادی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: اکنون بین ۶ تا ۷ میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد که ۳۰ درصد آن را جوانان تشکیل می‌دهند و ۴ میلیون نفر از این تعداد فاقد آموزش و مهارت هستند.در حالی که روز قبل تر از آن مرکز آمار ایران تعداد بیکاران را ۲ میلیون و ۷۲۹ هزار نفر اعلام کرده بود.

همچنین جلال پور،‌رئیس سابق اتاق بازرگانی طی ماه‌های گذشته در صفحه اینستاگرامش نسبت به اوضاع بازار کار کشور هشدار داد و گفت: در حالی که عدد بیکاران کشور بیش از ۵ میلیون برآورد شده، آگاهی از اینکه هر ساعت حدود ۱۵۰ نفر به جمعیت بیکاران افزوده می‌شود، نگرانی را صد چندان می‌کند. با این وجود اگر در هر ساعت، ۱۵۰ نفر کار پیدا کنند، تازه توانسته‌ایم سطح موجود را حفظ کنیم.

خلاصه قریب به اتفاق مسئولان و صاحب نظران بارها به بیکاری بالا ناشی از رکود در کشور گوشزد و تأکید و بیان کرده اند بیکاری بیشتر از چیزی است که مرکز آمار اعلام می کند در این میان عیسی منصوری، معاون اشتغال وزیر کار آخرین آماری بیکاری را ۲میلیون و ۵۰۰ اعلام می‌کند  و معتقد است که مرجع رسمی آمارهای کشور مرکز آمار است.  نکته اینجاست، حتی اگر وزارت کار آمار مرکز آمار را ملاک تعداد بیکاران بداند باز هم در آمار گویی تناقض وجود دارد چرا که مرکز آمار در آخرین آمار خود تعداد بیکاران را ۲میلیون و ۷۲۹ هزار نفر اعلام کرد نه ۲میلیون و ۵۰۰ هزار نفر!

در شرایطی که هیچ هماهنگی بین گزارش های آماری مسئولان وجود ندارد و مقامات دولتی و مجلس هم گزارش های مرکز آمار را ملاک صحیحی در آماردهی نمی‌دانند، باور بیکاری ۲میلیون و ۵۰۰ یا ۲میلیون و ۷۲۹ هزار نفری امکان پذیر است؟

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.