ارتباط صنعتی نفت و نیرو برای داخلی سازی یک کالای نیروگاهی

|
0 دیدگاه

موفقیت در داخلی سازی ترموکوپل ها در صنعت نفت، موجب شد تا متخصصان نیروگاه کرمان نیز با اطلاع از توانمندی کسب شده، به ساخت ترموکوپلهای مورد نیاز و قطع واردات این قطعه در نیروگاه کرمان ورود کنند.

در سال ۹۲ بود که پس از به ثمر نشستن تلاشی ۱۸ ماهه، نخستین ترموکوپل های ساخت داخل، در مجموعه شرکت نفت فلات قاره ایران در منطقه لاوان نصب شد.

این موفقیت در داخلی سازی ترموکوپل ها که پیش از این تمامی نیاز داخلی به آنها با واردات تأمین می شد، موجب شد تا متخصصان نیروگاه کرمان نیز با اطلاع از توانمندی کسب شده، به ساخت ترموکوپلهای مورد نیاز و قطع واردات این قطعه در نیروگاه کرمان ورود کنند.

با توجه به تعداد بالای ترموکوپلهای موجود در سایت گاز و بخار نیروگاه کرمان و همچنین خارجی بودن کلیه ترموکوپل ها نیاز به ساخت داخل کردن این تجهیزات احساس شد و پس از بررسی های انجام گرفته یکی از شرکت های سازنده این نوع تجهیزات که در صنعت نفت فعال بود شناسایی شد.

پس از انجام مکاتبات متعدد بین نیروگاه کرمان و این شرکت داخلی، و پس از انجام تست های مختلف بر روی انواع ترموکوپل‌ها، یک نمونه از ترموکوپل MBR از سوی این شرکت ایرانی ساخته شد و تحویل نیروگاه کرمان شد. پس از ۶ ماه تست این ترموکوپل و پایش وضعیت آن، در نهایت این محصول ساخت ایران مورد تأیید متخصصان نیروگاه کرمان قرار گرفت و تا امروز تمامی نیازهای این نیروگاه در دو نوع ترموکوپل خاص توسط متخصصان داخلی ساخت تجهیزات تأمین شده است.

«مجید تیرافکن» مدیرعامل نیروگاه کرمان در این خصوص به تسنیم گفت: “در کمیته های ساخت داخل و تحقیقات نیروگاه کرمان، توان روز متخصصان داخلی و نیازهای نیروگاه مورد بررسی قرار می گیرد و هر جا احساس کنیم توجیه فنی و اقتصادی وجود دارد تا به ساخت یک تجهیز نیروگاهی ورود کنیم و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، نیاز وارداتی به تجهیزی را کاهش دهیم، به این مسئله ورود می کنیم.”

وی افزود: “تاکنون تجهیزات متعددی توسط متخصصان نیروگاه با استفاده از همکاری شرکت های دانش بنیان و همچنین دانشگاههای کشور به خصوص دانشگاههای استان کرمان، داخلی سازی شده و ساخت داخل کردن تجهیزاتی نیز در کارگروه های مختلف در حال بررسی است.”

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.