اعتبارات برای برخورد با غارتگران آب وصول نشد

|
0 دیدگاه

وجود چاه های غیرمجاز یکی از عمده دلایل کاهش سطح آب های زیر زمینی به حساب می آید که برخورد با آنها به دلیل وصول نشدن اعتبارات به تعویق افتاده است.

کاهش سطح آب‌های زیرزمینی یکی از چالش‌های اصلی وزارت نیرو در سال‌های اخیر بوده است. معضلی که مسئولین چاره آن را در طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیر زمینی دنبال کردند.

طرحی جامع که به ۱۵ پروژه در سطح کشور تقسیم شد که از این تعداد ۱۱ پروژه برعهده وزارت نیرو، سه پروژه بر عهده وزارت جهادکشاورزی و یک پروژه نیز از سوی سازمان زمین شناسی در حال انجام است.

طرحی که بنا بر برنامه‌ریزی‌ها باید در مرحله اول اجرای آن منابع آب زیرزمینی از بیلان منفی خارج شده و در مدت ۱۵ سال به سطح ایستایی اولیه برسد.

در این میان چاه‌های غیرمجاز سهم بالایی در افت سطح آب‌های زیرزمینی را به خود اختصاص داده‌اند. چاه‌هایی که آمار دقیقی از تعداد آن وجود ندارد و صحبت‌ها از وجود ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز است.

کارشناسان برای مقابله با این پدیده استفاده از کنتور هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی، نظارت مجدد بر پروانه‌های بهره‌برداری را به نسبت وضعیت سفره آب زیرزمینی، مسدود سازی چاه‌های غیرمجاز و برخورد با متخلفان را از جمله راه حل پیشنهادی عنوان کردند.

رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در آخرین اظهارات خود در خصوص چاه‌های غیرمجاز گفت: بنا بر برنامه ریزی‌های صورت گرفته امسال ۲۰ هزار حلقه چاه باید مسدود شود که تا پایان شهریور ماه ۷ هزار و ۱۵۳  حلقه از چاه های غیر مجاز مسدود شده اند.

خسرو ارتقایی مدیر عامل آب منطقه‌ای استان تهران در خصوص چاه‌های غیر مجاز سطح استان گفت: بنا بر برنامه‌ریزی‌ها درسال‌جاری باید سه هزار حلقه چاه غیر مجاز مسدود شود که در شش ماهه اول ۱۰۰۰ حلقه آن مسدود شده و دلیل عقب افتادن از برنامه‌ها در حوزه آب و فاضلاب، وصول نشدن اعتبارات است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای استان تهران خاطرنشان کرد: شتاب مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز در سال های اخیر چشمگیر بوده و امیدواریم نتیجه این عمل را در افزایش سطح آب زیرزمینی مشاهده کنیم.

خطر وجود این میزان از چاه‌های غیر مجاز در سطح کشور که به نوعی مکنده‌های آب‌های زیرزمینی نیز به حساب می‌آیند تا حدی است که در برنامه ششم توسعه تصمیم بر کاهش ۱۱ میلیارد متر مکعبی از مصرف آب به ویژه در بخش آب‌های زیرزمینی گرفته شده است.

همچنین از سوی دیگر پیش بینی‌ها از رشد جمعیت به ۱۰۶ میلیون نفر تا سال ۱۴۲۰ است که برای تامین آب این جمعیت باید از هم اکنون چاره ای اندیشید. از همین رو باید اجرای این دست از پروژه‌ها را در اولویت کاری قرار داد تا سرنوشتی همچون پروژه های نیمه تمام دیگر نداشته باشد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.