افت شدید شاخص بورس عربستان در پی اعلام اقدامات ریاضتی

|
0 دیدگاه

در حالی که عربستان اقدامات ریاضتی جدیدی از جمله کاهش حقوق کارمندان دولت را برای کاهش کسری بودجه خود اعلام کرده، شاخص سهام در بازار این کشور امروز بیش از هر بازار دیگری در جهان سقوط کرد.

در حالی که عربستان اقدامات ریاضتی جدیدی را برای کاهش کسری بودجه خود اعلام کرده، شاخص سهام در بازار این کشور امروز بیش از هر بازار دیگری در جهان سقوط کرد.
شاخص کلی سهام تداول امروز در بازار ریاض، ۳٫۵ درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش از ماه ژانویه تاکنون بود. شاخص های هتل ها و رسانه های عربستان بیشترین افت را شاهد بودند.
شاخص صنایع هتل داری و گردشگری تداول و شاخص صنایع رسانه ای و نشر تداول امروز به ترتیب ۸٫۹ و ۷٫۴ درصد کاهش داشت.
از بین ۱۷۴ عضو موجود در شاخص کلی تداول، همه اعضا جز ۶ عضو شاهد کاهش شاخص بودند.
خبرگزاری رسمی دولت عربستان گزارش داد که بزرگترین صادر کننده نفت جهان برای کاهش کسری بودجه خود اقدام به کاهش حقوق ها و لغو پاداش های آخر سال کارمندان خود کرده است. بر این اساس، میزان حقوق کارمندان وزارتخانه های مختلف این کشور ۲۰ درصد و حقوق اعضای مجلس شورای این کشور که به پادشاه مشاوره می دهد، ۱۵ درصد کاهش یافته است.
محمد السوید، تحلیلگر موسسه ادیم کپیتال در ریاض گفت: «پرداخت های دولت  در دهه های گذشته امری مقدس بود…این اقدام اخیر نشان می دهد که دولت تا چه حد در اعمال برنامه ریاضتی جدی است.»
این اقدامات بخشی از برنامه دولت عربستان برای کاهش کسری بودجه این کشور است که سال گذشته به حدود ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور رسید که بالاترین رقم از سال ۱۹۹۱ تاکنون بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.