افزایش قابل توجه درآمد های مالیاتی

|
0 دیدگاه

معاون اول رئیس جمهور گفت : درآمدهای مالیاتی در مقایسه با پارسال رشد قابل توجهی داشته است.

“اسحاق جهانگیری” در یازدهمین همایش روز خانواده و تکریم بازنشستگان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا با بیان اینکه هر چه درآمد کسب می کنیم صرف هزینه های جاری می شود افزود: ما از نظر دولت و وضع اقتصادی کشوری هستیم که نقش دولت در امور اقتصادی کشور بسیار پررنگ و سنگین است و تقریبا در همه ابعاد کشور حضور دارد.

وی ادامه داد: هر چه هم تلاش و گفته شد دولت کوچک و چابک شود و در واقع به دولتی اثرگذار تبدیل شود اما همچنان دولت ما دولت بزرگی است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: شرایطی که به کشور به نام تحریم و فشارهای اقتصادی وارد شد باعث شد که دولت با مشکلات عدیده ای مواجه شود .

وی افزود: امسال وقتی در پایان سال گذشته تصورمان این بود که برجام اجرایی می شود و فروش نفت افزایش پیدا می کند و ما قادر خواهیم بود درآمد خوبی کسب کنیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: سال  ۹۵ را به عنوان سال خوب مالی پشت سر خواهیم گذاشت .

وی ادامه داد: بر همین مبنا بودجه کشور را تدوین کردیم و در واقع مبنای تصویب بودجه این بود که فروش نفت ما بالای دو میلیون بشکه خواهد بود چرا که با تحریم، فروش ما به یک میلیون بشکه محدود شده بود  .

جهانگیری گفت: هنر دولت این بود که در این شرایط خود را تجهیز کند و تولید خود را افزایش بدهد و به سقف بالاتر برساند و هم مشتری پیدا کند تا صادرات را به سقف ۲ میلیون بشکه برساند .

معاون اول رئیس جمهور گفت: محاسباتی که روی بودجه انجام دادیم بر مبنای پیش بینی ما این بود که حدود  ۲۶۵ هزار میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت بنابراین بودجه مان را نیز بر اساس آن تصویب و به مجلس فرستادیم و مجلس نیز  ۳۰ هزار میلیارد تومان به آن اضافه کرد که در واقع بودجه  ۲۹۵ هزار میلیارد تومان شد.

جهانگیری ادامه داد ‌: وقتی به عنوان قانون در اختیار دولت قرار گرفت پس از تحقیقی که انجام دادیم حداکثر درآمد نقدی ما از درآمدهای نفتی با توجه به کاهش شدید قیمت نفت کاهش یافت و از محل درآمدهای مالیاتی به ۲۰هزار تا ۱۵ هزار میلیارد تومان بیشتر نشد .

وی افزود: مقداری نیز از اوراق مشارکت پیش بینی شد که در نهایت گفتیم بودجه ما ۲۴۴ هزار میلیارد تومان است .

معاون اول رئیس جمهور گفت: اکنون در سال ۹۵ که ما بیش از ۲ میلیون بشکه نفت صادر می کنیم درآمدهای مالیاتی رشد قابل توجهی در مقایسه با پارسال داشته است میزان نقدی درآمدهای دولت از میزان جاری کشور عدد خیلی بالاتری نیست.

جهانگیری افزود: اینکه ما تصور کنیم از محل بودجه کشور به توسعه عمرانی و پیشرفت برسیم تقریبا خیلی نکته روشنی وجود ندارد و هر چه درآمد کسب می کنیم صرف هزینه جاری می شود .

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تصور ما این بود که ۵ هزار میلیارد تومان بیشتر یارانه گندم پرداخت نکنیم اما در عمل ۱۱،۵ میلیون تن گندم را کیلویی ۱۳۰۰ تومان خریدیم و کیلویی۶۵۰ تومان به نانوا دادیم که مابقی آن باید از محل بودجه دولت پرداخت کنیم.

باید از تجارب بازنشستگان به نحو مطلوب استفاده شود

معاون اول رئیس جمهور گفت: باید از بازنشستگان به عنوان نیروی انسانی باتجربه به نحو مطلوب به ویژه در شرایط فعلی استفاده شود.

اسحاق جهانگیری در همایش تکریم بازنشستگان به هفته دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: روز آخر هفته دفاع مقدس است که یاد شهدا را گرامی می داریم و به روح پاک آنان درود می فرستیم.

وی ادامه داد: هفته دفاع مقدس یادآور یک دوران طلایی از مظلومیت ملت ایران است دورانی که قدرت های بزرگ جنگ عظیمی را علیه این ملت تحمیل کرده اند و این ملت با اتکا به نیروهای مردمی با وحدت و یکپارچگی از کیان اسلامی دفاع کردند و در تاریخ به نام ملت ایران به ثبت رسید.

جهانگیری با بیان اینکه خانواده مهمترین و تاثیرگذارترین نماد کشور است، گفت: خانواده مهمترین بنیان اجتماعی کشور است و نقش مهم و تاثیرگذاری در توسعه، پیشرفت و در تقویت نیروی انسانی و منابع انسانی کشور دارد.

وی افزود: خوشبختانه در ایران با آموزه های دینی و ایرانی کانون خانواده یکی از معتبرترین و مستحکم ترین کانون هایی است که مستحکم مانده هرچند که ابزارهای مدرن سعی کرده فاصله هایی در آن ایجاد کند و مشکلات اجتماعی بوجود بیاورد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: بازنشستگی موضوع مهمی است یعنی در دوران زندگی، هر شخصی که بازنشسته شد معنایش این است که بهترین دوران زندگی خود را که دوران جوانی و پربازدهی بوده در بخش هایی از این کشور خدماتی انجام داده و تجربیاتی اندوخته و امروز با گنجینه ای از دانش به دوران بازنشستگی رسیده است.

وی ادامه داد: ما اگر از بازنشسته تکریم می کنیم در واقع از این ارزش ها تکریم می کنیم.

جهانگیری گفت: امروز اگر ایران به درجه ای از توسعه رسیده معنایش این است که انسان های فداکاری در روزهای مسئولیت خود کارهای مهمی انجام دادند و این کار را امروز به جوان ترها سپرده اند.

وی افزود: اگر از افتخارات یک ملت تجلیل می کنیم از افتخاراتی تجلیل می کنیم که روزی انسان های دیگری آن عظمت را بوجود آورده اند.

ورودی و خروجی صندوق های بازنشستگی نامتعادل است

معاون اول رئیس جمهور گفت: ورودی و خروجی صندوق های بازنشستگی نامتعادل است.

اسحاق جهانگیری در همایش روز خانواده و تکریم بازنشستگان به طرح سلامت اشاره کرد و گفت: این طرح یکی از موفق ترین طرح های دولت بود که به خوبی دنبال شد و باید ادامه پیدا کند

وی افزود: نه تنها برای بازنشستگان بلکه برای مردم ایران هیچ موضوعی به اندازه سلامت اهمیت ندارد

معاون اول رئیس جمهور گفت: نباید بگذاریم برای مردم دغدغه سلامت دغدغه اصلی شود لذا دولت باید از منابع خود در این زمینه هزینه کند.

جهانگیری با بیان اینکه یکی از بحث هایی که در بودجه دولت وجود دارد کمک به صندوق های بازنشستگی است، افزود : ورودی و خروجی صندوق های بازنشستگی نامتعادل است و ما تقریبا صددرصد پرداختی بازنشستگی به نیروهای مسلح را از محل بودجه پرداخت می کنیم.

وی با بیان اینکه صندوق بازنشستگی کشوری حدود ۷۵ درصدش از محل بودجه دولت پرداخت می شود، گفت: معتقد هستیم با وجود تمام محدودیت هایی که دولت با آن مواجه است به هیچ وجه نگذاریم در هیچ کدام از صندوق های بازنشستگی چه کشوری ، چه تامین اجتماعی ، چه صندوق های مثل بانک ها و فولاد و جاهای دیگر بازنشسته منتظر بماند تا ببیند صندوقش پول دارد یا ندارد؟ بلکه دولت خود را متعهد می داند این حداقل هایی که پیش بینی شده  را تامین کند .

معاون اول رئیس جمهور در ادامه گفت : همین امسال باوجود همه تنگناهای بودجه ای که داشتیم وقتی برای شاغلین ۱۲ درصد افزایش حقوق داشتیم گفتیم برای بازنشسته ها تا ۲۰ درصد نیز افزایش بدهید

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه اکنون قانون خدمات کشوری درحال اصلاح است، افزود : البته این قانون موقت و چندساله بود و به طور آزمایشی اجرا شده است و ما مصمم هستیم در هفته های آینده لایحه دائمی قانون مدیریت خدمات کشوری را به مجلس ارسال کنیم .

وی با بیان اینکه یکی از سرفصل های قانون مدیریت خدمات کشوری متعلق به بازنشسته ها است، گفت : امیدوار هستم توانایی این را داشته باشیم که حداقل پیش بینی کنیم در قانون خدمات کشوری در طی یک دوره زمانی، دریافتی بازنشستگان درصد قابل توجهی از حقوق بگیران باشد ، البته بار مالی آن باید دقیقا مشخص شود و دولت به تعهداتی که می کند بتواند پایبند باشد.

جهانگیری افزود : در برنامه ششم توسعه نیز یکی از سرفصل های اصلی، مربوط به صندوقهای بازنشستگی و مسائل مربوط به بازنشستگان است و از محورهای اصلی است که موضوعیت پیدا کرده است .

وی گفت : ارتباط بازنشسته بعد از دوران بازنشستگی با سیستم به طور کامل قطع می شود ما باید راهکارهایی پیدا کنیم که این ارتباطات مستمر بماند و این روابط حفظ شود اینکه  از سوی صندوق بازنشستگی پیشنهاد داده شده است، در کمیسیون اجتماعی دولت بررسی شود و من نیز تاکید می کنم که تصویب شود تا در استانداری ها روسای کانون ها حضور و دفتر داشته باشند و با دستگاه های خود ارتباط برقرار کنند و بتوانند مجموعه های که به عنوان خانه ای امید افتتاح شده هر چه سریعتر تشکیل شود تا ارتباط منظم تری با بازنشستگان داشته باشیم .

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.