افزایش ۱۵ درصدی قیمت گل و گیاه

|
0 دیدگاه

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه با اشاره به مناسب بودن شرایط تولید در کشور گفت: بازار گل و گیاه در داخل کشور مشتری چندانی ندارد و در کنار آن نبود پایانه صادراتی موجب شده ۶۰ تا ۷۰ تولید به ضایعات تبدیل شود.

میزان تولید گل و گیاه در کشور از شرایط خوبی برخودار است و استان تهران جز پیشتازان تولید در سطح کشور است.

در کنار تولید انبوه گل و گیاه در کشور بازار خوبی برای آن در داخل وجود ندارد و حتی با نزدیکی به اعیاد تفاوت چندانی در قیمت‌ها در این بازار دیده نمی‌شود.

در کنار میزان انبوه تولید گل و گیاه در کشور میزان ضایعات مربوط به آن نیز بسیار زیاد است و به علاوه شرایطی برای صادرات آن به خارج از کشور فراهم نیست.

به تعبیر دیگر می‌توان گفت گل و گیاه در جایگاه واقعی خود در زندگی افراد قرار نگرفته اند و مغفول واقع شده اند؛ حتی برگزاری نمایشگاه‌ها در فصول مختلف نیز نتوانسته رونق را به بازار گل بازگرداند.

در حالی که در اعیاد مختلف خرید گل یکی از رسوم خوب شناخته می‌شود ولی در این روزها کمتر کسی حتی در روزهای خاص به سراغ گل ‌فروشی‌های می رود به قول معروف گل و گیاه مشتری خاص خود را دارند.

در این رابطه جلال عجایبی رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه در گفت‎و گو با میزان گفت: با توجه به افزایش قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت گل و گیاه در شروع سال جاری دیگر تغییر قیمتی در این بازار نداشته‌ایم.

وی در توضیح میزان تولید گل و گیاه در کشور گفت: میزان تولید گل و گیاه در کشور بسیاری خوبی است ولی نه در داخل بازار خوبی برای فروش این محصول وجود دارد و نه امکانات صادرات آن به سایر کشورها فراهم است.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه با اشاره به اینکه شرایط صادرات گل و گیاه از کشور وجود ندارد اظهار کرد: شرایط صادرات گل  گیاه به هیچ‌وجه در کشور وجود ندارد زیرا با توجه به توقف ۶ ساله صادرات، ایجاد پایانه صادراتی متوقف شده بود که در سال جاری مجددا اقداماتی برای راه اندازی این پایانه صورت گرفته و لی هنوز شرایط لازم برای استفاده از آن وجود ندارد.

عجایبی تصریح کرد: واردات گل به کشور بسیار زیاد است و از مرزهای متفاوت به صورت قانونی و غیر قانونی وارد می‌شود ولی اکثر گل و گیاه‌های وارداتی از طریق قاچاق وارد بازار شده و این امر موجب می‌شود بازار داخلی بیشتر در رکود فرو رود، که برای جلوگیری از این امر باید در مرزها اقدامات موثری صورت گیرد.

وی در توضیح شرایط بازار گل با توجه به شروع مدارس گفت: با وجود شروع مدارس تفاوت چندانی در عرضه گل‌های تزئینی در بازار نداشته‌ایم و قیمت‌ها نیز ثابت بوده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه گفت: روسیه یکی از مشتریان مناسب برای گل های تزئینی ایران است ولی به علت نبود شرایط برای صادرات و نبود پایانه صادراتی این امر متوقف شده است.

عجایبی در خصوص میزان تولید در کشور گفت: میزان تولید گل و گیاه در کشور بسیار زیاد است ولی قیمت آن نسبت به سایر کشورها بسیار کم است و به علت نداشت مشتری و فراهم نبودن شرایط صادرات  ۶۰ تا ۷۰ درصد تولید داخل به ضایعات تبدیل می‌شود.

وی در این باره ادامه داد: استان تهران، پاکدشت کرج  و شهریار بیشترین سهم را در تولید گل و گیاه دارند ولی بیشتر تولید گیاهان تزئینی مربوط به استان مازنداران است.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه گفت: شرایط بازار گل و گیاه با وجود نزدیکی به اعیاد در ماه جاری نیز تغییر چندانی نداشته و همچنان در رکود به سر می‌برد و با وجود اینکه در سال جاری سفر حجاج ایرانی به خانه خدا انجام نشد شرایط بازار رکود بیشتری را نسبت به سال گذشته در مدت مشابه تجربه کرده است.

عجایبی در پایان خاطر نشان کرد: میزان تولید گل و گیاه در کشور در چند سال گذشته پیشرفت بسیار خوبی داشته است و برای حمایت از آن باید به گیاهان داخلی توجه بیشتری شود و به علاوه هر چه سریع‌تر پایانه صادراتی برای رشد بازار داخلی ایجاد شود.

براساس گزارش میزان، بازار گل و گیاه داخلی برای رونق روزافرون نیاز به فرهنگ سازی برای خرید و نگهداری و به علاوه ایجاد یک بازار صادارتی مناسب دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.