انجام ۸۰ درصد پروازها در ۱۰ فرودگاه کشور

|
0 دیدگاه

میزان جابه‌جایی مسافر در پنج ماهه ابتدایی سال جاری ۲۲ درصد رشد داشته است که این افزایش تعداد جابه‌جایی مسافر مربوط به ظرفیت توسعه صنعت هوانوردی در ایرن و چگونگی بحث رقابت به نفع رفاه عمومی می‌شود.

عباس آخوندی در اجلاس بین اللملی سرمایه‌گذاری هوانوردی کاپا در خصوص صنعت هوانوردی ایران گفت: صنعت هوانوردی ایران به عنوان یک بسته جهانی برای مبادله سیاسی و اقتصادی از اهمیت ویژ‌ه‌ای برخوردار است و از نظر فناوری نیز دارای ابعاد مختلفی اعم از صنعت، ساخت و زنجیره خدمات است.

وی افزود: در پنج ماهه ابتدایی سال میزان جابه‌جایی مسافر ۲۲ درصد رشد داشته است که این افزایش تعداد جابه‌جایی مسافر مربوط به ظرفیت توسعه صنعت هوانوردی در ایران و چگونگی بحث رقابت به نفع رفاه عمومی می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به موقعیت ویژه ایران برای ارتباط با سایر کشورهای جهان گفت: موقعیت ایران به گونه‌ای است که ۸۰ درصد کشورهای جهان در فاصله بسیار نزدیکی به ایران هستند و این موقعیت امکان ایجاد فرصت‌های طلایی برای کشور را فراهم می‌کند و موجب می‌شود تا رفاه عمومی افزایش یافته و از منافع ایران حمایت شود.

آخوندی در توضیح میزان سهم فرودگاه‌های کشور در جابه‌جایی مسافران گفت: بیش از ۶۰ فرودگاه در ایران فعال هستند اما از این میان ۸۰ درصد پروازها تنها در ۱۰ فرودگاه کشور صورت می‌گیرد، بنابراین توسعه فرودگاه‌های مهم کشور اعم از فرودگاه امام خمینی و فرودگاه تبریز  آماده جذب سرمایه گذاران خارجی برای توسعه ناوگان هوایی است.

وی با اشاره به مدل‌های مختلف سرمایه گذاری در صنعت هوانوردی گفت: ایران بهره گیری از دو مدل یکی سرمایه گذاری، ساخت و بهره برداری (BOT) و دیگری مدل ساخت، اجاره و انتقال (BLT) را در دستور کار دارد، اما به مدل اجاره‌داری بلندمدت هم علاقه‌مند است.

عباس آخوندی افزود: بحث لیزینگ در تامین ناوگان و توسعه زیرساخت صنعت هوانوردی با عنوان یک استراتژی مهم تلقی می شود و ایران از توسعه شرکت های لیزینگ داخلی و خارجی در کشور حمایت می کند. در تلاش هستیم تا چند بنگاه لیزینگ در صنعت هوانوردی را در ایران تاسیس کنیم.

وی تصریح کرد: اگرچه بحث لیزینگ بسیار بااهمیت است، اما وزارت راه و شهرسازی از تمامی مدل های سرمایه گذاری در زمینه صنعت هوانوردی استقبال می کند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به گام اول ایران در صنعت هوانوردی گفت: حرکت به سمت آسمان آزاد در اولویت صنعت هوانوردی است و هم اکنون ایران، آسمانی آزاد و امن برای تمامی پروازهای بین المللی فراهم کرده است.

وی افزود: آزادسازی بازار صنعت هوانوردی و لغو نظام قیمت گذاری در ایران یکی دیگر از امتیازات این صنعت در ایران است.

آخوندی ادامه داد: با آزادسازی قیمت ها میزان رشد مسافر داخلی در پنج ماهه اول سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد رشد داشت که این موضوع نشانگر ظرفیت توسعه صنعت هوانوردی و اهمیت فاکتور رقابت برای افزایش رشد رفاه مردم است.

وزیر راه و شهرسازی به دیگر فعالیت های این وزارتخانه در صنعت هوایی اشاره کرد و گفت: اقدامات گسترده ای در مورد توسعه زیرساخت های صنعت هوایی انجام شده است و در حال حاضر تمام سیستم ناوبری در حال بروزرسانی است و در این زمینه ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.

وی در ادامه افزود: در ایران بازار صنعت هوانوردی بر اساس نظام بین المللی شکل گرفته است و برای اینکه شرکت های همتراز در این زمینه به خوبی با هم رقابت کنند، باید مفهوم کفایت سرمایه و مفهوم صلاحیت فنی برای مدیریت بنگاه ها مورد اهمیت قرار گیرد.

به گفته آخوندی، میزان کفایت سرمایه برای تاسیس شرکت های هوانوردی در ایران ۳۵۰ میلیارد تومان یا ۱۰۰ میلیون دلار در نظر گرفته شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.