اوپک همچنان می تواند در مورد فریز نفتی به توافق برسد

|
0 دیدگاه

وزیر نفت الجزایر گفت، اوپک همچنان می تواند در نشست این هفته در الجزایر در مورد فریز تولید به توافق برسد و حداقل به تفاهمی در مورد چهارچوب یک توافق بر سر میزان تولید دست خواهد یافت.

وزیر نفت الجزایر گفت، اوپک همچنان می تواند در نشست این هفته در الجزایر در مورد فریز تولید به توافق برسد و حداقل به تفاهمی در مورد چهارچوب یک توافق بر سر میزان تولید دست خواهد یافت.

خوش بینی الجزایر به نشست غیررسمی این هفته اوپک در حالی است که محمد بارکیندو، دبیرکل این سازمان هفته گذشته هشدار داد که نباید انتظار داشت تصمیمی از نشست غیررسمی روز چهارشنبه اوپک بیرون بیاید. بعدا مشخص شد که ایران و عربستان هنوز بر سر مبنای توافق در مورد فریز تولید با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

نورالدین بوترفا، وزیر نفت الجزایر در گفت و گو با خبرنگاران گفت: «یک توافق یا عناصری از یک توافق درنشست الجزایر به دست خواهد آمد. ما نمی‌توانیم با دست خالی از این نشست بیرون برویم».

بوترفا افزود، این نشست مشورتی می تواند به یک نشست رسمی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تبدیل شود و گزینه های موجود از جمله فریز تولید مورد بحث قرار گیرد که از جمله آنها پیشنهاد کاهش فوری تولید است که به مدت شش ماه یا یک سال ادامه خواهد داشت.

بوترفا وجود اختلاف نظر بین الجزایر و عربستان را رد کرد، اما اذعان نمود که ایران «یک مشکل ویژه محسوب می شود که می تواند از نظر فنی یا سیاسی قابل پذیرش تلقی شود».

وزیر نفت الجزایر گفت، اگر اقدامی برای حل مازاد عرضه فعلی نفت صورت نگیرد، قیمت نفت ممکن است به ۳۰ دلار در هر بشکه برسد. «اوپک چاره‌ای جز تصمیم گیری  ندارد، یا این تصمیم در الجزایر گرفته شود یا در وین».
وی افزود، اعضای اوپک به دلیل قیمت های پایین نفت روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰میلیون دلار درآمد را از دست می‌دهند، اما این می تواند منجر به کمبود نفت شود و بر مصرف کنندگان نیز تاثیر بگذارد. اگر این اتفاق رخ دهد «قیمت ها افزایش خواهد یافت و اقتصاد جهانی آسیب خواهد دید».

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.