اگر در توافق با FATF قرار است اطلاعات بدهیم باید جلوی آن را گرفت

|
0 دیدگاه

رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: اگر در عضویت با FATF احتمال دادن اطلاعات نظام بانکی و همچنین اشخاص و نهادها مطرح باشد باید جلوی آن را گرفت .

طهماسب مظاهری در برنامه تیتر امشب شبکه خبر که به پیامدهای عضویت ایران در FATF اختصاص داشت گفت : مهم ترین پیامد مثبت عضویت ایران در FATF معرفی کشورمان به عنوان جزیی از کشورهای پیشرو در مبارزه با پولشویی در جهان است .

طهماسب مظاهری افزود : این عضویت به جهانیان ثابت می کند که جمهوری اسلامی ایران در نظام اقتصادی خودش اجازه ورود پول فاسد ، تروریسم و مواد مخدر را نمی دهد .

رئیس کل اسبق بانک مرکزی خاطر نشان کرد: البته در سال ۸۴ در مصوبه مجلس و قبل از آن در اصل ۴۹ این مهم تصریح شده بود که در قوانین اقتصادی این گونه موارد نباید جایگاهی داشته باشد .

وی افزود : البته اگر در عضویت با FATF احتمال دادن اطلاعات نظام بانکی و همچنین اشخاص و نهادها مطرح باشد باید جلوی آن را گرفت .

طهماسب مظاهری گفت : نمی توان گفت که افراد هوشمندی در مذاکرات نداریم.

وی افزود : البته مذاکره کنندگان مقابل ما هم از کره ماه نیامده اند و ما هم انسانهای هوشمند کم نداریم بنابراین باید همه توان خود را به کار ببریم تا به یک نتیجه منطقی درباره FATF برسیم .

طهماسب مظاهری  گفت: اگر عضویت در FATF به معنای پذیرفتن تصمیمات و سیاست های این سازمان باشد قابل قبول نیست.

این  کارشناس امور بانکی افزود: در موضوع مبارزه با پولشویی هدف این است که پول های سیاه و غیر قانونی در چرخه معامله غیر واقعی وارد نشود.

وی افزود: در ایران فروردین ۸۳ قانون مبارزه با پولشویی تصویب شد و در اواخر سال ۸۴ به تصویب مجلس شورای نگهبان رسید.

کارشناس امور بانکی گفت: برای عملیاتی شدن این قانون نیاز به یکسری مقدمات است که باید فراهم شود.

مظاهری تصریح کرد: پول های غیر قانونی بر اقتصاد کشور کمک نمی کند و مبارزه با پولشویی در حقیقت کمک به اقتصاد کشور نمی کند.

وی گفت: کشورهایی مختلف مبارزه با پولشویی را آغاز کردند ولی در برخی از کشورها این روند انجام می شود به عنوان مثال در سه سال گذشته بیشترین پولشویی در آمریکا انجام شد.

کارشناس امور بانکی تاکید کرد: موسسه FATF از زمان گذشته شکل گرفت و کشورهایی که به حلقه مبارزه با پولشویی پیوستند بودن در این موسسه بودند  و تائید این موسسه نشان از مبارزه کشور با پولشویی است.

وی افزود: نکته ای که وجود دارد این است که درچندماه گذشته چند موضوع به عنوان ایراد توافق و پیوستن بر این سازمان مطرح شده است.

مظاهری گفت: ضرورت پیوستن به FATF  ، پیوستن به معاملات موجود دنیا با توجه به جنگ قانون درعرصه جهان و ضرورت پیوستن به این معاملات یک ضرورت کلی است.

وی خاطرنشان کرد: هیچیک از این سازمان های جهانی تمیز و بدون ایراد نیستند ولی ما در همه آنها عضو هستیم.

کارشناس امور بانکی گفت: در سازمان ملل با وجود تمام ایرادات عضو هستیم و یا در صندوق بین المللی با وجود نقایص موجود عضو هستیم.

مظاهری تصریح کرد: این عضویت به معنای پذیرفتن سیاست موجود نیست و به این معنا تمام توان آن را قبول داریم نیست.

وی افزود: اگر شرط به شکلی باشدکه به شرط قبول شروط باید عضو نشوید خوب عضو نمی شویم.

مظاهری در پاسخ به سؤالی  مبنی بر آیا عضو شویم یا نشویم گفت: باید عضو شویم زیرا در اصل داستان مبارزه با پولشوی در کشور است.

وی ادامه داد: اما  اگر بنا بر پذیرفتن تصمیمات و سیاست های آن باشد، نه نمی پذیریم و نه عضو می شویم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.