بازارهای جهانی در دستان فرش دستباف ایرانی

|
0 دیدگاه

با اجرایی شدن برجام و رفع تحریم های ظالمانه بر علیه تولیدات داخلی کشورمان، به نظر می رسد فرش ایرانی خیز خود را برای در اختیار گرفتن بازارهای جهانی و خودنمایی هنر ایرانی برداشته باشد.

حمید کارگر رئیس مرکز ملی فرش،در ارتباط با تحریم های صورت گرفته توسط آمریکا بر فرش های دست بافت ایرانی گفت: بعد از به فرجام رسیدن برجام یکی از اتفاقات مهمی که برای صنعت فرش ایران رخ داد لغو تحریم‌های ظالمانه از سوی آمریکا بر فرش ایرانی است.

وی افزود: در سال ۲۰۱۰ شاهد ممنوعیت ورود فرش ایرانی به خاک آمریکا بودیم و کشور  آمریکا با توجه به این امر که بزرگترین واردکننده فرش دنیا است و به عنوان رتبه اول واردکننده فرش ایرانی نیز مطرح می‌شود عملا مرزهای خود را به روی دست بافته‌های ایرانی بست و هنر بافندگان ایرانی را مشمول تحریم قرار داد.

کارگر با بیان این که رشد مناسبی از لحاظ صادرات فرش به کشورهای مختلف دنیا از جمله آمریکا به ثبت رسیده است، اظهار کرد: ایران تا قبل از سال ۲۰۱۰ حدود ۸۰ میلیون دلار فرش دست بافت را مستقیما به آمریکا صادر می‌کرد که این اتفاق در شش سال اخیر متوقف شده اما از دی ماه سال ۹۴ که اولین محموله فرش ایرانی از مبدا آلمان وارد آمریکا شد، شاهد از سرگیری صادرات فرش به این کشور بودیم و در ماه‌های پس از آن یعنی از بهمن ماه سال ۹۴ از مبدا ایران فرش ایرانی به آمریکا صادر شد و در ماه‌های بعد هم ادامه پیدا کرد که در واقع شاهد افزایش صادرات فرش دستبافت ایرانی به آمریکا و سایر کشورهای مختلف هستیم.

وی افزود: در پنج ماهه ابتدایی امسال با توجه به آماری که گمرک ایران اعلام کرده است بیش از هزار و ۸۰۰ تن فرش دستبافت را به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به حدود ۸۰ کشور دنیا صادر شده است.

کارگر تصریح کرد: میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۲۷ درصد از لحاظ وزنی و همچنین ۲۸ درصد از لحاظ ارزشی(دلار) رشد نشان می‌دهد که امیدواریم در ماه‌های آینده این روند ادامه پیدا کند.

رئیس مرکز ملی فرش با بیان این که در حال حاضر کشور های زیادی به دنبال خرید فرش‌های دست دوم ایرانی هستند، افزود: اکثر کشورهای اروپایی و غربی مشتری فرش‌های دستبافت کارکرده یا همان دست دوم کشورمان هستند که ازجمله متقاضیان این فرش می‌توان به کشور آمریکا اشاره کرد و فرش دستبافت ایرانی مانند مثال قدیمی هرچه پا بیشتر بخورد با ارزش‌تر خواهد شد در واقع کارکرده این فرش‌ها هم با استقبال زیادی رو‌به رو هستند و به خاطر ویژگی‌هایی که فرش ایرانی از لحاظ الیاف و خواص درمانی آن‌ها، فرش دستباف هرچه از قدمت آن بگذرد قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت.

وی در انتها خاطر نشان کرد: در چند ماه اخیر، برای صادرات فرش به هیچ کشوری مشکلی وجود ندارد، در گذشته هم فقط کشور آمریکا بود که با تحریم فرش دستباف ایرانی از ورود این محصول به کشورش جلوگیری می‌کرد که با اجرایی شدن برجام، این امر صورت پذیرفت و در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی برای صادرات به این کشور وجود ندارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.