بازار اسکناس‌های نو داغ شد، قیمت ارز‌ها یخ زد

|
0 دیدگاه

با وجود آنکه پیش بینی می‌شد با نزدیکی به عید غدیر میزان تقاضا برای اسکناس نو به واسطه عرضه آن توسط بانک‌ها در بازار آزاد کاهش یابد، عرضه اسکناس نو از سوی بانک‌ها تا حدودی این پیش بینی‌ها را محقق کرده و حتی نرخ دلالی اسکناس‌های نو ۵ تا ۱۰ هزار تومان کاهش یافته است.

بازار فردوسی و خیابان منوچهری که همیشه محلی برای داد و ستد ارز به ویژه دلار و یورو بوده است در چند روز اخیر به ویژه در طول روزجاری بازار ارز به حاشیه رفته و بازار اصلی در خیابان منوچهری و میدان سکه فردوسی به بازار اسکناس‌های تانخورده بدل شده است.

بازاری که تنها در ایام نزدیک به عید نوروز و عید غدیر رنگ و بوی بسیار خاصی به خود می‌گیرد، رنگ و بویی که فریادهای “دلار دلار” را به “هزاری هزاری” تبدیل کرده و حجم اعظم خرید و فروش‌های واقعی را به سمت بازار اسکناس‌های تانخورده سوق داده است.

بازار ارز در کنار معاملات واقعی که خریدار و فروشنده در آن ارز را در مقابل ریال جابجا می‌کنند، شاهد معاملات صوری است و در این معاملات هیچگونه ارز یا ریالی جابجا نمی‌شود و تمام معاملات بروی کاغذ به ثبت می‌رسد، با توجه به گرمی بازار خرید اسکناس‌های تانخورده صدای دلالان معاملات صوری نیز به شدت کاهش یافته است و حتی برخی این معاملات را هم رها کرده و به بازی‌های خود زیر سایه درخت نشسته‌اند.

کمی آنطرف‌تر از میدان سکه فردوسی که محل تجمع دلالان ارز است، تعداد قابل توجهی به خرید و فروش اسکناس تانخورده مشغول هستند که تعدادی از آن‌ها دیگر قسمتی از بازار شده‌اند، اما تعداد زیادی از افرادی که اسکناس تانخورده را برای فروش به بازار آورده‌اند، برای اولین بار است که بازار چهره آن‌ها را به خود می‌بیند.

در این بازار که تا هفته گذشته یک بسته اسکناس ۵۰۰ تومانی ۶۵ هزار تومان و یک بسته اسکناس هزار تومانی ۱۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسید، هر بسته صدتایی اسکناس ۵۰۰ تومانی به قیمت ۶۰ هزار تومان و هر بسته صدتایی اسکناس هزار تومانی به قیمت ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و به قول دلالان بازار هر کدام از این بسته‌های صدتایی اسکناس ۱۰ هزار تومان بالاتر به فروش می‌رسد.

دکه‌های چوبی و کوچک دلالان اسکناس‌های تانخورده اغلب اسکناس‌های ۵۰۰ و هزار تومانی را در دل خود جای داده و معدود افرادی اسکناس‌های دو هزار تومانی برای عرضه در اختیار دارند که البته افراد کمی برای خرید اسکناس ۲۰۰۰ تومانی به بازار آمده‌اند، برای خرید یک بسته صدتایی اسکناس دو هزار تومانی باید حدود ۲۱۵ هزار تومان هزینه کرد که البته برخی از دلالان در بازار کساد اسکناس تانخورده ۲۰۰۰ تومانی حاضر به فروش یک بسته از این اسکناس به قیمت ۲۱۲ هزار تومان نیز هستند.

در کنار بازار دلالی اسکناس‌های تانخورده که دکه دلالان پر از اسکناس‌های ۵۰۰ و هزار تومانی است، اسکناس تانخورده جدید در بانک‌ها به سختی پیدا می‌شود، طبق لیست اعلامی بانک مرکزی دقیقا در ابتدا و انتهای محدوده محل تجمع دلالان اسکناس و ارز، دو بانک اسکناس نو را توزیع می‌کنند که طبق سال‌های گذشته هر فرد با کارت شناسایی معتبر می‌تواند دو بسته صدتایی اسکناس دریافت کند.

یکی از بانک‌ها که در چند سال اخیر به یک بانک خصوصی بدل شده است دیگر اسکناسی برای توزیع نداشت و متصدی بانک اعلام کرد، طی دو روز گذشته تمام اسکناس‌های ارائه شده به بانک در اختیار متقاضیان قرار داده شده است.

اما بانک دیگری که از ابتدای تاسیس در قالب بانک‌های خصوصی فعالیت دارد، اسکناس‌های نو ۵۰۰ و هزار تومانی را با دریافت اطلاعات کارت ملی در اختیار افراد قرار می‌دهد. یکی از افرادی که از این بانک اسکناس نو دریافت کرده است به میزان، گفت: به هر فرد دو بسته صدتایی اسکناس ارائه می‌شود که بنا به درخواست متقاضیان این دو بسته تعیین می‌شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.