بانک مرکزی دستورالعمل جدید کارت اعتباری مرابحه را ابلاغ کرد

|
0 دیدگاه

بانک مرکزی دستورالعمل جدید کارت اعتباری مرابحه را با هدف تسهیل استفاده از کارت های اعتباری، رفع برخی ابهامات و انطباق هرچه بیشتر آن با شرایط و مقتضیات روز کشور و تحریک تقاضا به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

کمیسیون مقررات و نظارت مؤسسات اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران «اصلاحیه دستورالعمل کارت اعتباری» را که پیش از این تحت عنوان «دستورالعمل کارت اعتباری مرابحه» به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده بود، بر اساس بازخوردهای دریافتی از بانک ها، مؤسسات اعتباری، کارشناسان و صاحب نظران حوزه بانکی، فن آوری و اعتباری تصوب کرده است.
هدف از این بازنگری، تسهیل استفاده از کارت های اعتباری توسط متقاضیان تسهیلات از شبکه بانکی کشور و نیز رفع برخی ابهامات و انطباق هرچه بیشتر آن با شرایط و مقتضیات روز کشور و البته اهداف و برنامه های دولت در زمینه تحریک تقاضا و افزایش رفاه خانوارها بوده است.
از جمله تغییرات اعمال شده در دستورالعمل جدید، ایجاد امکان بازپرداخت تسهیلات دریافتی با کارت اعتباری مرابحه به صورت نسیه اقساطی با اقساط حداقل ۱۲ تا حداکثر ۳۶ ماهه است.
الزام به تخفیف حداقل ۹۰ درصد سود مستتر در اقساط زود پرداخت (متناسب با مدت باقی مانده تا سررسید اقساط پرداخت شده)، در صورت بازپرداخت تمام یا بخشی از تسهیلات کارت اعتباری توسط مشتری پیش از سررسید نیز از دیگر بخش های این دستورالعمل جدید است.
از جمله تغییرات اعمال شده در دستورالعمل جدید، عدم دریافت سود از مشتری در صورت توافق مؤسسه اعتباری و پذیرنده کارت، مبنی بر پرداخت مطالبات پذیرنده از سوی مؤسسه اعتباری (ناشی از استفاده مشتری از کارت اعتباری) در پایان دوره تنفس است، البته مشروط به این که مشتری بدهی خود را تا پایان دوره تنفس پرداخت کند.
ایجاد امکان واریز وجه به کارت اعتباری از سوی مشتری، به منظور افزایش مبلغ قابل پرداخت در خرید های با مبالغ بیش از سقف های تعیین شده با استفاده از کارت اعتباری نیز از بخش هایی به شمار می رود که در آنها تغییر اعمال شده است.
با توجه به ظرفیت بالای عقد مرابحه و کارت های اعتباری مبتنی بر این عقد که اعطای تسهیلات برای تأمین طیف وسیعی از کالاها و خدمات مورد نیاز آحاد جامعه را شامل می شود، قرار است این کارت ها به تدریج جایگزین تسهیلات متنوع خرد فعلی شبکه بانکی کشور در زمینه های مختلف شود تا از این راه، ضمن تأمین نیازهای مالی اقشار مختلف جامعه در زمینه های گوناگون کالایی و خدماتی، فرآیند های زمان بر و پر هزینه اعطای تسهیلات بانکی کوتاه و انحرافات موجود در مصرف تسهیلات با موضوع قرارداد به حداقل رسانده شود.
همچنین برای برخورداری طبقات مختلف جامعه از کارت های اعتباری و اجرای صحیح دستورالعمل ابلاغی، مقرر شده است که هریک از بانک ها و مؤسسه های اعتباری تنها مجاز به اعطای یک کارت اعتباری به متقاضیان بوده، اما دریافت کارت های متعدد از چند بانک یا مؤسسه اعتباری، مشروط به رعایت سقف پانصد میلیون ریال (موضوع ماده ۱۲ دستورالعمل) برای هر مشتری، بلامانع است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.