بخش خصوصی خراسان شمالی توانایی اجرای طرح های نیمه تمام را ندارد

|
0 دیدگاه

استاندار خراسان شمالی بر تکمیل طرح های نیمه تمام تاکید کرد و گفت: بخش خصوصی این استان به علت ضعیف بودن، توانایی و توانمندی اجرای طرح های نیمه تمام را ندارد.

محمدرضا صالحی پنجشنبه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این استان که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد بر حمایت بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: صندوق ها و بانک ها برای بالا بردن توانمندی بخش خصوصی برای اجرای طرح های نیمه تمام کمک کنند و با ارائه تسهیلات و وام آنان را مورد حمایت قرار دهند.
وی تعداد پروژه های نیمه تمام این استان را ۷۸ مورد عنوان کرد و گفت: از مجموع این پروژه ها طرح تصفیه خانه فاضلاب شیروان توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده و سه طرح دیگر شرکت آب و فاضلاب برای واگذاری در دست اقدام است.
وی بخش خصوصی این استان را از نظر قدرت سرمایه گذاری ضعیف عنوان کرد و گفت: سایر اداره ها در خصوص طرح های نیمه تمام در مرحله تهیه گزارش و تصمیم گیری یا واگذاری هستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش بر اجرای طرح های بنگاه های کوچک و متوسط با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد نیز تاکید کرد و افزود: ۳۱۷ طرح با چهار هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال در این استان در نظر گرفته شده است که تاکنون ۳۸۹ مورد ثبت نام کرده ند که از مجموع این تعداد نیز ۲۳۰ مورد تایید شده اند .
استاندار خراسان شمالی گفت: از ۲۳۰ طرح تایید شده ۱۹۷ مورد سرمایه در گردش و ۳۲ مورد سرمایه ثابت نیاز دارند.
صالحی افزود: از مجموع طرح های ارجاع داده شده به بانک ها تنها ۲۸ پروژه ۳۴۰ میلیارد ریال دریافتی داشته اند.
وی گفت: در بخش استانی طرح های مربوط به امور دام، زیر مجموعه های مربوط به میراث فرهنگی، گردشگری امکان ثبت در سامانه را ندارند که این امر مشکلاتی را ایجاد کرده است.
وی اظهار کرد: بخش مربوط به معدن نیز که امکان ثبت در سامانه را نداشت هم اکنون بر طرف شده است.
وی بر اجرای طرح پایلوت گیاهان دارویی نیز اشاره کرد و گفت: برای اجرای این طرح چهار هزار هکتار کشت گل محمدی و زعفران برنامه ریزی شده که در مرحله اول ۱۵۰ هکتار پیش بینی شده است که با اجرای این طرح برای یک هزار و ۶۳۰ نفر شغل ایجاد خواهد شد و همچنین ۱۵ میلیون دلار درآمد ارزی خواهد داشت.
استاندار خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش بر کمک به استان های کم برخوردار در زمینه صندوق توسعه ملی تاکید کرد و افزود: باید سهم این استان تعریف شود تا بتوانیم سهم قابل قبولی را جذب کنیم.
صالحی با بیان اینکه ۴۸٫۵ درصد جمعیت فعال استان روستایی هستند گفت: بانک ها باید منازل روستایی، زمین های زراعی، محل اجرای طرح ها و سایر را به عنوان وثیقه بپذیرند.
در خراسان شمالی ۴۱۰ واحد تولیدی و صنعتی با ۱۳ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و ۱۰ هزار کارگر فعال است که طبق آمار ۲۰ درصد از کارگران بیمه شده استان در حوزه صنعت و معدن فعالیت دارند.
براساس آمارهای موجود، ۲۸ درصد از این واحد ها به علت مشکلات مختلف تعطیل هستند که ۶۰ درصد بخش های فعال نیز با ۴۰ درصد ظرفیت اسمی کار می کنند.
سهم اشتغال در این استان در سه بخش کشاورزی با ۳۹٫۶ درصد، صنعت با ۲۴٫۳ درصد و خدمات ۳۶٫۱ درصد است.
سهم این استان در حوز کشاورزی بیش از میانگین کشور است اما در حوزه صنعت و خدمات پایین تر است.
در این جلسه علاوه بر حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شماری از معاونان وزارت مربوطه، مسئولان استانی و فعالان بخش اقتصادی در سالن اجتماعات استانداری خراسان شمالی حضور داشتند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.