برجام نبود،صادرات نفت کم می‌شد

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: اگر برجام نبود، صادرات نفت خام ما قرار بود از یک میلیون بشکه به ۴۵۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد و این سهم هم تحت عنوان منابع تامین حداقل غذا و دارو حفظ می‌شد.

علی کاردر، در پاسخ به این سوال که دولت یازدهم چگونه توانست بازار از دست رفته نفت خام را احیا کند؟ گفت: پیش از اینکه برجام اتفاق بیفتد برنامه‌ای را تدوین کردیم که براساس آن ظرفیت تولید نفت خام کشور را از چاه‌های موجود افزایش دهیم و در عین حال آزمایش می‌کردیم که آیا در صورت برداشته شدن تحریم‌ها آمادگی افزایش تولید را داریم یا خیر؟ بنابراین در دو نوبت طی سال‌های ۹۳ و ۹۴ چاه‌ها را با حداکثر ظرفیت به صورت دوره‌ای تست و در جریان این تست مشکلات فنی را رفع کردیم.

البته ناگفته نماند که در این زمینه نیاز به منابع ارزی برای تامین تجهیزات داشتیم که با کمک دولت این نیاز رفع شد و به تعبیری ما آماده شدیم تا به محض لغو تحریم‌ها به بازار بازگردیم.

البته ما می‌توانستیم تولید را آرام آرام بالا ببریم اما همزمان با مذاکرات برای جذب مشتری و اطمینان از اینکه برای نفت خام ما بازار وجود دارد، این احساس به وجود آمد که باید هرچه سریعتر آماده افزایش تولید شویم.

وی افزود: در باز پس گرفتن بازار ابتدا از بازار شرق شروع کردیم. این بازار در دوران تحریم‌ها هم حفظ شده بود و اگرچه پول فروش نفت خام را نمی‌توانستیم به کشور وارد کنیم اما اقدام خوبی در دوره تحریم صورت گرفت که نگذاشت از بازار خارج شویم.

ژاپن، کره، چین، هند و ترکیه کشورهایی بودند که در دوران تحریم از ما نفت می‌خریدند و ما پیش‌بینی می‌کردیم که به محض لغو تحریم‌ها بتوانیم صادرات به این کشورها را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه افزایش دهیم و سپس ظرف شش ماه بعد ۵۰۰ هزار بشکه به اروپا صادر کنیم.

اما در جریان رفت و آمد هیأت‌های اروپایی و مذاکرات با آنها متوجه شدیم که در غرب هم بازار تا اندازه‌ای در اختیار ماست؛ چراکه این خریداران نفت خام به دنبال متنوع‌سازی سبد خرید انرژی خود بودند و از طرف دیگر بعضی از پالایشگاه‌های قدیمی آنها براساس نفت خام ما تعریف شده بودند که این اتفاق حضور ایران را در بازار اروپا آسان‌تر کرد.

کاردر تصریح کرد: البته در این مدت با کاهش تولید نفت غیرمتعارف امریکا و افزایش درخواست چین تا اندازه‌ای بازار برای ما جا باز کرد ولی آنچه در وهله اول باعث شد که ایران به سرعت بازار از دست رفته خود را احیا کند بازاریابی قوی و هدف‌گیری صحیح بازاریاب‌های شرکت ملی نفت بود.

به این ترتیب ما توانستیم در کمتر از شش ماه حجم تولید نفت خام را به سه میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز و حجم صادرات نفت خام را به دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه و میعانات گازی را به ۶۰۰ هزار بشکه در روز برسانیم. البته این اعداد ثابت نیستند و روزانه بر حسب میزان درخواست مشتریان تغییر می‌کنند.

این مقام ارشد نفتی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر برجام نبود صنعت نفت ایران با چه مشکلاتی رو به رو می‌شد؟ تصریح کرد: در آن صورت سرنوشت کشور به طور کامل تغییر می‌کرد. صادرات نفت خام ما قرار بود از یک میلیون بشکه به ۴۵۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد و این سهم هم تحت عنوان منابع تامین حداقل غذا و دارو حفظ می‌شد.

اما با شروع مذاکرات نخستین دستاورد دولت یازدهم توقف فرآیند تشدید تحریم بود. در غیر این صورت الان حجم صادرات نفت خام ایران ۴۵۰هزار بشکه در روز بیشتر نبود و در آن شرایط قطعا نمی‌توانستیم کشور را به شکل فعلی اداره کنیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.